| Gogu9982 a întrebat:

Buna seara, sunt Gabriel, am 24 ani, vin aici cu o problema sper sa ma puteți ajuta. Anul trecut pe vremea asta am încheiat o relație cu fosta mea iubita după 5 ani. Cauze: nu ne mai înțelegeam, certuri, locuiam împreuna va dati seama aceleași chestii in fiecare zi, nu asta e problema oricum.
Este un an de când nu mai sunt cu ea și nu o pot uita, orice as face noaptea când ma bag in pat gândul doar la ea îmi sta. Am încercat sa cunosc fete dar degeaba, ies afara destul de des, ma distrez, dar orice as face nu o pot scoate din cap. Imi doresc din inima sa nu ma mai pot gândi la ea dar îmi e imposibil.
Un sfat va rog.

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Inca nu ai reusit sa iesi din relatie,desi a trecut atat timp.
Ai nevoie sa te ajuti singur,ai incercat atatea si cauti o viata normala din nou,dar nu prea reusesti.
Sfatul meu ar fi,seara cand te bagi in pat si vine momentul de criza,in loc sa te gandesti ca nu poti fara ea si iti lipseste,sa te gandesti la motivele reale care te-au facut sa te desparti de ea.
Adu-ti aminte de halul in care erai,adu-ti aminte defectele ei,certurile,amaraciunea,totul.
Nu vei dormi bine,desigur, dar incet-incet, te vei autosugestiona si vei reusi sa iesi, in sfarsit, din aceasta relatie.Cu adevarat toxica!
Secretul este in mintea ta si poti depasi momentul.Nu e usor, stiu, dar va trece, o sa reusesti.
!

| Violleta2022 a răspuns:

ESte doar o obsesie pe care te incapatanezi sa o accepti si sa mergi mai departe.
Cand vei intelege cu adevarat ca a fost o legatura in trecut si ca-i imposibil sa mai poti schimba trecutul sau sa mai tariesti in trecut, vei putea merge mai departe.

Totul tine de mintea ta!
Accepta realitatea si traieste-ti prezentul!
O relatie demult incheiata care s-a incheiat urat, nu mai este nici de actualitate nici de viitor, deci focus pe o relatie noua!
Iesi afara din casa, fa-ti prieteni noi, cunosti fete noi, EVITA sa le compari cu fost pentru ca iti va aduce numai necazuri, odata ce nu ai ramas cu aia inseamna ca totul a fost gresit.

Nu exista "imposibil" in acest caz, exista doar "NU VREAU" fiindca toti, dar absolut toti adultii am trecut prin realtii incheiata si terminate si am fost capabili sa ne gasim alte relatii MAI BUNE, mai frumoase si mult mai fericite.

Arunca tot ce ai de la fost iubita, sterge toate contactele cu ea si blocheaz-o, ca sa nu mai stai agatat de un "trecut trist" care nu mai face sens!

| Gogu9982 explică (pentru Violleta2022):

Nu este obsesie, este blocată peste tot, nu mai am nici o amintire cu ea…tot este bine și frumos pana vine noaptea și merg in pat, orice as face gându tot la ea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gogu9982):

Gandurile de noapte pot fii schimbate de tine, in momentul in care vei accepta ca ea nu mai exista in viata ta si ca trecutul nu s emai poate modifica.
Totul este in capusorul tau!
Totul poate sa plece asa cum a venit DACA iti impui sa scapi de obsesia asta!

| Emma30555 a răspuns:

Cauta alta fata, iesi la petreceri sau unde te duci tu, fii deschis sa cunosti pe cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A trecut 1 an de când te-ai despărțit de ea, caută alta.

| BlueeRoss3 a răspuns:

Dacă tu nu o mai vrei pe tipa respectiva nu ar mai trebui să te gândești la ea in sensul ala, bănuiesc că iti este dor de ea din când în când happy
Ai ramas atașat si atâta tot, însă tu sigur nu o mai vrei in viata ta? Daca apare acum la tine la usa sau iti da un mesaj ca te vrea iar, tu ce faci?laughing) zic să te hotărăști ce simti pentru ea. Tu ai ramas atasat de niste amintiri cu ea bănuiesc si te focusezi pe tot ce a fost frumos intre voi cândva. Ca sa uiti de ea eu zic sa te focusezi pe părțile mai negative, daca au fost si lucruri negative intre voilaughing
Iesi cu alte tipe si tot la ea iti sare mintea..probabil le tot compari între ele, încetează să faci si asta daca o faci. Nu cred ca fosta avea aur în frunte încât să nu poată fi egalată de niciuna. Dacă nu vrei un viitor alături de ea si esti foarte sigur ca nu o mai vrei încetează să mai rămâi agățat de amintiri. Sau probabil esti încă atras de ea fizic. Ca altfel nu stiu cum nu ti ar trece de cineva timp de un an.
Tu parca n ai trecut prin toate etapele de dupa o despărțire laughing furie, regret, acceptare etc până la detașare laughing

| Baby02bbbbb a răspuns:

Dacă te tot gândești la ea înainte sa adormi, când ești doar tu cu gândurile tale, înseamnă că o iubești... te a rănit și poate ca nu merita iubirea ta dat tu o iubești... Când ajungi în faza asta, e greu sa i ceri inimii altceva decât ceea ce vrea. Nu e o soluție sa ți faci o iubita și sa te gândești la alta fata. Mai încearcă sa discuți cu fosta, sa închei sau sa lămurești situatia