| Miruuu123 a întrebat:

Daca de o saptamana am luat pastila contraceptiva ellaone si nu am avut nicio reactie adversa si n am sangerat dupa 4-7 zile de la ea...inseamna ca nu si-a facut efectul? Si pot fi insarcinata daca am luat pastila a 2 a zi daca a ejaculat in mine deoarece nu a urinat la primul contact sexual si nu stiu sigur daca eram in ziua ovulatiei(p s eram in saptamana fertila dar pe calendar zicea ca pe data de 31 iulie e ovulatia si eu am avut contact sexual neprotejat pe 30 insa ciclul meu a fost ba de 26 zile ba de 27 ba de 25)va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic atat pastilele contraceptive Escapelle si Postinor2 cat si pastila avortiva ellaOne, au un grad de eficacitate teoretica situata in jurul valorii de circa 95% atunci cand sunt folosite in prima zi intadica intr-un timp cat mai scurt de dupa actul sexual cu probleme. De asemenea trebuie sa stii ca NU in toate cazurile se produce sangerarea ca reactie adversa a organismului. Probabilitatea de a ramane insarcinata si dupa ce a fost folosita pastila avortiva ellaOne este foarte foarte mica. Sanatate!

4 răspunsuri:
| Adrian7art a răspuns:

Sper că te informezi si de riscurile care apar in urma acestor pastile.mă refer acum la partea cu imposibilitatea reținerii unei sarcini pe viitor.
Prevenția înainte de toate..nu o luați ca pe o variantă simplă si la-ndemână.
Mai târziu o să vă pară rău.

| Gabygabyb3 a răspuns:

Buna, cum a fost ai rămas însărcinată pana la urma, sunt cam in aceeași situație și nu Știu ce sa fac.

| Matei_Maria_1997 a răspuns:

Pai cand ai luat pastila si a facut efectul si acea pastila a omorat copilul si a eliminat copilul prin mestruatie...nu stiu exact cum sa iti explic mai pe scurt sangele acela e al copilului

| Miruuu123 explică (pentru Matei_Maria_1997):

Menstruatie ar trebui sa-mi vina pe 15