| eu009988 a întrebat:

Sunt extrem de confuza si trista. Am si eu o poveste mai complicata, sper ca veti avea timpul si rabdarea de a citi pana la capat, as dori sa aflu ce ati face voi in locul meu. Mi-ar placea sa imi raspunda atat femei, cat si barbati.
Am cunoscut pe net, in vara, pe la jumatatea lunii iunie, un barbat foarte interesant. (eu 23, el 30) De fapt, eram amici, confidenti de ceva vreme (doar virtual), ne povesteam diverse lucruri si ne ajutam reciproc. Prin primavara mi-a spus ca vrea sa ne cunoastem mai bine, pentru ca se gandeste de mult timp la mine, insa nu a avut curajul de a-mi marturisi asta, fiindca ii era teama de respingere - mereu ii povesteam despre barbatii cu care mai ies, de cine m-am indragostit etc. Eu am fost si raman reticenta in privinta lui...
Petrecem mult timp impreuna, comunicam 3-4h pe zi, la inceput o faceam chiar si mai des. Pot sa imi dau seama ca este un om deosebit doar din felul in care povesteste si mai ales din vulnerabilitatea cu care o face. Ne placem reciproc, pot spune ca el e chiar indragostit. Si eu vreau sa il cunosc neaparat.
Problema e ca tipul locuieste de ani buni in alta tara (tot europeana), dar nu poate spune ca are conditii mai bune acolo decat ar fi avut in Romania si mereu ar fi fost dispus sa plece, fiindca ii e dor de locul natal, insa nu a avut o motivatie foarte puternica sa ramana definitiv. (nu are parinti/frati)
Din cauza pandemiei, restrictiilor, nu ne putem intalni deocamdata, pentru ca ar trebui sa isi ia concediu minim 14 zile si avand un job nou, nu poate face acest compromis.
Mai este o problema, delicata, foarte interpretabila. El imparte cu fosta, (care e mai mare decat el) de ani de zile, un apartament a carui chirie e foarte scumpa (amandoi au salarii nu foarte mari, din motive obiective, viata e scumpa acolo, din cate am inteles si au ales o zona mai selecta datorita sigurantei - sunt mai putini ciudati in zona). Practic, au vieti separate, el nu mai simte nimic pentru ea (vorbim la web ore intregi si ea e in casa, o trateaza ca pe o colega de apartament si vad multe alte semne care mi-au aratat ca nu au o relatie), dar se bucura de beneficii, printre care, subliniez, cred eu si sex. In rest, se ajuta precum camarazii, fiindca n-ar avea posibilitatea de a se muta si intretine singuri, deocamdata e singura solutie. Ea inca e geloasa si se umileste in fata lui, desi el spune ca nu mai simte nimic. I-am reprosat ca nu pot avea incredere in el daca sta cu fosta si mi-a povestit mai multe lucruri din viata lui care cumva s-au legat si pana la urma nu am dreptul de a-i interzice ceva, fiindca nu avem inca o relatie...
El e foarte indragostit, imi lasa mesaje des, a ajuns sa imi spuna 'te iubesc' in fiecare zi, mi-a spus ca mereu a simtit ceva pentru mine, dar a tinut asta ascuns. Mentionez ca mereu i-am aratat ca sunt sceptica in privinta lui. Ideea e ca vrem sa ne cunoastem mai bine.
