| Cleopatra85 a întrebat:

Sufăr de depresie cronica de 5 ani si nu îmi revin. Am avut o relație cu un unchi depărtat (va rog nu ma judecați) însă o mtușa a avut grija sa ne despartă deși sunt divorțați. Nu ma lasa deloc sa vb cu el si ma frământ pe dinăuntru. Ajutați-ma va rog. Nu am curaj sa fac in gest necugetat

18 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Bună Cleopatra,
Situația nu e deloc ușoară fiind cunoscut diagnosticul tău plus relația de rudenie.
E posibil ca unchiul tău sa te fi dorit fizic iar când s-a aflat sa se fi oprit sa nu-l facă de rușine.
Nu te judec.
Cel mai bine pentru tine e sa vorbești cu un psiholog sau cauta pe cineva cu care sa comunici zilnic.
Sunt sigur dacă unchiul tău dorea sa va mai vedeți găsea o modalitate.
Dacă dorești oricând sa discuți Scrie-mi un mesaj.

| Andreeush a răspuns:

La un psiholog ai fost?

| Cleopatra85 explică (pentru Andreeush):

Nu

| Andreeush a răspuns (pentru Cleopatra85):

Atunci de unde știi că ai depresie cronică?
Te-ai diagnosticat din ce ai citit pe internet?

| SG1995 a răspuns:

Unchiul era prin alianță?

| Cleopatra85 explică (pentru SG1995):

Da prin alianță

| SG1995 a răspuns (pentru Cleopatra85):

Atunci din momentul în care a divorțat de mătușa numai sunteți înrudiți în niciun fel, de ce? Pentru că nu sunteți legați genetic.

| alina2k18 a răspuns:

Banuiesc ca te tratezi, nu?
Cu depresia cronica nu e de joaca.

| Goete a răspuns:

Si cum ramane cu baiatul de 25 de ani cu care in martie spuneai ca vreti sa ca logoditi?

| Cleopatra85 explică (pentru Goete):

Din păcate s-a dovedit a fi cu 2 fețe si am rupt logodna

| Goete a răspuns (pentru Cleopatra85):

Inteleg... si relatia cu unchiu tau cand a fost?

| Cleopatra85 explică (pentru Goete):

Imediat după

| Goete a răspuns (pentru Cleopatra85):

Inteleg, si ai intrat repede in depresie cronica. Cum nu te lasa matusa sa vorbesti cu el? Ti-a lipit gura, te tine inchisa intr-o pivnita, sau cum?

| saresipiper a răspuns:

Cum de nu ai trecut peste, te tratezi. Nu intelegi ca unchiu nu te vrea? Daca a ascultat de matusa e clar

| Ale5184 a răspuns:

Ti-a pus cineva diagnosticul de depresie cronica sau ai citit tu pe internet? Mai nou aud peste tot ca " sunt depresiva" dar lumea nu stie ce inseamna asta cu adevărat. Unchiul tau e major si divortat, daca ar vrea, te-ar cauta. Eu zic sa iti vezi de viata.

| Cleopatra85 explică (pentru Ale5184):

Da am si internări si sunt sub tratament

| Ale5184 a răspuns (pentru Cleopatra85):

Cati ani ai?

| AvaHade673 a răspuns:

El ce părere are?