| GGeorge98 a întrebat:

Bună seara TPU.
Am și eu o problemă, sunt o fire cam geloasă și nu reușesc să scap de asta și îmi e că dacă mai continui așa o să-mi pierd iubita, verific mereu telefonul să văd dacă este online și mă enervez dacă nu îmi răspunde cand este on, și nu e ok ce fac, dar nu știu cum să scap de asta, vă rog mult să mă ajutați cu asta, ce să fac să nu mai fiu așa obsesiv?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ywar a răspuns:

Asta e o boala grea si pacatoasa. Daca verifici tu nu stiu ce telefon, crezi ca ea nu poate fi cu altul, fara ca tu sa stii?
Nu ai alta preocupare? Citeste o carte, fa-ti un ceai, uitat-te la un film bun, asculta o muzica, invata. Fa sport pentru a disipa energiile negative.
Asta trebuie sa faci sa nu mai ajungi in acel ounct al nebuniei.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Psiholog

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

Cu ce il ajuta? i poate garanta acel Psiholog ca nu il inseala? hai sa fim seriosi, increderea in femei este o iluzie, o speranta, o amagire, chiar citisem un articol despre minciuna vs femei apoi am vazut si asta https://www.youtube.com/watch?v=EcAWn2D8EsM
de asta prefer a fi sincer decat sa fiu gelos si sa cred in ipocrite

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

Il ajuta cu anumite indrumari pentru a se schimba. Daca esti sincer nu e bine ca iei teapa si daca esti gelos se va simti presionata dorind sa se desparta sau sa comita o infidelitate. E probabil ca in 5 ani cu noroc sa avem parte de IA la un pret de 20.000 de dolari si e greu tentatia sa rezisti dar merita (mi.ar placea sa ma simt fericit alaturi de o femeie robot) sa merg oriunde cu ea si sa fac sex salbatic cand am chef, sa ne ajutam reciproc cu mancarea la gatit. Asta ne trebuie noua.

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

Sper sa se mai ieftinească pana atunci, eu numesc asta sperante false

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

Poate tie daca continui sa lucrezi pe bani putini dar eu imi permit. Am ajuns de rasul lumii sa apelam la inteligenta artificiala unica speranta de a mai fi implinit in viata cu un element electronic mecanizat. E probabil ca asta sa fie un beneficiu pentru multi barbati care nu mai suporta sa fie luati la misto sau care au pierdut bani cu divortul alte probleme aditionale.

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

Eu imi pun baza mai mult in VR cred in tehnologia asta, imi imaginez o lume virtuala care sa o percep cu toate simturile cele 5 uni spun 6, as vrea sa fiu in lumea aia un barbat frumos, sa am banii multi, sa am femei frumoase si sa fiu savant, sa descopar universul, sa am pe toti alaturi de mine vesnic

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

Oricum sper sa ne vedem in raiul dumnezeiesc dupa moarte

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

Eu ma duc la caldurica

| RAY a răspuns:

Asa am fost si eu cu prima,am avut increderea in ea foarte mult dar eram si aveam unele indoieli, imi provoca numa suferinta atat,intr-un final dupa ce m-am despartit de ea ce crezi a fugit la un fost bun prieten =na mai crede in fete,nu fi obsesiv, asta e natura femeile hipergamia =adica ele cauta mereu un nou iubit fiind intr o relatie, noi ne calmam ele niciodata, stii cum e barbati se conecteaza la mai multe ele se conecteaza la cel mai cool baiat de pe piata, adica te poate insela oricand, chesti cu ai incredere in ea sunt povesti

| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia este o boala psihica grava, care distruge tot.
Probabil nu ai pierdut inca destul in viata, ca sa inveti sa acorzi incredere in oameni, in special celor care iti sunt dragi.
Bineinteles ca o vei pierde si pe actuala iubita, pentru ca nu-i normal sa o verifici in halul asta si nici sa-i impui sa-ti arspunda imediat, asa cum vrei tu.
Ce daca este sau nu online?
Nu-ti este sluga si nici angajata sa nu aiba voie!
Respect-o si abtine-te sa o mai controlezi!
Trebuie sa inveti sa-ti astepti randul si sa o lasi sa decida daca vrea sa-ti raspunda sau nu.

| Misteryy a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna Ana Maria, gelozia este patologica si non patologica, persoanele ce au relatii de cuplu si au gelozie patologica le este afectata semnificativ viata de cuplu si viata personala, fara ajutorul unui specialist (Psihoterapeut) nu depasesc aceasta etapa, nu exista abtine-te sa o controlezi, gelosii patologici in lipsa, absenta partenerului traiesc sentimente si emotii puternice de abandon, frica de a nu ramane singuri chiar disperare si isterie ce au inradacinate o diversitate de probleme.
Gelozia este o alta expresie a fricii.

| Emilian65 a răspuns:

Nu ii mai verifica telefonul!

| Emma30555 a răspuns:

Gelozia este fără sens și omoară dragostea. Lipsa asta de încredere în tine și în ea va duce la răceală în relație. Pentru o fata e mai atrăgător un tip ce are încredere în el, și nu o verifica pentru ca el știe ca e cel mai bun, decât un tip plin de teama. În plus este și jignitor.

