| denisseioana a întrebat:

Dragii mei, am o mare dilema si am nevoie de sfaturile voastre. Am avut o rel de 3 ani, s-a terminat de aproape 7 luni, insa tot am pastrat legatura cu fostul. desi doar eu il caut, el imi raspunde fara nici o retinere..in tot timpul asta ne-am si vazut de cateva ori si am ajuns chiar si in pat. relatia mea nu a fost una tocmai roz..scandaluri, batai si pe deaspura ma mai si insela(persoana cu care e si acum)..in astea 7 luni, de cate ori am ajuns cu el in pat era perfect, apoi totul se rupea si o luam de la capat..si tot nu am vrut sa renunt la el..insa de 2 zile m-am decis sa nu il mai caut si atunci cand o sa vreau sa mai fac asta sa imi amintesc cate lucruri urate mi-a facut..cred ca inca il iubesc, dar nu stiu ce sa fac. de cateva saptamani am cunoscut pe cineva mai mare cu 16 ani decat mine(eu am 22, el 38)..Am iesit de cateva ori, ne-am si sarutat, dar atat. apoi nu mi-a ma spus nimic. zilele trecute primesc un mesaj de la el in care imi spune ca a fugit de mine de teama ca ii voi spune ca sunt prea mica pentru ce vreau el si ca ma va speria. Pe mine nu ma deranjeaza diferenta de varsta, ba chiar ma si atrage.el este necasatorit, nu a fost niciodata, are o cariera frumoasa.ce mai, are cam tot ce ii trebuie unei femei din punctul asta de vedere..sunt zile in care nu stiu ce sa fac cu el, sunt zile in care mi-e dor de el si chiar am fluturi in stomac, zile in care as vrea sa ma opresc si zile in care as vrea sa fiu cu el pentru todeauna..Insa in zilele in care sunt negativista si nu stiu sigur daca il vrea ma gandesc mereu daca e bine ca m-am decis sa nu mai lupt pentru cel pe care l-am iubit 3 ani sau ca trebuie in continuare sa fac asta..nu stiu ce decizie sa iau si mi-e teama..va rog sa ma ajutati. sper ca mi-ati inteles povestea. Astept cu sufletul la gura sfaturile voastre! o seara frumoasa si numai bine! multumes!

Răspuns Câştigător
| Anisia25 a răspuns:

Ioana, fostul tau este un magar. Nu-l mai cauta sub nici o forma. Tu esti singura care va suferi!
Iar cu cel cu care te intalnesti acum, eu te sfatuiesc sa-i spui de la inceput exact ceea ce iti doresti si ce nu. Oricum, daca el e medic iar tu studiezi medicina, asta poate fi un lucru bun. Avand in vedere ca meseria asta este una grea si doar cineva care o practica poate intelege ce inseamna. Eu cred ca ar trebui sa-i acorzi o sansa...indiferent cum va evolua relatia voastra, sunt convinsa ca vei invata multe de la el si va incerca sa te faca fericita.
Succes!

10 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa rupi de tot legatura cu primul, iar cu al doilea sa ramaneti doar amici. Cauta-ti si tu un baiat serios si apropiat de varsta ta (23-27 de ani) care sa te iubeasca si sa te aprecieze. Din faptul ca tipul de 38 de ani nu ti-a propus inca sex nu rezulta neaparat ca el are intentii serioase cu tine. Chiar am citit aici pe net povesti ale unor fete care au avut relatii de vreo 3-4 luni (sau cate luni or fi fost) ce au durat pana fetele au cedat la pat barbatilor, iar apoi au fost parasite. NU e neaparat sa fie si cazul tau, dar ai grija. Mie nu-mi face impresie buna un tip de 38 de ani burlac de cand e lumea. Fii deschisa lumii, poate chiar foarte curand vei cunoaste baiatul sincer si iubitor care sa te faca fericita. Succes!

| didiDia a răspuns (pentru Anisia25):

