| Aldutssss31 a întrebat:

Buna seara.In primul rand vreau sa precizez ca pun această intrebare doar ca sa stiu daca mai pot insista părinții cu chestia asta sau daca e ok sa le spun acum de sarcina. Dupa 17 săptămâni de sarcina se mai poate face avort? Gen la 18 19 săpt.Precizez ca nu vreau sa fac avort, intreb doar.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca este posibil sa se poata intrerupe evolutia unei sarcini prin procedeul denumit avort, in anumite cazuri speciale cum ar fi o boala grava incurabila a fatului, sau daca este pusa in pericol de moarte viata femeii insarcinate, chiar si in cazul in care sarcina a ajuns si a trecut in trimestrul 2 de sarcina. Insa d.p.d.v. al legilor care exista in legislatia din Romania, AVORTUL este permis sa se faca LEGAL numai pana in momentul in care la varsta reala a sarcinii este de maxim 12 sap (14 saptamani de la ultima menstruatie). In cateva alte tari din Europa, aceasta varsta maxima a sarcinii pana la care este permis conform legii sa se efectueze avortul este de 16 saptamani iar in altele tari numai pana la 8 saptamani. In cazul tau practic niciunde in lume NU este permis sa se faca avort in cazul in care NU EXISTA probleme de natura medicala foarte grave. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

În cazul tău e ilegal să se practice avortul.

| sofisis a răspuns:

De putut, se poate. Dar e ilegal.

| Teo29 a răspuns:

Nu se mai poate face, dar zi-le cand prinzi cel mai bun moment posibil. Nu te grabi sa le spui decat atunci cand e momentul potrivit
Sarcina usoara!

| Eteda a răspuns:

Nu, cum Doamne iarta-ma sa mai faci. In primul rand nu se baga niciun medic pentru atata timp. Sarcina usoara!

| Cristitanase19 a răspuns:

Sarcina usoara. Sa fii sanatoasa si fericita cu bebelusul tau pe care l ai lasat sa traiasca! La altceva nici sa nu te gandesti..gen intrerupere de sarcina sau alte sfaturi profesioniste intre ghilimele.