| dedeandreea1007 a întrebat:

In data de 31.12. 2014 mi-a venit menstruatia. La 5 zile de la menstruatie am avut contact sexual neprotejat aplicand metoda coitului intrerupt ( in aceeasi seara mi-am inceput si viata sexuala) Dupa ce a ejaculat, la aproximativ 15-20 minute am avut alt contact sexual. Din cate am inteles, poti ramane gravida din cauza acelui lichid pre-ejaculator, care aduna spermatozoizii care au ramas de la ejacularea anterioara. Pana azi 14.02 nu am avut simptome ca as fi gravida. Mentionez ca in data de 01.02 am avut ciclu...care m-a tinut 6-7 zile (mai mult ca de obicei). Poate fi o simpla dereglare cauzata de inceperea vietii sexuale? Dau funda+vot! Seara buna!

Răspuns Câştigător
| Honeyyy a răspuns:

Draga mea, eu aplic metoda coitului intrerupt de 2 ani, nu iau vreo pastila contraceptiva, [o singura daca prietenul meu a folosit prezervativ], si nu am ramas niciodata insarcinata. Deci se poate si acest miracol laughing, doamen ajuta sa continuie asa big grin. Deci, stai linistita, doar te-ai dereglat putin :*

| dedeandreea1007 explică (pentru Honeyyy):

Multumesc pentru sfat. :*

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierea pare a fi destul de mare adica de peste 2 saptamani.Bineinteles poate fi cauzat de o dereglare hormonala dar ar putea avea cauza si instalarea unei sarcini.Pentru a avea un raspuns cert poti face un test de sarcina atat prin testul de urina cat si printr-o analiza a sangelui cu specificatia de a se determina hormonul hCG de sarcina. Rezultatul ambelor tipuri de testare este valabil deoarece au trecut suficiente zile de la producerea sexului si posibilitatea instalarii sarcinii.

| dedeandreea1007 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar intarzierea nu a fost! Mi-a venit pe 31 decembrie. Iar in februarie mi-a venit pe 1. Nu a fost o mare intarziere....in plus, nu aveam ciclu regulat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Acum am observat dupa ce m-ai atentionat ca de fapt ai avut menstruatie la timp incepand cu data de 1 februarie. In acest caz totul se petrece/decurge in mod normal. nu este nimic anormal draga mea daca menstruatia tine mai multe zile. Exact poate fi si o modificare de moment cauzata de inceperea viatii sexuale. Si inca o data scuze pentru eroarea din primul raspuns.

| Emilian65 a răspuns:

Sigur este o dereglare a ciclului menstrual, in urma inceperii vietii sexuale.

| Honeyyy a răspuns:

:* :*