Nu ai tu de unde sti ca el va incerca sa o faca fericita, deci nu mai veni aici cu chestii de genul,, sunt convinsa ca''. De ce sa nu invete alaturi de un baiat apropiat de varsta ei? De ce sa-si strice tineretea langa un om batran fata de ea?

| Anisia25 a răspuns (pentru didiDia):

Corect. dar poate o poate face fericita. Asta este parerea mea iar oricum, indiferent ce spunem noi, ea va face tot asa cum vrea happy

| Anisia25 a răspuns (pentru didiDia):

Ioana, fostul tau este un magar. Nu-l mai cauta sub nici o forma. Tu esti singura care va suferi!
Iar cu cel cu care te intalnesti acum, eu te sfatuiesc sa-i spui de la inceput exact ceea ce iti doresti si ce nu. Oricum, daca el e medic iar tu studiezi medicina, asta poate fi un lucru bun. Avand in vedere ca meseria asta este una grea si doar cineva care o practica poate intelege ce inseamna. Eu cred ca ar trebui sa-i acorzi o sansa...indiferent cum va evolua relatia voastra, sunt convinsa ca vei invata multe de la el si va incerca sa te faca fericita.
Succes!

| cuvant a răspuns:

Ceea ce as putea sa zic sa fugi de fostul prieten. E normal ca dupa despartire cand ati facut sex totul a fost ok deoarece in afara de tine nimeni nu a investit sentimente. A fost placerea in acel timp si apoi fiecare inapoi la viata lui.

In legatura cu noul baiat/barbat ti-as spune sa ai doar mare grija la el deoarece daca nu a fost casatorit poate avea 2 probleme:
1. Sa umble cu multe femei pentru sex si sa nu vrea obligatii
2. Sa fie timid si sa-i fie frica sa se bage intr-o relatie cu o persoana mai tanara decat el

Din cate imi spui mie eu cred ca e o persoana care poate isi doreste o relatie cu tine dar nu e dispus sa lupte pentru tine. Adica vor urma discutii cu parintii, la fel cu tine deoarece fiecare aveti viziuni despre viata diferite si asa mai departe.

Eu ti-as recomanda sa-l accepti ca si amic si nimic altceva. Iar cu celalalt stergei numarul de telefon si nu-i mai raspunde la telefon daca va suna deoarece se foloseste de tine

| denisseioana explică (pentru cuvant):

Cred ca este mai mult timid..si nu neaparat din cauza varstei, dar mi-a povestit cum era el inainte, ba chiar si cum era cand avea varsta mea..cat despre sex, ne-am vazut de vreo 5 ori, cred ca putea sa ia vreo inititativa pana acum daca voia doar asta..sau nu!?! ..multumesc pentru raspuns!

| cuvant a răspuns (pentru denisseioana):

Da ai dreptate. Poate vrea sa te cunoasca dar ai mare grija doar sa nu iti distrugi tineretia.

| SentimentalConsil a răspuns:

Alege ce este cel mai bine pentru tine, capul face capul trage, daca eram in locul tau si primeam o palma de la un barbat nu m-ai existat in fata mea ca om, renunta la cel care nu te merita, in noua relatia nu cauta sa-ti dai frau liber sentimentelor si sa descoperi ce are omul in suflet, intr-o relatie trebuie sa fie respect si dragoste, varsta nu are valoare

| Mell1321 a răspuns:

