| Anxiousy a întrebat:

Buna seara, TPU.

Doresc sa fiu ajutat de voi in urmatoarea problema care ma framanta si nu imi da pace.O sa incerc sa fiu cat mai scurt posibil, dar trebuie sa va dau si detalii ca sa intelegeti situatia. Sper doar sa aveti rabdare in a citi totul inainte sa impartasiti opiniile voastre cu mine, va multumesc.
Am incheiat acum 3 zile, o relatie care a tinut 1 an si 2 luni, nu este o relatie in adevaratul sens al cuvantului deoarece noi nu ne incepusem viata sexuala.Ea doreste sa ramana virgina pana la 18 ani (am incercat sa ii explic ca asta nu trebuie sa se intample neaparat la 18 ani, ca o putem face si mai devreme, doar ca niciodata nu a cedat si a spus ca nu este din cauza lipsei de incredere sau a sentimentelor, ci doar ca noi suntem intr-un mediu rural (eu m-am mutat de la oras) si a spus ca aici sunt alte conceptii si nu vrea sa fie privita in alt fel, si mai ales ce ar spune tatal ei, am sarit peste asta cu vederea deoarece mereu m-am simtit bine alaturi de ea si ne-am putut face pe plac si fara a ne incepe viata sexuala.
In tot timpul asta, noi ne-am despartit o singura data (a fost vina ei, imi aratase indiferenta cateva saptamani la rand si am renuntat la a mai fi cu ea), si in acest timp am umblat cu mai multe fete, iar ea a incercat cu un baiat si dupa 2 zile s-au despartit, venind la mine spunand ca ii pare rau cum s-a comportat cu mine, ca a incercat cu alt baiat dar se tot gandeste la mine, ca nu mai poate avea nimeni sarutul meu, nimeni nu o intelege mai bine ca mine, si ca nu va putea niciodata sa fie langa cineva atata timp cat eu exist in mintea ei, toate astea spunandu-le plangand. Venise in pijamale la mine acasa cu fratele ei, cu masina. Am iertat-o si mi-a jurat ca incheie orice contact cu baiatul cu care a incercat, ca a incheiat si nu o sa mai vorbeasca cu niciun baiat, si sa trecem cu vederea ceea ce am facut in timpul asta in care am stat despartiti. Am spus ca este si normal sa facem asta si sa traim prezentul, gandindu-ne la viitor dar nu foarte departe.
Totul a fost frumos, pana cand, acum 1 saptamana, cand toata ziua mi-a spus ca are treaba si ca nu poate vorbi, am inteles-o (chiar are treaba si face treaba zilnic) doar ca, am fost la ea acum 4 zile, si am ramas peste noapte. Dimineata cand m-am trezit i-am luat telefonul am vrut sa vad niste poze cu noi doi si am intrat din greseala (nu am avut nicio intentie sa intru la sms-uri) si am vazut cateva sms-uri de la tipul ala, si ca a vorbit cu el in ziua in care "avea treaba" si nu putea vorbi cu mine. SMS-urile nu erau tocmai "ok" si m-am suparat foarte tare, in momentul ala cand am vazut asta m-am uitat la ea si am simtit ca a cazut totul peste mine, am simtit o prabusire in adancul sufletului meu, m-am imbracat fara sa ii spun nimic, mi-am luat tot ce aveam de luat si m-am dus la usa, cand sa o deschid, era inchisa. Ea vine la mine si spune ce fac, iar eu am inceput sa plang in fata ei (nu am mai putut rezista) si i-am spus sa ma lase sa plec, intre noi doi totul s-a terminat pentru ca am vazut ce mi-a ascuns, a inceput si ea sa planga spunand ca isi cere scuze, iar in momentul ala o suna mama ei, ii raspunde si ii spune situatia, mama ei a vrut sa vorbeasca cu mine dar am spus ca nu mai vreau sa aud nimic, vreau sa plec, si i-a spus sa ma lase sa plec sa-mi deschida usa, iar ea plangand a spus ca daca ma lasa acum sa plec, nu o sa mai vorbesc niciodata cu ea, daca ma lasa sa plec se duce totul, stia ca nu o voi mai baga in seama si o voi trata cu indiferenta, si pana la urma am plecat. Ajung acasa iar pe seara primesc un sms "Sa stii ca nu sunt de vina, i-am raspuns din bun simt, respect" iar eu i-am spus "Mi-ai jurat ca inchei totul si ca nu il vei mai baga in seama, daca tineai la relatia cu noi singurul respect de care aveai nevoie, era din partea mea, se pare ca nu simti ceea ce am simtit eu pentru tine" si spunea ca daca as fi prins-o in pat cu altul sau sarutandu-se atunci era de vina, dar ca acum nu, m-a bufnit rasul in momentul asta si eram plin de furie, cum sa spuna ca nu are nici-o vina cand vorbeste prin sms-uri cu baiatul ala jurandu-mi mie ca nu o va face vreodata, spunandu-mi mie ca nu poate vorbi ca are treaba. si am lasat-o impace. Bineinteles cand au aflat fetele ca sunt singur deja au inceput iar sa vorbeasca cu mine, fata cu care am stat 2 saptamani cand am fost despartiti iar vrea sa stea cu mine si i-am spus sa astept sa treaca timpul ca sa nu o mai ranesc ca data trecuta, iar ea mi-a spus ca nu conteaza ce s-a intamplat ci vrea doar sa fie cu mine acum, sa traim prezentul.

