| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara!
As dori sa va explic o situație.
Sunt în relație cu iubitul meu de 2 ani.
Acesta in ultimul an a lucrat destul de mult. De luni pana vineri de dimineață până seara la 5-6. Dar gândiți-vă ca pana ajunge acasă, pana își face baie, mănâncă etc tot durează. El sta singur eu încă cu părinții fiindcă sunt în ultimul an de liceu. Deci o data ce el de luni pana vineri lucrează atât de mult, ajunge târziu și îți termina târziu toată treaba, nu apucam sa ne vedem. Și chiar și de discutat discutam foarte puțin, nu prea mai sunt subiecte, ci el ce vorbește despre munca și eu nu stau sa ii mai vorbesc de școală fiindcă consider ca e un subiect plictisitor.
Dar când vine weekendul nimic nu se schimba. Nu ieșim nicăieri, nu plecam sa bem ceva cald în oraș la o cafenea sau sa facem o tura de parc. Acesta a devenit foarte confortabil, nu prea se mai aranjează, dacă trec pe la el are casa cu susul în jos și tot asa iar deja l-am atenționat ca îmi place sa fie mai ordonat și tot dar o ia în calcul 3 zile după gata. A intervenit un soi de monotonie extrema din care chiar nu știu cum sa o rezolv.
Eu de implicat simt ca ma implic. La început de relație poate eram un pic mai romantica, scrisori de dragoste, texte lungi, alintaturi, atenții. Acuma cei drept fac mai puțin dar nu uit sa ii mai scriu dulcegării, ma aranjez mereu și nu uit sa fiu mereu parfumata și sa ii transmit ceva foarte frumos. Pe când el... Nu știu.
Nu înțeleg de ce sa trag eu sa ii zic sa ieșim, sa ii zic sa se aranjeze sau etc, adică normal cred ca trebuia sa vina de la sine. Iar acum eu fiind o persoana ce gândește mult, ma răcește situația asta fiindca exista de atata timp și nu știu cum sa o iau absolut deloc, ma gândesc la despărțire și altele și nu-mi doresc asta dar situația m-a cam saturat. Aștept mai multa atenție, fiindcă când ne vedem trebuie sa o cer, sa o cerșesc, nu vine de la sine cu o îmbrățișare calda și săruturi dulci etc. Suntem de 2 ani dar ma simt de parca sunt de 10-15 ani. Chiar și relația alor ai mei de 20 de ani este mai romantica de atât. Amândoi au o atmosfera, se aranjează și sunt mereu sclipitori unul pentru altul și tot dar la mine totul e prea monoton și nu mi se pare corect.
Acum vin cu întrebarea dacă a mai trecut cineva prin aceste situații căci am încercat sa ma interesez prin diverse metode cum sa scap dar nu știu ce sa fac și chiar ma și întreb dacă s-a stau sa mai lupt pentru relația asta sau de ce sa o fac doar eu dacă celalalt e atât de confortabil!
Mulțumesc pentru atenția voastră ????

25 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

In locul tau m-as duce intr-o zi la el murdara,cu hainele necalcate,nepieptanata,nemachiata,neparfumata,intr-un hal respingator,ca sa intelegi!
Initial,m-as comporta normal, zambete, pupici, ce faci, ce faci.Si acum sunt doua variante.

Prima.
Daca NU ar remarca halul meu negru,i-as spune ce am de spus
-tot ce ai scris aici-, l-as parasi si as pleca trantind usa.
A doua.
Daca ar parea surprins de halul meu si m-ar intreba ce am si cum de sunt asa,l-as intreba si eu,de ce, nu-i place? Pai cam asta te obliga el pe tine sa vezi, de cate ori va intalniti.O casa murdara, o atmosfera jegoasa, o relatie infecta.Nici tie nu-ti place.Are de gand sa faca ceva, sau asta a fost si cat v-ati iubit, v-ati iubit, acum punem punct?

Daca nu-l pui in fata realitatii, nu vei avea nici un rezultat.Chiar daca n-ar lucra deloc,deja monotonia asta i se pare relaxanta si nu are de gand sa o schimbe.El nu se agita,tu de ce ai face-o?
Il iubesti?
Ar trebui sa gasesti pe cineva sa te iubeasca pe masura.
Ia exemplu de la parintii tai,dupa atatia ani se respecta unul pe celalalt,au romantismele lor, seamana, sunt o pereche reusita!
Tu te potrivesti cu acest baiat? In care context? In mizeria lui sau in curatenia ta?
Vezi?
Compara si va fi mai usor sa intelegi ce ai de facut.
Pot sa inteleg ca il iubesti, pot sa inteleg ca si el sustine ca te iubeste.
Dar n-o demonstreaza practic.

