| Jkenk1996 a întrebat:

Bună seara,

Eu impreună cu prietena mea suntem puțin îngrijorați deoarece au trecut 5 zile de când acesteia trebuia să-i vină ciclul menstrual.
Pe data de 18 august ii venise menstruatia, putin mai devreme (trebuia să-i vină pe 22, in schimb s-a terminat pe 22) deoarece nu are CM-ul regulat. Pe data de 23 am avut o "joacă" (pe podea), nu a fost vorba de nicio ejaculare în sau de vreo penetrare, decat cu degetul (asta după ce ne-am spălat pe mâini, deoarece anterior primisem un "handjob" de la ea"). Mentionez faptul că ovulația ei incepea pe data de 1 septembrie (după aplicația de pe telefon), când amandoi eram foarte răciți (ea a luat medicamente), aș dori sa adaug și faptul că ea s-a mutat intr-un oraș nou pentru continuarea studiilor, a fost și inca este stresată din cauza asta. În prezent are stări de vomă, niciun alt simptom. Cam ce e de făcut in afara testului de sarcină? Sau care poate fi cauza?

Răspuns Câştigător
| Maia55 a răspuns:

Poate fi de la stres sau de la medicamente aceasta întârziere. Deocamdată nu va panicați. Spune-i sa își facă dușuri calde și mai cauta alte căi de a "grăbii"menstruația. Dacă într-o săptămână nu vine atunci ar pute aface un test de sarcina însă dacă tu spui ca nu ai ejaculat nu prea sunt șanse.

| Jkenk1996 explică (pentru Maia55):

Vă mulțumesc, voi lua in considerare raspunsul dvs. :')

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1,) Conform descrierii prezentate iese in evidenta in primul rand faptul ca ciclul menstrual este de tipul NEREGULAT si din acest motiv lungimea sa ca numar de zile este variabil/diferit de la un ciclu menstrual la altul. Fiindca in cazurile in care ciclul este neregulat si are mereu o alta lungime, rezulta ca este absolut IMPOSIBIL ca cineva sa reuseasca performanta sa poata anticipa in prima zi de menstruatie ce lungime va avea noul ciclu si acel numar de zile sa-l foloseasca in aplicatia existenta pe telefon. In consecinta informatiile oferite de aplicatia respectiva sunt in mare sau foarte mare masura eronate, gresite, incorecte si din acest motiv in nici un caz NU ajuta ba din contra mai mult incurca. Asta in privinta afirmatiei mentionate : '' Mentionez faptul că ovulația ei incepea pe data de 1 septembrie (după aplicația de pe telefon)'' care poate fi si corecta dar si cu totul gresita/eronata.
2.) Din descrierea ta reiese ca joaca voastra erotico-sexuala a avut loc in data de 23 August, sau altfel spus acea joaca de-a sexul s-a fost intretinut in cea de a 6-a zi a ciclului menstrual intr-o zi in care atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina este foarte mica de doar 3-5%, insa si aceasta foarte mica sansa de sarcina poate exista doar in cazul in care sperma este ejaculata in vagin si ciclul menstrual este programat genetic sa aiba lungimea de cel mult 21, 22 sau 23 de zile. Insa avand in vedere pe langa analiza amintita si ceea ce ai specificat ca totul s-a redus de fapt pur si simplu la : ''o "joacă" (pe podea), nu a fost vorba de nicio ejaculare în, sau de vreo penetrare, decat cu degetul (asta după ce ne am spălat pe mâini, deoarece anterior primisem un "handjob" de la ea").'' se poate afirma fara nicio teama sau retinere ca in aceste conditii este in proportie de peste 99, 99% IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina chiar si una pur ipotetica.
In acest caz neinceperea menstruatiei la data care a fost aleasa cu totul arbitrar cea de 14 Septembrie, data care NU se bazeaza pe nicio certitudine ca actualul ciclu ar fi urmat sa aiba 28 de zile si nu o alta lungime mult mai mare, rezulta ca NU poate fi considerata ''INTARZIERE'' si cu atat mai mult sa fie provocata de o sarcina. Unica cauza adevarata/reala se datoreaza faptului ca prietena ta are ciclul menstrual NEREGULAT si actualul ciclu va avea in final o lungime mai mare compartiv cu ultimul ciclu. Fiindca dupa joaca amintita prietena ta NU a mai avut si alte acte sau jocuri sexuale si de atunci au trecut 27 de zile, in acest moment poate sa faca un test de sarcina fiindca rezultatul obtinut va fi in proportie de peste 99% valabil, valid si corect. Multa sanatate!

| Jkenk1996 explică (pentru corbulalbrosu):

Credeți că este o posibilă șansă de a ramane însărcinată daca sa spunem ca pe deget aveam urme de lichid seminal? Doresc să vă aud părerea, deoarece ea are niste simptome de greata dar nu stim din ce cauză.

| Jkenk1996 explică:

Următorul răspuns e strict bazat pe întâmplarea mea și a iubitei mele, un fel de update la acest topic.

Pentru cei ce au ajuns si ei in situatia noastră și caută răspunsuri, noi doar am așteptat, răscolind tot internetul și vă pot spune că opiniile sunt diverse, unele vă pot speria iar altele vă vor da o stare de liniște, însă va recomand ca toata lumea, sa faceti un test de sarcină. Dacă din diferite motive nu puteți și joaca voastra se aseamana cu a noastră, făra ejaculare în, in cazul nostru menstruatia ei a venit, întârziind cu aproximativ vreo 7 zile, iar inainte de menstruatie cu vreo 2 zile au aparut durerile de sâni, ceea ce pe noi ne a speriat însă s-a dovedit a fi ceva normal inainte de menstruatie (pentru unele femei).
Totuși, nu vă panicați și fiți unul lângă altul. :')