| Manuel86 a întrebat:

Stie cineva daca o femeie cu dizabilitati, fara menstruatie poate sa ramana insarcinata?
Multumesc mult!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lipsa procesului de sangerare menstruala, adica AMENOREA, indica faptul ca femeia respectiva se confrunta cu probleme grave de sanatatea care impiedica aparatul reproducator al femeii sa fie functional si ovarele sa produca ovule. In cazul in care amenorea nu este tratata medical corespunzator, formarea sarcinii devine IMPOSIBILA.
Amenoreea sau absenta menstruatiei reprezinta un simptom, nu o boala si este un motiv de ingrijorare, mai ales atunci cand nu se cunosc cauzele producerii acestui fenomen. In mod normal menstruatia lipseste doar atunci cand femeia este insarcinata, pe perioada cat alapteaza sau este la varsta menopauzei. In alte situatii, amenoreea poate ascunde un dezechilibru hormonal, precum si alte afectiuni care necesita ingrijiri medicale de specialitate fiindca absenta menstruatiei ascunde numeroase probleme de sanatate. Daca fata a implinit varsta de 16 ani si inca nu a avut prima menstruatie, sau daca au trecut 3 -4 luni consecutive de la ultima menstruatie, trebuie sa se prezinte la medicul ginecolog pentru a fi consultata si efectuarea unor investigatii suplimentare. Multa sanatate!

| Donsavas a răspuns:

O femeie fără menstruatie nu are nici ovulatie deci nu poate avea copii.

| Denisa0954 a răspuns:

Doar prin inseminare artificială, dar nu întotdeauna se poate duce sarcina la capat

| Manuel86 explică (pentru Denisa0954):

Multumesc mult!