| bbnnmm a răspuns:

Să știi că o să o pierzi cu siguranță dacă continui să te comporți așa cu ea. Gândește-te că nu se simte bine când știe că nu ai încredere în ea, mai ales, dacă nu ți-a dat motive să ai suspiciuni. Fă-i niște teste, dacă intuiția îți spune să nu ai încredere în ea și vezi ce se întâmplă și ce face. Dacă "trece" testele, nu ar trebui să ai motive de îngrijorare. Îți spun din propria experiență, că știu cum se simte ea și ce urât e când fix persoana pe care o iubești cel mai mult, nu are încredere în tine și se ceartă cu tine din cele mai banale lucruri (cum ziceai și tu, că dacă nu îți răspunde când e online, te enervezi și probabil tu te cerți cu ea după și te gândești că cine știe ce a făcut în timpul ăla). Ați putea merge și la un psiholog împreună. Fii mai înțelegător!

| GeneviveJ a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea, sa ii spui ca ai sentimente foarte mari pentru ea si ca esti constient ca poate gresesti cand te enervezi aiurea dar vrei sa te ajute si ea sa scapi de aceasta obsesie! Daca stii ca ea nu ti-a dat sanse sa fii asa, inseamna ca probabil ai niste sechele din trecut si de aceea te comporti atat de protectiv si posesiv cu ea. Nu este bine pentru ca oarecum tu ii incalci intimitatea iar ea se simte prea coplesita si sufocata de toate actiunile tale. Incearca sa te calmezi si sa te gandesti ca nu este normal sa faci asa atata timp cat nu iti da motive, discuta cu ea si fiti mai apropiati. Trebuie sa ai incredere in ea si sa o intelegi ca probabil nu sta non stop cu telefonul in mana sau cand sta pe net se mai uita la o stire la o piesa un video sau ceva si de aceea nu raspunde instant. Se vede ca esti foarte atasat de ea dar ofera-i si spatiul ei si intimitatea de care are nevoie pentru ca altfel risti sa o pierzi!

| Misteryy a răspuns:

1. Comunica mai sincer emotiile si friciile pe care le ai vis a vis de ce se intampla
2. Fa-ti o lista cu fricile pe care le ai in legatura cu relatia cu aceaasta fata
3. Priveste mai atent la potentialul tau, si nu la potentialul altora.
4. Opreste-te din a face-o sa ti dea raportul, ce face cu cine e, ce vorbeste, acest lucru iti va intretine fricile din cap, confrunta-te cu ele oricat de gelos ai fii.
5. Nu-ti nega fricile si sentimentele, altfel vei continua sa fii gelos.
6. Spuneti-va unul altuia in fiecare zi ce anume v-a placut in acea zi din ce ati facut, ce va place la voi, ce calitati aveti.
7. Diversificati-va activitatile si interesele, faceti lucruri noi impreuna.
8. In momentul in care esti gelos spuneti in cap " Acum eu ma simt gelos pentru ca vad ca se uita la acel tip, ca vorbeste cu cineva pe Facebook etc, dar de ce? Odata ce ai primit raspunsul analizeaza-l logic si daca singur nu ajungi la o concluzie discuta-l cu ea."
9. Analizeaza daca tu ai fii in stare sa o inseli, daca da, proiectezi, daca nici macar nu stii...atunci este si mai probabil sa fie asa.
10. Reactualizeaza-ti asteptariile, construieste-ti asteptari mai logice si mai reale.
11. Apreciaza-te mai mult pe tine, priveste lucrurile la care esti bun.
12. Nu ii arata ca esti gelos, disperat, out of control, denota lipsa de control si disperare si ii creezi insecuritate, in schimb atunci cand ii spui arati mai mult control.
13. Imparte timpul in activitati diverse, nu lasa timpul sa ti fie acaparat doar de iubita, ori de familie, sau de servici/scoala.
14. Daca amandoi sunteti gelosi, nu fiti ca doua baterii duracel sigilate, da-ti-va timp, continuati sa faceti activitati separat scapand de aceste frici, comunicati-va fricile si geloziile atunci cand le reperati.
15. Eliminati orice forma de critica, in loc de " Ma enervezi pentru ca nu ma asculti" spuneti-va " Ma simt bine atunci cand imi dai atentie"

Gelozia la cote ridicate este toxica si ne ucide increderea in noi si in ceilalti, sper sa depasesti aceste probleme

Daca simti ca nu-ti poti face activitatile de zi cu zi fara sa ai parerea sau suportul ei, ori te simti blocat in viata de zi cu zi fara o persoana de care esti atasat, este indicat sa consulti un psiholog.

| GGeorge98 explică (pentru Misteryy):

Mulțumesc mult pentru răspuns, apreciez enorm, m-ai făcut să înțeleg unele lucruri pe care nu le-am observat din cauză că eram prea concentrat pe a fii gelos, mulțumesc încă odată.

| GGeorge98 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, apreciez mult?
v-as da la toti funda dar nu prea pot laughing

| RAY a răspuns (pentru GGeorge98):

Da george continua sa crezi ca ea e sfanta fecioara maria si citeste cartii, vezi filme ( romantice)