| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am trecut printr-o situatie mai ciudata si m-a cam dat peste cap. Este vorba de un baiat, ne-am cunoscut acum vreo 5 ani, eu am facut primul pas insa nu am ajuns sa ne intalnim niciodata. Adica am vorbit doar pe Instagram. Acum 2 saptamani imi scrie un mesaj kilometric prin care imi da de inteles ca vrea sa isi ceara scuze pentru ca nu am ajuns niciodata sa ne vedem chiar daca el isi dorea. Mi-a marturisit ca si-ar fi dorit sa fiu iubita lui insa frica l-a impiedicat. Dupa toate mesajele kilometrice nu mi-a mai scris nimic de o saptamana. Eu sincer nu mai inteleg nimic. Ma ia la misto, nu-i asa?
Multumesc anticipat.

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi tu i-ai răspuns la mesajele alea?! Ce i-ai răspuns?!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

El este român? In ce țara este el? Si voi doi cum v ati cunoscut? Ce varste ave ti voi?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este roman stabilit in alta tara, eu momentan locuiesc in România. Prin intermediul unui prieten comun așa ne-am cunoscut. El are 24 iar eu am 23.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Dar totuși de ce vrei neaparat sa il cauti, poate el o avea pe alta voi nici macar nu v ati vazut niciodata față in față, ati discutat online, cum l ai cunoscut tu pe acest baiat? Si in toti anii acestia de cand va cunoaste ti voi nu v ati vazut deloc? Decit pe Instagram? Tu practic ce speri sau ce astepti de la acest baiat? Este stiut faptul ca Românii care pleaca in strainatate i si c am pierd urma tocmai din cauza faptului ca dă de bine, acum oriunde ar fi nu mai e bine, poate sa imbolnavit de ce nu i ei si acest aspect in considerare ca virusul ucigaș face victime peste tot, el prin ce țară este? Si de acum doua saptamîni de la ultimul lui mesaj nu ai mai vorbit cu el? Nu ti a mai scris? Poate nu te ia la mișto poate are ceva. Mai scrie i tu, află ce face cum se simte ce are de nu i ti scrie poate omu e in spital, sau in cel mai negru scenariu e mort.

| corbulalbrosu a răspuns:

Mai asteapta cateva zile. Comparativ cu cei 5 ani se poate aprecia ca fiind nesemnificativa o asemenea asteptare.

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu va mai ascundeti dupa deget si spune-i exact ce simti si cum sta treaba. Fara comunicare nu faceti nimic.
Ii spui asa, mai baiatule, eu te plac, esti interesant, am povestit atata timp, preciez acel mesaj lung pe care mi l-ai trimis, dar eu consider ca am facut tot ce se putea pentru a facilita intalnirea noasta, totul in zadar. Degeaba imi scrii mesaje kilometrice daca ma ignori dupa. Hotaraste-te si spune-mi ce intentii ai ca m-am cam saturat sa trag de tine si deja mi se pare ca iti bati joc de mine.

Exista o posibilitate ca acel mesaj sa fi fost scrie dupa ce a baut ceva sau intr-un moment in care se simtea singur si deprimat/melancolic. Nu inteleg exact situatia voastra si cum ati vorbit timp de 5 ani fara sa va vedeti. In tot acesti timp si daca statea pe alt continent tot ar fi trebuit sa va vedeti daca era sa fie ceva intre voi. Asa de curiozitate, care e distanta dintre voi?

Mai e o posibilitate, chestie de care sufera multi barbati (sau oamenii in general), frica de respingere. Poate si el simte ca nu ai vrea ceva de la el si ca doar te joci cu el, astfel incat isi mai face curaj sa iti scrie cate o declaratie dupa care nu primeste raspunsul dorit si ii este teama sa mai incerce.

Mediteaza bine la ce am zis, la ce ati vorbit, eu ti-am dat niste variante, poate se aplica, asta trebuie sa decizi tu pe baza a ceea ce ati experimentat.

| anonim_4396 explică (pentru AlexCristi97):

Multumesc pentru raspuns. El este din alta tara, nu ne-am intalnit tot din cauza faptului ca el imi spunea ca munceste, sau nu are timp. Mereu exista cate o scuza, acum sincer cu izolarea asta ma gandesc ca de plictiseala mi-a scris mie.
Nu imi faceam iluzii cand vorbeam cu el sau ceva, dar ma deranjeaza pentru ca simt ca sunt folosita de plictiseala.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru anonim_4396):

In 5 ani nu a avut timp sa rezolvati de o intalnire. Nu m-as mira sa fie si intr-o relatie si sa nu se fi vazut cu tine ca insemna sa isi insele iubita, ba poate chiar sotia. Nu exista treaba asta cu "nu am timp" daca se repeta o perioada mai lunga, cine vrea sa se vada cu tine, isi face timp! Pastrati o legatura amicala daca vrei si nu te afecteaza sau rupeti total legatura.
Cati ani aveti fiecare, asa de curiozitate?

| anonim_4396 explică (pentru AlexCristi97):

In 5 ani ne-am găsit și pe strada, el o numește rușine. eu o numesc nepăsare. Am 23 și el 24. Am vorbit o săptămâna atâtea lucruri despre noi, și dintr-o data. dispare. De ce băieții fac asta? Care sunt motivele generale?

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Păi tu ce i-ai scris după mesajul ala cumva ai răspuns in sec sau ai dat seen? trebuia sa ii scrii si tu ceva, el se sa creada, decât ca ai fost indiferenta? se aștepta di el la putina compasiune. Scriei cand poti ca si tu vrei sa fii cu el, si apoi sigur va veti intalni

| anonim_4396 explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Nu am fost deloc indiferentă, i-am acceptat scuzele și am vorbit normal. Mi-a zis și vrăjeala aia cu "vreau sa îți cunosc părinții".

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Tu mai pierdut timpul vorbind atât lol, poate are pe altcineva pe acolo...

| anonim_4396 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Așa consider și eu, mi-am pierdut timpul. cred ca are pe cineva acolo iar eu sunt genul ăla de "consolare". Adică știe ca sunt oarecum cuminte și ca voi fi acolo pentru el. (ceea ce nu e adevărat, am vorbit cu el pentru ca voiam sa văd pana unde duce nesimtirea lui)

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru anonim_4396):

Te minți singura, " am vorbit cu el pentru ca voiam sa văd pana unde duce nesimtirea lui " atata timp? Daca era asa cum spui tu aveai o relatie iti vedeai de treaba ta erai cu altcineva si cu el erai doar amica... Dacă e asa cum am spus mai sus scuza ma pe mine.

| anonim_4396 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Cred ca nu am oferit suficiente informatii. In acesti 5 ani noi nu am tinut legatura non stop. Ca sa ma fac inteleasa consider ca m-a luat la misto tot timpul. El de asta si-a cerut scuze, pentru ca ma ignora cand ne vedeam pe strada, el sustine ca era din cauza rusinii eu insa nu cred asta. De aceea am pus intrebarea pe aceasta platforma. poate cineva imi ofera un sfat. de ce dintr-o data imi scrie din nou ca ar dori sa avem o relatie si sa se scuze spunandu-mi ca nu ne vedeam pentru ca trecea printr-o perioada mai proasta si nu gasea nici motive sa traiasca. Dupa parerea mea, doar minciuni.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic sa fugi de asemenea specimene ca si eu am dat de ele si s-a ales praful de "noi" laughing) eu ii consider retarzi

| ContAnoNiMMM a răspuns:

Cel mai bine ii spui tu direct ce simti si vezi ce spune... in situatia asta va trebui sa spuna totul direct, fara ascunderi