Eu inca mai ma gandesc la fosta cu toate ca mi-a gresit, nu mai vreau sa am o relatie cu ea dar gandul imi tot zboara, in acest timp 1 an si 2 luni, am avut clipe frumoase care pur si simplu nu se pot uita, ies cu baietii, imi ocup timpul, dar tot imi mai fura gandul si ma gandesc la ea fara sa vreau, imi pare rau pentru ceea ce mi s-a intamplat mie, ce pot face in situatia asta, ma gandesc ca daca incep o relatie noua nu mai pot simti ce am simtit in relatia precedenta, ma gandesc, ca altcineva va fi cu fosta de Craciun, de Revelion, si se vor distra iar eu voi sta singur, pentru ca pur si simplu in momentul asta nu suport sa fiu in preajma altei fete.

Va rog sa imi spuneti cat de detaliat puteti, ceea ce trebuie sa fac eu de acum in colo, unde am gresit, ce am facut bine si ce ati fi facut voi in locul meu, va multumesc ca ati citit si va urez La multi ani si Sarbatori fericite!

12 răspunsuri:
| Analytical a răspuns:

Remarc faptul ca, esti bine crescut, chiar daca. Ti-as spune s-o uiti dar stiu ca este greu si eu as scrie degeaba. Stiu cat de grava poate fi situatia chiar daca vad problema "din afara", pentru ca cu totii avem o iubire in urma noastra prin simpul fapt ca am fost dezamagiti de acea persoana. Imi pare rau pentru tine in momentul asta, o sa-mi para si pentru altii, cu totii traim momente de exceptie si momente de suferinta. Viata este frumoasa mai ales cand esti inteligent si destul de matur sa ajungi un intelept. Dar intotdeauna trebuie sa fi corect cu cei din jur pentru ca ceilalti sa te respecte. Cum tratezi asa vei fi tratat. Nu-ti pot spune eu ce trebuie sa faci pentru ca povestile si SENTIMENTELE difera. Eu nu simt nimic pentru relatia ta, dar tu dai totul. Intelegi? Nu-ti pot cunoaste simtirile, trairile, tot ceea ce tu ai trait cu acea fata. Eu te sfatuiesc totusi sa te aduni, ca nu-i capat de tara. Daca nu veti ramane impreuna inseamna ca nu te merita si ca nu sunteti facuti unul pentru altul! Inseamna ca nu va iubiti indeajuns. Drgaostea mereu ramane in picioare, oricat de mult ti-ar gresi. Sincer, vrei parerea mea? Nu vad gravitatea situatiei. Tu ai facut-o mai complicata. Logic, ti-a promis, nu s-a tinut de cuvant. Dar daca va iubiti nu ati putea fi cu alta persoana. De ce spui ca ai s-o vezi cu altul de Craciun, Rev? Asa de sigur esti de dragostea ce ti-o poarta? Unde nu-i incredere, vai de picioare. Cati ani aveti? Stiti macar ce inseamna dragostea? Ati stat despartiti, dar cu o alta persoana intre timp? Pai eu am stat 1an fara sa fiu cu cineva in timp ce ma gandeam doar la el. Si acum sunt in aceeasi situatie. Am vrut sa incerc cu altul, nu am putut si l-am lasat. Nu amagesc baiatul, nu-i dau sperante. Degeaba incerci sa uiti o fata/baiat fiind cu altcineva! Niciodata nu va da rezultate si la sfarsit vei ramane doar cu dezamagirea. Cu o parere de rau. Daca ea deja incerca cu un alt baiat inseamna ca, evident nu stie ce este aia iubire! Scuza-ma dar trebuie sa fie foarte proasta sa faca asa ceva. Pentru ea nu a insemnat nimic 1 an si? Daca tu nu poti ea da? Ei bine, acum iti spun eu ca sa o uiti! Nu te merita, e doar o pustoaica. Mai cresteti. Uite, sper ca "mustrarea" mea sa nu te aduca intr-o stare proasta. Vreau sa vezi binele din tot ceea ce ti-am spus. Nu uita, in tot raul este si un bine. Ca sa devii un intelept trebuie sa-l intelegi si sa-l vezi! Ai grija de mintea ta, inima te inseala.

