| ioanaaaaa4333 a întrebat:

Buna seara TPU!
Am o mica intrebare...
Mie de vreo 4 zile au inceput sa mi se intareasca si doara sanii. De asemenea ma mai doare si spatele.
Sunt cumva simptome premenstruale? Am avut relatii intime neprotejate cu ejaculare in afara in ziua 13. Eu am menstruatia de 28-30 de zile.
Tin sa mentionez ca am mucusul cervical foarte uscat.
Pot sta linistita? Sunt simptome premenstruale? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate aprecia ca formarea unei sarcini a devenit IMPOSIBILA chiar daca actul sexual intretinut in a 13-a zi a ciclului menstrual a fost intr-o zi apartinatoare PERIOADEI FERTILE a care in cazul tau se suprapune peste intervalul zilelor cuprinse intre a 11-a si a 18-a zi a ciclului menstrual, fiindca din relatarea ta reiese ca in mod sigur NU a ajuns sperma in vagin. Intro astfel de situatie NU se poate forma sarcina chiar daca sexul are loc in ziua ovulatiei.
In concluzie se poate aprecia ca semnele amintite ca au aparut in ultimele zile, reprezinta de fapt simptome premenstruale cat se poate de evidente. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Sanii dor din cauza modificarilor hormonale care se intampla in corpul femeii, in anumite perioade ale lunii.
De obicei dor cu 1 saptamana inainte de a veni ciclul menstrual dar pot sa doara si daca esti insarcinata.
Mucusul cervical are o anumita consistenta si volum in perioada ovulatiei si alta mai slaba si mai putin voluminoasa, in celelalte perioade ale lunii.
Din pacate, noi nu avem certitudinea ca ceea ce experimentezi tu acum sunt dureri premestruale, odata ce ai avut sex neprotejat, taman in perioada fertila.
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la data ultimei partide sexuale.