| OADSR a întrebat:

Imi poate spune cineva daca e ok sau nu, daca am luat un anumit tip de anticonceptionale(Sibilla) in prima luna, iar în a 2a luna alte anticonceptionale(Oedien)?
Tin sa mentionez ca medicul mi-a recomandat Oedien, însă la farmacie nu avea aceast tip de anticonceptionale si mi-a recomandat altele (Sibilla), spunându-mi ca sunt la fel. Si am luat prima luna asa, iar acum încep cealalta folie de AC( Oedien). Este ceva in neregulă?
Ps. Locuiesc în Spania, nu stiu daca si in Romania sunt aceste AC. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca cele 2 marci de pastile AC au compozitia identica :
OEDIEN 2 mg Diénogest/0, 03 mg éthinylestradiol /comprimat
SIBILLA 2 mg Dienogest/0, 03 mg etinilestradiol /comprimate
inseamna ca intotdeauna vei putea folosi pe oricare din aceste 2 marci de pastile AC, din moment ce reprezinta de fapt una si aceeasi tip de pastila AC, dar cu denumirea diferita fiindca sunt fabricate de firme diferite. Multa sanatate!

| OADSR explică (pentru corbulalbrosu):

Medicul ginecolog mi- a spus că trebuia să iau exact ce mi-a scris pe reteta... Si m-am gandit ca nu i ok, deși le am luat asa...
Multumesc din suflet pentru raspuns?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Le iei medical sau pentru protecție? că dacă le iei pentru protecție eu m-aș asigura cu alte metode măcar până în a 2-a lună de Oedien...

| OADSR explică (pentru Adry05):

Medical

| Adry05 a răspuns (pentru OADSR):

MEdical ar trebui să fie ok, dar continuă doar cu un singur fel de AC, nu le mai schimba, cum s-a zis, schimbă farmacia dacă acolo nu găsești ce-ți trebuie

| Violleta2022 a răspuns:

Cand nu gasesti la o farmacie ce ai pe reteta, mergi la alta farmacie, pana le gasesti pe cele prescrise de medicul tau.
Din pacate, nu toate sunt la fel, pentru ca fiecare anticonceptional are alte cantiati de estrogeni si progesteron, care nu sunt corecte, pentru fiecare corp.