| Anxiousy explică (pentru Analytical):

Am sunat-o pentru ca oricat de mult as incerca nu as putea sa stau fara ea, am sunat-o si plangeam amandoi la telefon cand i-am spus ca nu pot rezista fara ea, mai ales sa stiu ca de Craciun si de Revelion vom fi singuri, i-am spus ca nu pot accepta asa ceva si m-am gandit mai bine. pana la urma au fost cateva sms-uri si am fost gelos degeaba, ca doar au fost pupici pe telefon si ea nici nu i-a raspuns dar ma suparasem ca primise, nu are rost sa stric ce simt pentru ea pentru o gelozie, si chiar daca as vrea sa stric si sa uit nu as putea.

Pentru fata asta as da orice ca sa fiu fericit langa ea, nu stiu ce mi-a facut dar pur si simplu nu pot fara ea oricat de mult as incerca, m-as minti singur poate ani intregi.

| SAMM0603 a răspuns:

Si eu am patit. M-am despartit de actualul pe la inceputul acestui an si am inceput sa vorbesc cu altii. El se tot tinea dupa mine deoarece ma iubeste si vroia sa ne impacam. (vina despartiri a fost a mea. Cu toate astea tot el s-a intors) Am jurat ca inchei orice relatie si ne-am impacat. Dar, unul dintre paieti cu care am fost o saptamana inca imi dadea mesaje si eu nu sunt genul sa zic : mars lasa-ma ca am iubit. Am inceput sa vorbim explicandu-i cat de bine am inteleg cu actualul apoi au inceput si altfel de subiecte. El a vazut, s-a suparat. a zis ca asa il tratez eu iar el nu ma mai scoate din puf facandu-mi toate poftele. Mi-am cerut scuze, i-am spus ca nu era nimic intre noi. Nu era nimic gen : o relatie pe ascuns, un sarut, o intalnire sau ceva. Doar cateva kiss-uri de prietenie si multa vorba. Ne-am certat, a inceput sa planga. eu ma simteam prost pentru ca nu stiam cum sa rezolv totul. Intr-un final m-a iertat si acum totul merge struna.
Daca ai putea sa-mi spui, macar pe mess sau undeva ce fel de mesaje, ce contineau in mare parte ti-as putea spune daca prietena ta este atrasa de acel baiat sau nu. Sunt fata, am un raspuns pentru toate si imi place sa ofer sfaturi doar ca nu stiu cat de grava este problema ta. Te-as ajuta cu cea mai mare placere daca ai fii de acord sa vorbesti cu mine. Eu iti urez sarbatori fericite si multa sanatate si in caz ca vrei ajutorul meu, ti-l ofer cu mare drag. Doar spune-mi :*

| Anamaria_2935 a răspuns:

Daca va iubiti, de ce nu treceti peste copilariile astea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Bineinteles... cand au aflat fetele ca sunt singur deja au inceput iar sa vorbeasca cu mine" bineintelesul asta ma face sa rad.Asculti manele cumva?
Tu nu crezi ca ea a vrut mai demult sa-ti dea papucii si tipul ala era un backup?
In primul rand iti pui propria persoana pe primul plan si apoi incepi sa vorbesti si despre altii.
Te bucuri la raul altuia! se vede clar acolo ca ti-a parut bine ca s-a despartit de iubitul acela de "proba", pentru ca nu urmeaza niciun motiv pentru care ei s-au despartit.Asta denota si putina aroganta din moment ce nici macar nu vrei sa inveti din greselile aluia, din ale tale nici nu mai zic.Ce sa faci?!?! asculta in primul rand si apoi daca procesezi bine informatiile o sa-ti dai seama singur.
Acum doar n-o sa vrei ca un strain sa-ti dea un sfat in legatura cu o persoana pe care n-a vazut-o in viata lui.

