| mendude a întrebat:

As dori,daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu o informație.
Bun,sa zicem ca sunt virgin si o sa am primul meu contact sexual,ce se va intampla atunci? Am auzit ca cică cum s-ar rupe asa numita "ata",are importanta daca se rupe sau nu? Daca se rupe,doare?
Daca a-ti dori sa ma ajutati, va multumesc.
P.S.dau funda pentru cel mai argumentat raspuns

15 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea "ata" a carei denumire corecta este aceea de fren, isi are rostul si rolul sau deorece prin interiorul sau trece un vas de sange care iriga pielita fina a glandului (a capului) si astfel senzorii placerii raman activati in continuare si sensibilitatea penisului nu se pierde ca si in cazul penisului circumcis cand frenul este extirpat chirurgical. Majoritatea barbatilor activi sexual raman cu frenul intact poate putin alungit pe intreaga durata a vietii deoarece frenul se rupe destul de rar cam la 1 din 10 barbati. Lipsa/ruperea frenului nu te va face "mai barbat" laughing si de asemenea este falsa parerea/convingerea ca prin ruperea frenului baietii isi pierd virginitatea. De asemenea deoarece esti lipsit de experienta sexuala te-as sfatui sa folosesti prezervativul deoarece nu vei reusi sa-ti controlezi ejaculare si ar fi grav sa ii provoci probleme prietenei/iubitei tale chiar din primul contact sexual. Multa sanatate.

| floringabor a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cum sa ma fi virgin cand ata iti ese rupta?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru floringabor):

Nu exista nicio legatura intre virginitatea unui baiat si existenta sau lipsa frenului. Frenul se poate rupe prin masturbare cu mult inainte de intretinerea primului act sexual si intro asemenea situatie in sens strict baiatul respectiv este virgin. De altfel notiunea de virginitate in cazul baietilor este considerata ca fiind oarecum improprie, lipsita de sens.

| floringabor a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Stiu ca se poate rupe prin masturbare, dar daca este rupta nu mai esti virgin. Dezvirginarea nu se face numai prin sex cu femeia ci si prin masturbare

| corbulalbrosu a răspuns (pentru floringabor):

Niciodata prin masturbare, este valabil atat in cazul fetelor cat si a barbatilor. Virginitatea se pierde doar in momentul intretinerii primului sex adevarat/real adica doar in momentul in care se ating intre ele, glandul penisului cu himenul vaginal.

| floringabor a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ata nu se rupe din prima, dar cand ata este rupta esti dezvirginat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru floringabor):

N-am stiut ca discut cu un coleg. Unde ai terminat facultatea?

| Oana92 a răspuns (pentru floringabor):

Iti dai seama cati barbati ce au avut n femei sunt considerati virgini dupa teoria ta?

| floringabor a răspuns (pentru Oana92):

Daca au facut sex nu au ramas virgini

| floringabor a răspuns (pentru corbulalbrosu):

DEZVIRGINÁTĂ adj. deflorată, (înv.) stricátă.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Oana92):

N-ai ce-i explica lui floringabor deoarece este ori incapabil sa inteleaga, ori nu este in tema ca o femeie poate ramane cu himenul intact adica NEDEFLORATA uneori pana in momentul nasterii copilului in pofida faptului ca ea este dezvirginata si intretine in mod constant acte sexuale.

| Oana92 a răspuns (pentru floringabor):

Nu ai capacitatea de a argumenta coerent o parere :-J

| Oana92 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Omul nu intelege nici povestea cu tampenia aia de ata de care toti vor sa scape de zici ca-i vreo boala incurabila si tu ai pretentia sa inteleaga ce e cu himenul?

| Emilian65 a răspuns:

La baieti, la primul act sexual, se poate sau nu "ata". Daca se rupe ata nu doare asa rau. Iar daca nu se rupe nu este rau, pentru ca sunt multi barbati la varste inaintate care nu au ata rupta.

| OldSoul a răspuns:

Deci nu stiu ce raspunsuri ai mai primit, nu ma intereseaza, dar sa stii ca nu exista o conditie/regula ca acea ata sa se rupa la primul contact sexual, exista unele persoane la care se rupe dupa multe contacte sexuale, sau la unele persoane nu se rupe chiar deloc, de ce? E simplu, la unele persoane aceea ata e mai elastica, la unele persoane nu.