| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU.
Am o intrebare si sper ca fetele care au experienta sa imi raspunda.
Ieri mi-a venit menstruatia, iar in prima zi la mine de obicei este doar o secretie maro, asa a fost mereu, in prima zi. Si am inceput sa iau anticonceptionale, ieri fiind prima zi, la 11 seara. Astazi toata ziua nu mi-a curs, cum ar trebui in mod normal, nu s-a intamplat nimic, nici o pata, nimic.
Intrebarea mea este, sa iau in continuare pastilele, pentru ca o sa curga in zilele urmatoare, si o sa isi faca efectul, sau arunc blisterul, pentru ca am luat prima pastila gresit si incep sa le iau de luna viitoare? Dragoste cu iubitul meu am facut, dar ne-am protejat, nu am lasat pe voia anticonceptionalelor.
Va rog sa imi raspundeti daca vi s-a intamplat si voua asa ceva.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

Situaţia ta este relativ normală şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

Ai luat CORECT anticoncepţionalele şi trebuie să continui să le iei ( preferabil la aceeaşi oră ).

Pentru alte detalii vezi şi Prospectul ( n-ai indicat ce AC iei )...

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal ca prima menstra pe contraceptive sa fie foarte scurta (1-3 zile maxim) si foarte redusa cantitativ. Ai luat corect contraceptivele, dar se pare ca ai multe lacune in ceea ce priveste modul lor de functionare si efectele. Ar fi bine sa te intorci la medicul care ti le-a prescris pentru o discutie mai lunga care sa-ti clarifice nelamuririle.

| tzus a răspuns:

1.anticonceptionalele fac rau si ele se dau mai mult pentru acnee
2. oricat te-ai proteja mai bine ar fi sa nu ejaculeze interior chiar daca are prezervativ
3. anticonceptionalele nu-ti da o garantie ca nu o sa ai o sarcina nedorita
4.si mie mi s-a intamplat la fel si de atunci am zis sa nu le mai iau
5. daca nu ti-a venit toata ziua eu zic sa le ei luna viitoare
sper ca te-am ajutat macar un pic