| Freeruner a întrebat:

Sunt distrusa si simt ca nu mai pot suporta...Am nevoie de sfatul vostru. Am 20 de ani si sunt intr-o relatie de 5 ani. Nu stiu ce sa mai fac,nu stiu cat de mult se mai poate intinde aceasta relatie. Este prima relatie pentru amandoi, dar nu cred ca are vreo relevanta. Pe langa faptul ca la facultate are deja 5 restante nu pare ca ar dori sa evolueze, sa isi faca o cariera in domeniu. Eu sunt foarte ambitioasa si el nu este. Am incercat sa il incurajez, sa il imping de la spate si vad ca nimic nu functioneaza. Este un baiat bun, dar lenes. Ieri seara am avut iar o discutie ca eu nu mai pot continua asa si am zis ca 3 zile sa nu vorbim. Astazi a aparut pe facebook ca a iesit in oras cu 5 colege la un sandwich si o prajitura. Considerati ca e normal ca un baiat care are o iubita si au probleme sa iasa in oras cu 5 colege? A mai iesit in oras cu baieti si fete, dar niciodata nu a mai iesit doar cu fete. El nu are prieteni si in general nu prea iese in oras. Lui nu i se pare nimic gresit. Poate sunt eu nebuna, dar cum ar fi sa ies cu 5 baieti in oras, in calitate de colegi? Am incercat sa il ajut cat pot si dupa tot imi face asta.Imi cer scuze pentru greselile realizate. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

In acest moment el nu mai poate fi ajutat decat, eventual, de un mare esec. Daca nu doresti sa te balacesti in mocirla lui, fa un pas inapoi si lasa-l pe el la prajituri. Crede-ma ca nu ai inca nimic de pierdut, ci din contra.

5 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Si daca iese cu colegele, ce? Probabil ca in grupa lui sunt mai mult fete decat baieti. In grupa mea, cand eram la facultate, erau doar vreo 2-3 baieti si-n rest numai fete. Problema e alta, din punctul meu de vedere. Unii baieti (daca nu majoritatea) se maturizeaza destul de tarziu. La 20 de ani, esti in faza de experimentare. Multi incep sa se gandeasca la lucruri serioase (gen cariera sau familie) abia dupa 25 de ani. Ce sa spun? Parerea mea e v-ati grabit. La 15 ani trebuie sa te distrezi, sa cunosti oameni diferiti, nu sa te legi la cap. Acum, deja v-ati plictisit unul de altul si in mod evident, nu va mai regasiti in aceasta relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza e ca e foarte posibil sa exagerezi. Sa fi dominata de posesivitate. Gelozie. Etc.
Stiu cum e. Eu eram si daca imi ziceai ca cineva s-a uitat la iubitul meu. Nu ma trimite-ti la nebuni va rog day dreaming.

In orice caz, mie mi s-a parut mereu mai amuzante gastile de baieti. Acum ani buni iesisem prin oras cu vreo 4 sau 5 baieti. Fostul de atunci reactionase ca trenul. Incepuse sa-si faca scenarii. Eu am ramas proasta cand am aflat la ce se gandise.

Asa ca nu-ti distruge relatia din exagerari. Cat despre cheful lui pentru invatat ...cred ca ii trebuie un dus mai rece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ajuti un om care nu vrea sa fie ajutat e egal cu a nu ajuta un om care cere ajutor. Tu pui continuu presiune asupra lui, il agiti, il certi, ii reprosezi lucruri si tie, asta ti se pare ca e ajutor, pentru ca asa intelegi tu viata. In realitate tu vrei sa il determini pe el sa faca ce vrei tu. Tu vrei sa-l determini sa se schimbe pentru tine iar asta se nu se numeste ajutor, se numeste egoism. Daca il iubesti, il accepti. Daca il iubesti dar nu il poti accepta, il parasesti. Dar, pentru numele lui dumnezeu, nu mai spune ca il ajuti cand tot ce faci este sa-l indepartezi.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Sunteti intr-un moment de monotonie in care fiecare s-a saturat in sinea lui.
Aveti nevoie de ceva libertate amandoi pentru a va mai relaxa si detensiona situatia.
Asta nu inseamna a insela, ci doar mici libertati daca pot spune asa.Adica sper sa intelegi la ce ma refer.
Incearca sa nu mai pui presiune asupra lui.
S-a plictisit si el ce sa-i faci..se mai intampla.
Tineti legatura, nu face vreo prostie, vreo cearta ceva si lasati o perioada lucrurile mai lejere, mai degajate.
Atata timp cat exista incredere si respect fata de persoana iubita nu vad o problema in a iesi cu 5 baieti sau 5 fete dupa caz.
Pana la urma nu sunteti casatoriti stii?
Nu-i tin partea sa ne intelegem, dar e nevoie de putina libertate uneori pentru a vedea ce avem acasa happy
Relaxati-va happy

| ZambetDeGheata a răspuns:

Ar trebui sa discutati serios despre relatia voastra