Răspuns utilizator avertizat
| LittleMe a răspuns:

O ierti azi, o ierti maine, O VEI IERTA TOATA VIATA TA! Esti baiat, ai demnitatea ta! Incearca sa te impui in fata ei, fara cuvinte de aprobare la ce spune ea. Ai un suflet bun, dar nu o lasa sa te considere un fraier, pentru ca iti va gresi mai grav si ea o sa incerce sa te impace doar cu cateva lacrimi. Pe bune frate! In schimb, nu ar strica sa o incerci pe cealalta tipa, cea care ti-a spus ca tot ce conteaza e prezentul. Doar proba, nimic mai mult. Sarutari patimase sau nu, tine minte, DOAR PROBA! Pe parcursul probei, daca fosta incearca sa se impace iar cu tine, spune`i exact cam ce am spus eu la inceputul raspunsului. O vei rani, logic, dar trebuie sa simta si ea ce ai simtit si tu la randul tau. Nu mai face pe baiatul bun ca esti luat de! Revin la subiect, tipa asta "Conteaza-Doar-Prezentul" intreab`o daca ar fi dispusa sa lupte pentru tine. Daca da, spune`i ca vrei dovezi. Incearca si nu mai fi tu cel ce lasa de la el, ca o sa fie vai de tine prietene! Intareste`ti caracterul, o sa te prinda bine.

| eevvaa a răspuns:

Singurul lucru cu care ai gresit fata de ea este ca ai avut incredere in ea.Esti pe calea cea dreapta daca esi cu prietenii.Asa este de la inceput cu timpul iti vei aminti tot mai rar de ea va ramine doar o simpla amintire.Iesi cu alte fete te va ajuta.Succcese! Sarbatori fericite!

| scama100 a răspuns:

Dragul meu amic si eu iubesc o fata, dar tot ce pot face acum e sa sper ca intr-o zi sa fiu cu ea. Daca chiar iti place de fosta ta prietena, daca chiar ai iubito cu adevarat, trebuie sa o ierti, eu as putea sa o iert, indiferent de ce mi-a gresit, asta in cazul in care un baiat iubeste o fata nespus de mult si sa zic asa ea e cea rasfatata din cuplu. Daca relatia dintre voi e una bazata pe egalitate poti sa o parasesti iar daca u esti cel ''rasfatat'' nici nu se mai pune problema ca o s-o lasi foarte repede. Daca ar fi dupa mine as ierta-o spunandu-i ca imi pare rau ca m-am suparat pe ea si ca orice om greseste mai mult sau mai putin. Dar cum aceasta este decizia ta, faci cum doresti tu.

| scama100 a răspuns:

As vrea sa completez raspunsul, Craciunul si revelionul sunt aproape, gandeste-te ce zice cea mai cunoscuta rugaciune ''SI iartane noua pacatele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri'', dupa mine nu mi-ar mai trebuii mai mult ca sa stiu ce sa fac.

| bibylyka a răspuns:

Ai gresit si tu si ea.Cand ea ti-a dat mesajul, tu trebuia sa refaci relatia, sa o intelegi.Asa sunt fetele, mai gresesc dar cand sunt iertate de cel de langa ele uita de tot.Nici nu stiu cu ce as putea sa te ajut.Incearca sa afli daca acum e cu cineva. Ai putea sa o recastigi. Daca nu se poate,este obligatoriu sa uiti de ea! Ai putea sa cunosti o fata...o alta fata,iar cand iti fuge gandul la fosta, trebuie sa te gandesti ca nu te merita, ca ti-a facut ceva rau, ca nu tinea la tine. Povestea ta m-a impresionat, sincer.As vrea sa te ajut mai mult dar nu stiu cum.Am 12 ani.Intelege-ma!

| AnneMari17 a răspuns:

Capul sus! Ce a fost a fost....Nu te gandi cum ar fi fost daca...Gandeste pozitiv. Mai sunt si alte fete care merita iubite big grin. Sarbatori fericite si tie si La multi ani!