| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara. Iau anticoncepționalele Belusha de 2 luni (aceasta fiind a2-a lună). Acestea sunt 28 de pastile, dintre care 24 active și 4 placebo. Am observat că menstruația mea vine după acele 4 zile placebo, adică în prima zi când încep un nou blister (deci ziua 29). Sunt curioasă dacă risc sa rămân însărcinată în perioada placebo dacă menstruația încă nu mi-a venit. sau ar trebui sa întrețin relații sexuale din momentul in care mi-a venit menstruația în așa fel încât să nu existe riscuri?

Dau funda persoanei care mă ajută, mulțumesc anticipat ❤❤

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia contraceptiva oferita de orice marca de pastila AC este asigurata garantat in proportie de 100% pe intreaga perioada de 28 de zile indiferent daca sunt doar cele 21 de pastile active si in urmatoarele 7 zile de pauza nu se administreaza absolut nimic, sau produsul contine 21 + 7 pastile placebo, ori are formula de 21 + 4 pastile cu vitamin + 4 pastile placebo. Indiferent de tipul sau marca pastilelor AC, pe toata durata celor 28 de zile de administrare, protectia contraceptive este 100% asigura si garantata indiferent daca incepe sau chiar si daca lipseste menstruatia. Prima pastila de pe urmatorul blister/folie se administreaza fara pauza imediat dupa cea de a 28 pastila pentru a se mentine intacta protectia contraceptiva instalata in organism. Multa sanatate!