| yym a întrebat:

Buna seara și va doresc o primăvară minunata! Am vorbit la telefon cu o prietena care este plecata de mai mult timp in America și din vorba in vorba, mi-a povestit la un moment dat despre copilul ei. Si mi-a spus că la naștere a fost sănătos, nu a avut probleme și că a cântărit 4 kilograme sau 4 kilograme și ceva. Eu o știu pe ea scunduta, sa aibă cam 1, 50- 1, 53, cam așa și a avut și ea ovare micropolichistice și parcă în perioada sarcinii a avut și infecție urinară. Credeți că este posibil sa fie copilul asa și să nu aibă probleme, având în vedere afecțiunile pe care le-a avut ea? Mă gândesc că fiind micuța, uterul este micuț. Mulțumesc frumos pentru răspunsuri și lămuriri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Te gandesti gresit, nu are treaba marimea copilului cu inaltimea mamei.
Am o prietena care are 1.64m si a facut 2 gemeni de 3.5 si 3.3kg, deci a avut in pantec 7kg plus apa amniotica. A fost cumplit de greu, fiindca ultimile 2 luni de sarcina nu s-a dat jos din pat din cauza sarcinii imense, a facut diabet gestational si i s-au deplasat oasele bazinului.
Dupa nastere a avut chiar probleme foarte mari fiindca pelvisul era atat de afectat si la 5 ani dupa nastere, inca are dureri de pelvis.
In ce privesc infectiile urinare din timpul nastreii, daca mama merge si se trateaza, fatul nu este afectat deloc.
Cat privesc chisturile ovariene, nu sunt ereditare, acelea o impedicau pe mama sa ramana gravida, dar cum a ramas gravida, nu mai puteau afecta sarcina sau fatul.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Uterul este format din muschi cu constitutia mai aparte, cea de a se putea intinde foarte mult cand exista o sarcina implantata si pe urma sa revina la lungimea/marimea initiala imediat dupa nastere fara sa apara cea mai mica problema.
Pentru informarea ta trebuie sa stii ca si femeile afectate de nanism/microsomie (pitice) cu inaltimea mai mica de 135 cm, dau nastere la copii perfect normali (si sanatos) din punct de vedere atat al greutatii cat si a lungimii lor la nastere.
Multa sanatate!