| Gordin99A a întrebat:

Buna seara, iau anticoncepționale Yaz de doua săptămâni, după ce perioada pot face sex neprotejat fără vreo problema?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la ginecolog si sa ceri schimbarea anticonceptionalelor!
Yazz si Yasmin sunt interzise de America, Canada si Australia din cauza sutelor de femei moarte.
Probabil noi le-am primit pe gratis si de aceea sunt recomandate femeilor, ca nu le pasa daca ti se intampla ceva din cauza lor.

| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia contraceptiva totala, adica de peste 99, 7% s-a instalat in organismul tau incepand din momentul in care a fost folosita cea de a 8-a pastila AC de pe folia/blisterul actual, indiferent in a cata zi a menstruatiei a fost folosita prima pastila AC Yaz. (in prima zi a sangerarii sau urmatoarele 2-5 zile)
Protectia contraceptiva totala se mentine si ramane permanent maxima in cazul in care este folosita in fiecare zi cate 1 pastila AC si pe cat este posibil, administrarea pastilei sa se faca mereu la aceeasi ora. Multa sanatate!

| Gordin99A explică:

Am înțeles, dar eu vreau sa știu dacă mai este nevoie sa folosesc prezervative sau nu mai este nevoie?