Acum, gandeste-te cu ce sa te imbraci si pune planul in aplicare.
Succes.♥

| Hypefox a răspuns (pentru greece12):

As fi încercat și eu asa dar nu am de ce sa ma înjosesc și sa îmi stric eu conștiința curata pentru a demonstra ceva. Cel mai sigur pot aplica ceva drastic ca să își ridice antenele și sa vadă semnalele mele. Sa l evit mai mult și sa nu ma mai vad cu el deloc. Poate asa ii vine ceva în cap și cine știe, se schimba situația

| stef87 a răspuns:

Un lucru l-ai subliniat foarte bine chiar tu: munca istovitoare. Ia fa un experiment si timp de o saptamana ( sau poate mai putin ) sa incerci programul lui. Ce chef de plimbare vei mai avea? Hai ca poate exagerez, dar gandeste-te ca oboseala se acumuleaza si taie din apetit. Se poate ajunge la burnout si depresie.

Incearca sa vezi bine situatia si din perspectiva lui si nu o lua ca pe un dispret fata de tine. E pura realitate in care traim: muncim peste normal ca sa avem o viata amarata, sa ne puteam abia acoperi nevoile de baza, in timp ce pe partea sentimentala incepem sa primim critici in loc de sustinere, intelegere si mici resuscitari.

Incearca sa intri un pic in lumea lui si molipseste-l cu energia ta pozitiva: un pic de afectivitate, mai o ironie, mai o provocare... si poate ca fi exact ce are si el nevoie sa-si incarce bateriile, sa-si dea seama ca meriti mai mult.

| Hypefox a răspuns (pentru stef87):

Mulțumesc foarte mult pentru răspunsul acordat. O sa iau în calcul extrem de mult sfaturile din acest mesaj.

| Hypefox a răspuns (pentru stef87):

Dar totuși țin sa menționez ca am încercat și acest comportament mai pozitiv și să-l atrag mai mult spre mine cu atenția mea dar acesta în loc sa se implice și poate sa îmi facă jocul, se refugiază în telefon și nu prea răspunde la ce încerc eu sa fac, având o reacție tot la fel de rece și indiferenta. În momentul când se plictisește după nu știu cât timp de telefon iar eu desigur, îmi reiau atitudinea serioasa, acesta vine spre mine. În același timp este și aiurea pentru mine căci încerc și când vad refuzul cheful meu se minimalizează.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru stef87):

Iarta-ma ca intervin dar daca la varsta tanara de plafonezi asa in weekend e penibil

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Stimata domnisoara este momentul sa pui punct si sa iti cauti altul, baiatul este plictisit de viata si nu se va schimba, tu esti tanara trebuie sa te distrezi maxim sa experimentezi diversitatea, viata e scurta, mai ai un pic si ajungi la facultate unde viata sociaala e lapte si miere, acolo vei strabate cearsafuriile caminelor, te vei distra la petreceri cu prietenii...viata de lux.

| Hypefox a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

La facultate nu stau la cămin o data ce nu stau în România și sunt plecata din tara. Cei drept o sa am tangente cu persoane mai importante în facultate și poate se vor lega prietenii dar la cum e viata în străinătate unde sunt eu și lumea este extrem de rece și indiferenta ( plus ca sunt singura de fel fără prieteni), nu prevăd eu prea multe discoteci și nebunii plus ca sunt calma de fel și nu ma mai atreg o data ce nu am reușit acum in adolescenta sa profit.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru Hypefox):

La camine in campusuriile universitare acolo e magia

| RAY a răspuns:

Înșelal fata mea și ii vei atrage atenția 100%

| Hypefox a răspuns (pentru RAY):

A înșela nu e o opțiune, plus ca sunt extrem de directa, dacă am chef de altcineva, o termin cu persoana actuala și îmi vad de viata. Nu mi ar place ca persoana de lângă mine sa joace la 2 capete, de ce sa fac eu asa ceva?
Ce nu-ți place altuia nu-i face...

| Violleta2022 a răspuns:

S-a dus flacara dragostei, el este prea ocupat si prea obosit sa mai iasa si cu tine, da-i pace, ca relatia nu mai merge.

| Emma30555 a răspuns:

Toată lumea muncește, dar faptul ca nu iese deloc și nu are inițiativa nu e normal, asta e comportament de om bătrânicios, pur și simplu asa e felul lui. Daca e indiferent cu tine înseamnă că lupți cam degeaba. Ori îl accepti asa, ori încerci sa discuți cu el și poate se mai schimba ceva, deși o schimbare radicala nu va fi, ori îl lași, oricum ești la liceu șansele sa ramai cu el sunt foarte mici mai ales ca nu ești mulțumită

| LordCristobal a răspuns:

Ideea e ca programul de munca il oboseste foarte tare pe prietenul tau si asa se explica comportamentul lui mai monoton.
Acum trebuie sa il intelegi si tu dar daca simti ca nu mai este chimie intre voi atunci ar trebui sa iesi din relatie.Adica,daca nu mai sunteti pe aceeasi lungime de unda ar trebui sa puneti punct relatiei.
Mai sus ai precizat ca esti in ultimul an de liceu. Pune mana pe carte si incearca sa iei o nota cat mai buna la BAC pentru ca viitorul tau e in joc.
Asa ca relatia ta trebuie sa fie pe planul doi.
Succes la BAC!