Scumpa mea cu tot respectul, fostul tau e un porc si o creatura care nu merita nimic.Nu inteleg cum ai putut sa stai cu el atata timp cat te batea?! Nu inteleg genu asta de persoane, oricat de mare ar fi iubirea dar sa tii minte asta : Esti femeie, nu esti caine pe care sa il lovesti sau stiu eu prin ce ai trecut tu biata de tine, nu meritam sa fim tratate asa pentru ca iubim persoana de langa noi.Nu te lasa calcata in picioare in fata nimanui, mai ales in fata unui baiat care nu are absolut nici un drept asupra ta.Gandeste-te daca de pe acum te trateaza asa atunci daca ai fi casatorita ce sa mai spun? Te-ar tine in cusca de la caine impreuna cu copilu si v-ar bate pe amandoi pana ati ajunge la spital,nici nu concep sa te inteleg de ce crezi ca trebuie sa lupti pentru un animal,nu te cunosc,nici pe tine nici pe el, dar gandeste-te ca in ziua de azi se intampla foarte multe cazuri asemanatoare si femeile pentru ca iubesc ele le suporta toate cacaturile lor,NU, pui picioru in prag pentru ca persoana de langa tine nu te apreciaza pentru cine esti, si ce faci pentru el, meriti mai mult scumpa draga, si crede-ma ca sunt destui care stiu sa aprecieze o femeie.Ok, sper ca te-am lamurit cat de cat ca sa nu te intorci la el.In legatura cu tipu de 38 de ani, el are un motiv pentru care nu s-a casatorit pana la varsta asta, pun pariu ca s-a concentrat asupra carierei si a uitat de iubire sau sa isi intemeieze o familie, nu o fi iesit cu multe fete/femei sau si daca a iesit a devenit pretentios pentru ca dupa parerea mea se gandea la munca, la bani si nu se sacrifica sa faca sa mearga bine o relatie.El a spus ca a fugit de tine din cauza ca tu chiar daca il placi, poate nu o sa te tina mult, si el nu are nevoie de o fata de 22 de ani care inca nu stie ce vrea de la viata si care a avut o experienta neplacuta cu prietenu anterior, el doreste acum sa aiba o relatie serioasa stabila si sa se casatoreasca.Crede-ma cunosc un caz tipa de 18 ani si tipu de 36 de ani, deci era foarte mare diferenta, stateau de 3 ani impreuna si s-au despartit nu demult, el intr-adevar avea planuri de casatorie, tipa se gandea si ea, insa fiind de o varsta la care nu sti ce vrei, la 19 ani a mers la facultate in alt judet si anturaju de la orasul mare a facut-o sa se distanteze de el si s-au despartit. Tot ce vreau sa spun din asta e ca sa nu te impaci cu animalu ala si cu tipu asta eu spun sa o lasi moale pentru ca esti tanara, si tipii de varsta aia au alte conceptii fata de noi astia mai tineri, si sunt pretentiosi si nu prea tine relatia.Ca el e cu ale lui iar tu cu ale tale.Acuma e decizia ta, eu ti-am spus ce parere am, Bafta oricumhappy

| denisseioana explică (pentru Mell1321):

Intai vreau sa iti multumesc pentru raspuns, sper sa ma ajute mai ales in fosta relatie, ca sa scaplaughing. apoi, de tipul asta de 38 de ani. vreau sa iti spun ca diferenta intre noi si cuplul de care tu imi vorbesti ar fi ca el e medic, face a doua specializare acum. eu sunt studenta in anul 3 tot la medicina. el isi face specializarea in Bucuresti, eu ma duc la facultate acolo..amandoi stam in acelasi oras pentru ca si eu fac naveta...si eu as avea planuri de casatorie, insa aproape de ultimul an de facultate..insa mi-e teama cu sentimentele care le am fata de el: ba il vreau, ba nu..si ma sperie asta.

| Mell1321 a răspuns (pentru denisseioana):

Atunci mai asteapta un pic pana esti sigura ca ai sentimente pentru el. Explicai cum sta treaba si poate e de acord sa o luati asa mai usor happy. Prin cate ai trecut cu dobitocu ala nu ma mira faptul ca iti e frica sa te bagi intr-o relatie, pentru ca pe o parte sau pe alta te gandesti ca poate asa o sa fie si el ca si fostul, dar daca vrei poti sa incerci happy ca sti ca nu mori:p. Iesi cu el vorbiti sincer despre voi despre ce simtiti si ia o concluzie, are rost sau nu? Baftatongue