Vara viitoare o sa termine facultatea si avea in plan sa mai faca inca un an specializarea. I-am spus ca ne vom intalni de mai multe ori pana in vara si daca ne indragostim, ii propun sa ramana in Romania, fiindca eu nu vreau o relatie online. Poate face specializarea si in Romania, daca vrea si daca alege totusi sa ramana acolo, eu nu o sa il astept inca un an, pentru ca imi pierd tineretea si nu stiu cat de bine o sa mearga de la distanta. I-am dat un 'ultimatum', ca sa zic asa.
E foarte trist din cauza asta, ar fi vrut sa il astept inca un an, pentru ca studiile acolo sunt gratuite, chiar e platit pentru a studia (asa e politica lor), insa a spus ca se gandeste si exclude vehement ideea ca m-ar pierde.
Acum ma gandesc ca restrictiile nu vor cadea prea curand, carantina o sa existe pana in primavara, probabil - asta ar insemna ca nu avem destul timp sa ne intalnim mai des, sa ne cunoastem pana in vara, ca sa se mute in august definitiv. Vreau sa il cunosc bine inainte de a veni in Romania. Nici nu stiu cand o sa avem prima intalnire, pentru ca seful nu ii da liber mai mult de cateva zile.
In cazul in care nu apucam sa ne cunoastem suficient pana la vara, din cauza pandemiei, va trebui sa ramana acolo si sa il astept inca un an (pentru specializare). An in care nu stiu cum va fi situatia covid, nu stiu cat apucam sa ne mai vedem. Dupa specializare, spune ca ar veni direct in Romania, timp in care, in functie de posibilitatea de miscare (din cauza pandemiei), o sa vina sa ma viziteze cat de des poate si vom tine legatura zilnic.
Noi tinem foarte mult unul la altul si ne-am ambitionat sa nu lasam o legatura minunata sa se piarda... pentru ca e cel mai bun lucru care ni s-a intamplat anul asta.
Daca pana la vara nu ne cunoastem suficient, va ramane acolo inca un an.
Eu ma simt singura, am nevoi fiziologice, la fel ca el - el sigur si le satisface cu fosta, beneficiaza de tot, pentru ca nimeni n-ar sta degeaba cu o femeie in casa si nu s-ar putea abtine inca un an jumatate, pana se muta aici, iar eu practic stau singura si simt gelozie, nedreptate. Sunt virgina, simt ca timpul trece, as vrea sa experimentez putin si nu vreau sa facem sex prea curand, ca nu am incredere 100% in el - exista posibilitatea de a se raci dupa ce o facem ori sa ma insele sau sa nu mai vina deloc. Nu vreau sa sufar, amandoi suntem foarte tristi din cauza situatiei asteia, ca daca nu era pandemia, ne era mai usor...
Eu ma gandesc la chestiile astea in avans, pentru ca deja am investit foarte mult sentiment, timp, speranta in el. Va rog sa cititi si sa ganditi nu doar cu mintea, ci si cu sufletul, am nevoie de sfaturi/pareri din exterior. Sa renunt la el nu este o optiune, avem o legatura foarte puternica.
Va multumesc ca ati citit pana aici si sper sa va indurati sa imi si scrieti.happy

