| Tyna5555 a întrebat:

Iau Milligest de la finalul lui iulie, inceputul lui august anul acesta. Am avut un contact sexual de foarte scurta durata in apropierea zilei de ovulatie, fara prezervativ si fara ejaculare inauntru. Ultima mestruatie a fost redusa cu cateva zile, flux mai redus-nu m.am patat, asa am mai avut acum cateva luni menstruatia-dar sangerare rosu aprinsa. Sa ma ingrijorez?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DACA, ai fi citit cu suficienta atentie informatiile si explicatiile precizate in prospectul medicamentului ai fi stiut foarte precis urmatorul fapt si anume ca cele 2 OVARE sunt impiedicate sa mai produca OVULE si din acest motiv in cazul folosirii pastilei AC, NU mai exista ZIUA OVULATIEI si nici PERIOADA FERTILA.
In prospect este specificat foarte clar si pe intelesul oricui :
,, Actiunea primara a hormonilor din drajeurile Milligest este sa impiedice ovarele sa elibereze ovulul in fiecare luna (ovulatiei). In plus, modificarile proprietatilor mucoasei cervicale (care constituie o bariera impotriva spermei) si endometrului (care nu mai este receptiv la implantare) contribuie, de asemenea, la efectul contraceptiv.''
DACA pastila AC este folositia CORECT, adica ZILNIC si pe cat este posibil mereu la aceeasi ora a zilei, efectul anticonceptional se realizeaza intotdeauna in proportie de peste 99, 4 %, sau altfel spus, PRACTIC este absolut IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina.
Posibilele fluctuatii ale fluxului de sange menstrual eliminat care se mai produc in unele cazuri NU trebuie luate in seama fiindca intr-un fel reprezinta ''normalitatea'' in cazul in care este folosita pastila AC. Multa sanatate!

1 răspuns:
| bmw300 a răspuns:

Si Angel o patit era sa ramana gravida elvetianca.