| Andreeastefi21 a întrebat:

Buna seara! Mentionez ca am un ciclu regulat si ar trebui sa vina intr-o saptamana, iar eu deja am frica la nivel maxim. Iubitul meu mi-a bagat penisul o data fara prezervativ, se spalasera inainte, ejaculase cu vreo 7 ore inainte dar a urinat de mai multe ori intre timp, eu nu eram in perioada fertila, era imediat dupa menstruatie. Credeti ca sunt riscuri de sarcina? Doar o data mi-a bagat, actul nu a continuat.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul/situatia descrisa este cu totul IMPOSIBIL sa se fi putut forma si instala o sarcina in uterul tau. Avand in vedere ca ciclul tau menstrual este de tipul REGULAT, reiese ca ziua de pornire a urmatoarei menstruatii se poate stabili cu o precizie de +/- 1 zi.
Fiindca sangerarea menstruala ar urma sa inceapa peste o saptamana adica prin data de 17 mai, reiese zilele PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual actual, s-a suprapus peste intervalul zilelor situate intre 29 Aprilie si 04 Mai. Fiindca actul sexual a fost intretinut dupa afirmatia ta : ''eu nu eram in perioada fertila, era imediat dupa menstruatie.'' se poate aprecia ca sexul a fost intretinut cu 3-4 zile inainte de a incepe perioada fertila sau 7-8 zile inainte de ziua ovulatiei care s-a produs cel mai probabil in data de 3 Mai.
In concluzie se poate afirma fara nicio retinere ca in aceste conditii este cu totul IMPOSIBIL sa fi putut sa ramai insarcinata chiar si daca sperma ar fi fost ejaculata in vagin prin actul sexual intretinut.
Multa sanatate!

| 25girl a răspuns:

În condițiile menționate, nu sunt șanse de formare a unei sarcini.