| PrESeUS a întrebat:

prietena mea ma ameninta ca se sinucide si nu stiu ce sa mai fac,,,, cum pot sa o ajut... daca ar face asta cum ma poate afecta in plan legal rog seriozitate va rog mult.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, te poate afecta in plan legal atata timp cat te-a anuntat ca se va sinucide si o poate dovedi ( ma rog, rudele ei). Daca anunti autoritatile nu tu vei cadea vinovat ci ea pentru ca a facut afirmatii false foarte serioase.

| PrESeUS explică (pentru anonim_4396):

Deci cel mai bine ar fi sa termin tot cu ea si sa anunt autoritatile (politia)

| anonim_4396 a răspuns (pentru PrESeUS):

Da

14 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu te afectează legal cu nimic, dacă nu se dovedește că tu ai forțat-o să facă asta.
Dar dacă prin amenințări, șantaj, sau ca urmare a unui viol (sau tentative) survine moartea victimei, atunci da - poți fi acuzat.
Altfel, eu unul i-aș spune cam așa: „Zău?!? Uite aici o sfoară, săpun, grindă găsește-ți singură! Vrei să mori? n-ai decât, dar încetează să mă ameninți pe mine cu asta".

| WaterDrop a răspuns:

Daca nu te afecteaza pe plan sentimental ci doar legal, atunci ureaza`i sanatate.

| peperonies a răspuns:

Cainele care latra nu musca.
ai auzit vreodata pe cineva sa zica, a da... normal ca s-a sinucis, zicea ca se sinucide de 1 an.

nu.
tot ce auzi e. nu se astepta nimeni.

| vocea a răspuns:

Daca vrea sa se sinucida tot ce trebuie sa faci este o intrebi daca merita sa faca asta, daca zice da, las-o sa o faca daca zice nu atunci sarut-o si spune-i sa nu mai spuna asta niciodata, simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O femeie vrea sa se omoare?
duamne ajuta!

| OMFGConrad a răspuns:

Te șantașează emoțional, iar tu pui botul. Nu se va sinucide, dar tu îi vei face toate poftele! Iar în plan legal, cel care ar putea să sufere ar fi tot ea, asta dacă o dai în judecată, bineînțeles dacă ai dovezi concludente.

| Kira5854 a răspuns:

In cazul in care prietena ta ti-a scris mesaje pe telefon, messenger sau alte retele de socializare, ori a comunicat asta telefonic, e posibil sa fi afectat deoarece ai stiut si nu ai anuntat autoritatile. Cel mai bine ar fi sa anunti parintii, iar pentru ca face asta din cauza dorintei de atentie, eu iti propun sa renunti la aceasta prietena din simplu fapt ca nu este o persoana matura si se vede clar ca nu poate gandi normal, lucru care te va afecta si pe tine in viitorul apropiat

| ShadedCanvas a răspuns:

In plan legal? Da' stiu ca te gandesti la viitor.
Nu esti legat de ea printr-un act matrimonial, nu?
Acum sa nu divag de la subiect, conteaza si varsta pe care o aveti.Nu pot sa imi dau seama de ce, dar majoritatea adolescentilor ameninta cu suicidul tot mai des. Daca sunteti trecuti de 25/30 de ani atunci anunta imediat un psiholog/chiar politia.Nici in cazul tinerilor nu este de evitat rezolvarea asta,insa care este motivul amenintarilor? Tulburari psihice,familia, nemultumirea, etc?
Nu inteleg de ce o intrebare ca asta; niciun necunoscut in cauza nu poate oferi soluatia optima.Un parinte, un cadru didactic, 911 si lista continuia in functie de imprejurari.In orice caz, ai grija de ea.

| ShadedCanvas a răspuns:

Degeaba mesaj privat.Statusul de utilizator junior nu imi permite continuarea conversatie prin mesaj.

| PrESeUS explică (pentru ShadedCanvas):

Te rog frumos sa imi dai un sfat nu stiu ce sa fac

| ShadedCanvas a răspuns (pentru PrESeUS):

Daca nu sti ce sa faci inseamna ca esti prea tanar.Anunta pe oricine ar putea lua o masura de precautie in cazul fetei. Daca nu ii cunosti parintii sau nu poti sa ii contactezi...sau oricare alt motiv ai avea, anunta-ti unul dintre parinti.Niciodata nu poti fi sigur daca o persoana blufeaza cu asa ceva sau intentiile sale au o certitudine.