| Cristall155 a întrebat:

Bună seara.
Este posibil să iţi vină menstruaţia în prima lună de sarcină?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un simplu dar si categoric, NU.
Te sfatuiesc sa accesezi si sa citesti cu atentie raspunsurile care sunt date de mai multi medici ginecologi reputati in privinta acestei ''gogorite'' cu totul aiuritoare care intr-o vreme pur si simplu a ''napadit'' aceasta categorie de pe TPU. :))

MENSTRUATIA IN SARCINA – mit sau adevar?

Autor: Dr. Raluca Hera, Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC

Descriere, explicatie, comentariu :
,, Exista mitul potrivit caruia unele femei inca au ciclu menstrual si in perioada sarcinii. Medicii demonteaza, insa, acest mit, explicand ca este imposibil ca o noua ovulatie sa poata sa mai aiba loc, dupa ce femeia a ramas insarcinata.
NU este exclusa posibila existenta a unor scurgerii cu aspect sangvinolent, care pot fi confundate uneori cu menstruatia.
Menstruatia poate sa apare numai in cazul femeilor care nu sunt insarcinate. Incepand din momentul in care s-a instalat sarcina in uter (endometru), activitatea ovarelor este oprita temporar pe perioada celor 9 luni de sarcina.
Cu toate ca intr-adevar exista cazuri in care este posibil sa apara unele sangerari in timpul sarcinii, acestea nu sunt provocate de ciclul menstrual. Sangerarile respective fiindca sunt/au o cu totul alta origine, reiese ca nu au nicio legatura cu sarcina.
https://doc.ro/......sau-adevar

Sau un alt comentariul in aceasta privinta a medicului :
Dr. LAURA STIRBU Absolventa Facultatii de Medicina Generala, UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca, Promotia 2014. Rezident Obstetrica-Ginecologie in Köln, Germania.
In articolul urmator explica pe intelesul tuturor ca este cu totul imposibil sa existe asa numita menstruatie peste sarcina.
https://www.contraboli.ro/menstruatia-si-sangerarea-peste-sarcina/
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu are cum, poti avea niste sangerari dar nu sangerari ce au legatura cu menstruatia.

| Cristall155 explică (pentru alina2k18):

Multumesc de răspuns!

| RoxyWentz a răspuns:

Da. Au existat cazuri care au avut pana in luna a 5a.