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Recent am postat si eu aici o intrebare legata de distanță asta in relație pe care eu nu o vad cu ochi buni.
Eu cred ca inainte sa iti faci foarte multe planuri ar trebui să te gândesti ca tu încă nu l-ai văzut pe omul asta, il cunosti din ce iti spune el, nu sti sigur cu ce se ocupa doar din ce iti spune el si nu cred ca ai de ce sa prinzi atata incredere sau sa il astepti ani de zile daca ai alte oportunități.Pot sa inteleg ca il placi si ca va înțelegeți, dar trebuie sa iei in considerare si faptul ca poate o data ce va întâlniți nu va mai potriviți, sau descoperi ca el te minte sau etc.Nu te opreste nimeni sa rămâneți prieteni, dar nu cred ca trebuie sa iti închizi viata atata timp cat el si-o trăiește pe a lui.
E decizia ta.Dar sfatul meu e sa iti vezi de ale tale pentru ca e mult prea complicat.

| Crackman a răspuns:

Faci ce îți zice inima și capul

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Trebuie sa spun in primul rand, ca mi se pare egoist din partea ta ca automat, din start, pleci de la premisa ca el trebuie sa isi sacrifice studiile si sa vina inapoi in mizeria asta de tara. Sincer sa fiu, daca ai tine cat de putin la el, nu l-ai pune sa faca asta niciodata! Mai bine sa ai un trai modest intr-o tara in care sistemul legislativ si administrativ este bine pus la punct si calitatea vietii este ridicata, decat sa stai aici pe aproximativ aceeasi bani, in "mocirla" asta. Pe langa acest aspect, cel mai probabil anul facut acolo de specializare, valoreaza mai mult decat ce se face pe la noi pe aici! Cred ca ar trebui sa il lasi sa isi urmeze cariera profesionala si sa o finalizeze. Legat de covid, pana in primavara, in cel mai bun caz, nu se va pune problema de calatorit in alte tari, asta e clar! Prin urmare, abia la vara va vedeti, poate. Asa cum tu spui ca dupa cateva intalniri nu stii daca poti avea incredere in el, as zice ca si lui sa ii ceri sa se mute aici este mult. Trebuie sa te hotarasti, ori ai rabdare cu relatia voastra sa isi termine studiile si ulterior sa vina, ori o lasi balta cu el si iti vezi de viata. In orice caz, mai ales daca spui ca esti neexperimentata, iar actuala situatie pare foarte complicata, nici nu stiu daca merita bataia de cap. Este un pariu pe care il faci, din care poate iesi bine sau din care puteti pierde amandoi (tu virginitatea, el potentialul si viata din tara respectiva). Eu as zice asa, momentan continua sa vorbiti, dar nu o face exclusiv cu el! Cunoaste si alti baieti, iesi, socializeaza, vorbeste. Daca in aceste conditii, pana va puteti vedea in vara, el inca ramane la fel de important pentru tine, atunci va puteti vedea. Probabil va fi o perioada de cateva zile/ o saptamana in care va puteti vedea. Daca simti ca rezonati si live, NU il pune sa renunte acolo si sa te intoarca! Asteapta, lasa-l sa faca si anul ala, timp in care va mai vedeti o data la 1-2 luni (daca trece treaba cu covid) si ulterior se intoarce si va continuati viata impreuna. D.p meu d.v. daca relatia va tine pana in punctul ala, chiar poti fi sigura ca merita.

| eu009988 explică (pentru StefanChriss):

Iti multumesc din suflet pentru raspunsul tau calibrat si bine intentionat!
Uite, asa credeam si eu, ca sunt egoista, si chiar l-am intrebat pe el personal daca ar considera acest lucru, in cazul in care doresc sa vina mai repede aici. Din motive obiective, eu nu pot sa ma mut in tara unde el locuieste. El mi-a marturisit ca uraste societatea in care se afla, pe motiv ca valorile ei devin extremiste (fiind in Occcident, se resimt principiile ideologiei neomarxiste in multe medii, pana si la serviciu, lucru care nu e deloc placut daca esti alb si conservator) si nu a avut de ales, a ramas in tara respectiva din comoditate, pentru ca in Romania nu avea pe nimeni. Plus ca mereu i-a fost dor de tara asta, asa saraca si corupta cum e, si chiar si printre straini a incercat sa isi gaseasca diverse comunitati de romani ca sa nu se simta singur - mereu s-a gandit la posibilitatea de a reveni, el e un tip traditionalist.
Si aici sunt facultati de renume, cu ecou important in Europa unde poate urma specializarea pe care si-o doreste. Problema e ca nu prea am incredere ca o sa mearga inca aproape doi ani, de la distanta. Nu vreau sa sufar, sa fiu inselata, mintita, tradata, se pot face toate astea din simplul motiv ca nu am de unde sa stiu, nu il vad, simt langa mine. Un an de zile e mult, el imi spune ca se va raci daca voi hotari sa cunosc (doar atat) si alti baieti pana reusim sa fim impreuna definitiv, s-ar simti tradat. Eu cum ma simt, ca stiu ca sta cu fosta in casa si se si f ut?

| Willis a răspuns:

Subscriu la ce a scris ȘtefanChriss.