| Hypefox a răspuns (pentru LordCristobal):

Mulțumesc mult!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Jobul îl suprasolicita mult, îl seaca de puteri/energie. Ar trebui sa ceara concediu, sau sa ia o pauza, ca pare puțin cam depresiv dacă își neglijează și look-ul, deci, cred ca trece printr-un episod depresiv, are nevoie de o pauza/relaxare, recreere; de o vacanta în care sa va petreceți puțin, sa se reaprinda flacăra iubirii dintre voi 2; o vizita la un psiholog nu i-ar strica.

| Hypefox a răspuns:

Tre și sa merite, la acest gen de situație sa viseze?

| Anonimboy111 a răspuns:

Vorbeste mai mult cu el si intreaba l ca ce are de s-a schimbat sau ce s-a intamplat dupa puteti sa facem dragoste sa vezi ca dupa va face orice vrei tu

| Anonimboy111 a răspuns:

Exactt

| Cehoslovacia a răspuns:

Din punctul meu de vedere relatia voastra n-o sa duca la nimic ok pe viitor daca se continua in acest mod.
poate era vreo sansa daca cautai sa discuti cu el intr-un mod serios, oricum orice sfat pe care ti l-am da noi poate sa fie anulat de ignoranta sau oboseala lui, mai bine i-ai propune sa isi gaseasca un job mai ok sa fie si cu timp pentru tine.
nu te impui destul de mult.

| Hypefox a răspuns (pentru Cehoslovacia):

De câte ori nu mi-am zis tot ce era de zis la modul cel mai serios și a ascultat și a întrat pe o ureche și a ieșit pe cealaltă. Asa zis un soi de scuza ce îmi baga este ca el nu sta sa îmi zică mie cu ce greșesc sau ce e nasol la mine iar eu mai mereu ii zic defectele. Eu știu câteva din defectele ele dar acestea stau în personalitate. Ce e legat de fizic și igiena și tot, sunt strica fiindcă am niște părinți care mi-au imprimat ce e curățenie și igiena și tot. Pe cand la el problemele nu s in personalitate și mai mult ce e legat pe partea cealaltă. Asa ca da. Cum zici și tu, nu prea știu ce viitor s ar lungi dar momentan aștept sa vad ca poate cine știe, un miracol se lasă și se schimba ceva. În familia mea mereu am sperat spre bine și nu am lăsat și renunțat la lucruri chiar asa.

| Kranci123 a răspuns:

Vorbeste fa cu el! nu mai intreba oameni da pa internet pareri ce exista doar an kapu lui!

| jerkinator a răspuns:

Daca vrei sa iti faci timp, tot timpul poti face asta, lucrez intr-o companie pe un proiect american, asta inseamna dupa un fus orar cam nasol 19:00-04:00, dar asta nu ma impiedica sa ii ofer atentie iubitei mele, sau sa gasesc un subiect de al ei plictiritor, sau sa nu avem ce sa vorbim sau face in general. Daca el nu mai da nici un semn, baiatul probabil s-a plictisit, sau pur si simplu s-a instalat monotonia si s-a obisnuit sa te aiba in zona. Incearca sa ai o discutie mai serioasa cu el pe acest subiect, fara cearta sau melodrama, pur si simplu sa discutati, iar daca nu puteti sa ajungeti la un punct comu, sau daca acel efort pe care el il face nu dureaza mai mult de 3 zile, well, ar cam trebui sa te gandesti foarte bine la ce vrei in viitorul apropriat alaturi de acest majestic specimen

| Hypefox a răspuns (pentru jerkinator):

Normal munca nu are legătură cu ce ai acasă, asa cum eu ca exemplu nu ii umplu capul cu ce fac eu la liceu. Cu toate ca el ajunge acasă și îmi spune despre ziua lui și munca, ascult cât se poate dar fata mea are subtitrare și își da seama sa se oprească căci sa ascult despre munca mai devine și deranjant rareori. Aștept mai mult un soi de conexiune, sa dezvoltam mai multe subiecte din trecut, sa ne aducem aminte de ceva ce am făcut imrpeuna și asa. Diferența este ca eu pot vorbi de un subiect de 30 de ori, azi o data și peste o săptămână iarăși ca nu ma plictisește dar el e genul ca discuta o data și gata, nu mai aduce în discuție. Ceea ce e o problema, d-aici și non comunicarea. Alte subiecte nu exista, trebuie sa fie ceva din trecut sau ceva ce sa făcut. Căci subiecte cu ce ai făcut zi de zi, e ceva usual.
E monotonie, plictiseala, cine știe, dar chiar încerc sa pun tot cap la cap sa știu cum sa le elimin complet ca să nu renunț la ce am clădit atât de ușor.