| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara!
Prietena mea vrea sa plece in strainatate, noi suntem intr-o relatie la distanta de 9 luni aproape dar este oarecum ok ca ne separa un drum de 2 ore si putin cu masina.
Ea imi zice ca nu pleaca dar tot aplica pe la facultati in Anglia si mi se pare foarte ciudat sa zica ca nu pleaca nu pleaca dar ea tot aplica si isi depune dosarul.
Si mi se pare nespus de ciudat.
Si daca ea e sa plece din tara nu ne vom mai vedea poate cu zeci de luni ca eu nu-mi permit sa plec din tara.
Si chestia asta ma doare rau.
Ce pot sa fac?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-i spui adevarul in fata, asa cum ai facut cu noi, aici si sa o intrebi de ce continua acest lucru, daca afirma altceva.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ea vrea sa plece, nu ai ce face tu.

| J0B0MAT a răspuns:

Ce poţi să faci, dacă ea vrea să plece şi este şi acceptată la o facultate în Anglia este o mare oportunitate pentru ea, nu ai cum să o opreşti. Dacă e să reziste relaţia, va rezista. Dacă e să nu reziste nu va rezista nici cu ea în ţară.
Asta cu frica de plecare a unui partener, e la fel ca frica de faptul că se uită sau vorbeşte cu alte fete/băieţi.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Ea a mai fost plecata in Anglia vreo 6 luni si iar vrea sa plece si ma termina asta. Nu mai pot

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi şi tu cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu instala frică, arată-te puternic. Uneori oamenii pot interveni în slăbiciuni. Înțeleg că deja ai un scenariu. Așteaptă să vezi încotro o apucă, dă-i libertate deplină, sprijin-o să-ți dea drumul dorindu-și astfel, lasă tot interiorul să se răsfrângă pe chipul tău, profită de toate clipele cu ea, acum mai mult ca oricând.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aplică dar poate nu reușește să se și înscrie.
La asta te-ai gândit?

| YorickRosto a răspuns:

Buna.
Trebuie sa incepeti sa discutati impreuna pe tema aceasta daca ai vazut ca aplica la facultati in strainatate. Trebuie sa vorbiti si sa fiti deschisi pentru ca sunteti intr-o relatie pana la urma. In aceelasi timp, te-ai gandit ca poate ea vrea sa aplice doar pentru a isi afla nivelul?
Totodata, ar fi o idee sa discuti sentimentele tale de insecuritate cu ea, poate si asta o sa va ajute. De asemenea, nu este in ok sa cauti atat de multe informatii despre ce face ea, pentru ca se poate simti monitorizata sau controlata de tine, deci ar trebui sa iti cer scuze pentru asta. Mult succes!

| anonim_4396 explică (pentru YorickRosto):

Da ea mi-a spus ca aplica

| axkraks a răspuns:

Iubeste-o pana la sfarsit! Las-o sa faca ce doreste! Intelege, ca sa nu te mai doara.