| reb18 a întrebat:

Bună seara as avea nevoie de ajutor am avut o pierdere de sarcina în luna martie și tot încă am linia aceea niagra din ombilic aia va rămâne tot așa că o vergetura, ca mi am făcut un test și nu sunt însărcinată adică doua? Ce sa fac fac dacă ați pățit careva?

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Linea nigra apare in timpul sarcinii din cauza schimbarilor hormonale majore, mai exact din cauza estrogenului si a progesteronului.

Dupa nastere (sau avort, dupa caz), pe masura ce nivelurile hormonale se stabilizeaza, linea nigra imcepe sa dispara.
In mod normal, procesul poate dura pana la cateva luni.

Daca in cazul tau, da semne sa se estompeze, mai ai rabdare.
Daca nu s-a schimbat absolut nimic in toata aceasta perioada, poate ar fi o idee buna sa vezi un endocrinolog.