| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara,
Ieri am făcut dragoste cu prietenul meu și din greșeală și-a dat drumul...
Am luat pilula de a doua zi dupa vreo 3 ore de la actul sexual, credeți că și-a făcut efectul? Nu-mi pot lua gândul de la asta deloc, sunt îngrijorată.
Va rog, fără hate.

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Trebuia sa va protejati. Eu nu pricep ce e asa de greu sa folositi un prezervativ. Si-a facut efectul dar nu e ca si cum nu o sa te afecteze in vreun fel. Sunt sanse mari sa iti deregleze menstruatia si sa intarzie acum.

| corbulalbrosu a răspuns:

Inainte de a inghiti acea pastila nenorocita, intrebarea pe care ar fi trebuit sa ti-o pui intr-adevar in mod logic si rational, era cea legata de posibilitatea de formare a sarcina in acest moment.
-- Sunt sau NU sunt in perioada fertila a ciclului menstrual?
-- NU ar trebui sa fac prima data testul de fertilitate si ovulatie pentru a sti precis daca sunt in perioada fertila a ciclului?
-- Pastila contraceptiva o folosesc cu rost in mod UTIL, sau o folosesc INUTIL si in mod IRESPONSABIL?
-- Imi ''otravesc'' si-mi bat joc de organismul si sanatatea mea fara a fi nevoie?
Hormonii din pastila contraceptiva (de a 2-a zi) dupa ce ajung in organism, isi indreapta actiunea lor nefasta si destabilizatoare asupra activitatii hormonale care este dereglata, inhibata si blocata, indiferent ca exista sau NU posibilitatea sa se formeze sarcina.
Atunci cand, pastila contraceptiva (de a 2-a zi) este administrata corect (la indicatia medicului ginecolog, cu folos) in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului, ejacularea din neatentie a spermei in vagin, etc.) eficienta pasilei Escapelle, Postinor2 este de circa 95%. Se apreciaza gresit ca gradul de eficacitate a pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul ''extrem'' de rapid de administrare. Bineinteles ca este indicat sa fie folosit numai in cazul in care actul sexual se termina in mod "nefericit"/nedorit in una din zilele PERIOADEI FERTILE reale a ciclului menstrual. Eficacitatea pastilelor contraceptive este in functie/depinde intr-o anumita masura si de numarul orelor care au trecut de la actul sexual neprotejat si folosirea pastilei dupa cum urmeaza :
- In termenul primelor 24 de ore - eficacitatea este de 95%
- In termenul cuprins intre 25-48 ore - eficacitatea este de 85%
- Iar in termenul situat intre 49-72 ore -eficacitatea este de 58%.
In situatiile in care nu este posibila administrarea pastilei de a 2-a zi (Escapelle, Postinor2) in primele 2 zile de dupa ''accident'', se recomanda folosirea pastilei contraceptiv-avortive ellaOne (de a 5-a zi) insa cu multa atentie si numai daca este indicat sa fie folosit de catre medicul ginecolog. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Da. Și-a făcut efectul.

| alinpescarul a răspuns:

Eu zic ca e ok nu o sa ai sarcina!