| wolfy_7097 a întrebat:

Buna seara TPU, dragi cititori simt iarasi nevoia sa ma eliberez putin de tensiunea ce o simt si poate sa ma ajute cineva cu un sfat pentru ca eu unul cred ca ma simt orb iarasi de o relatie in care m-a sufoc, deci o sa incep sa explic

In decembrie inainte de craciun am cunoscut o d'soara de 17 anisori, am vorbit cu ea la disco la inceput nu a dorit sa ma acompanieze la un suc si dupa a venit singura, desigur ca mie imi placea de ea asa ca nu am refuzat-o, asa ca am inceput o asa zisa relatie, totul a fost in regula si pot spune aproape perfect cat am fost acasa, a venit timpul si eu ca sa imi castig un banut iarasi am plecat in strainatate la munca pentru 5 luni, greu sentiment sa te desparti de cineva chiar fiind pentru cateva luni, am plans amandoi foarte tare, ea de acasa nu stie ce inseamna lipsa chiar propria ei mama mi-a spus asta, si nu ma inteles de ce am plecat, eu neavand nici pe departe situatia ei materiala si ea fiind la varsta asta chiar o inteleg ca nu are de unde sa stie eu am 26, acum ca am plecat desi o Iubesc enorm, este singura care simt ca a facut totul pentru mine pana sa plec, si relatiile la distanta sunt de tot rahatul sad dar am pastrat legatura mereu, am sunat-o de cate ori am putut si mai vorbim si ne vedem pe facebook, deci vorbim zilnic minim 1 ora, problema este ca de ceva vreme serile se lasa doar cu suparari fara chef de vorbe, fara vorbe chiar, astazi mi-a marturisit ca a iesit cu cineva (un baiat) la o bere in sat si cu o prietena, si am tacut ca nu am vrut sa fac ceva rau, nu stiu de ce ei ii este foarte usor sa imi reproseze tot mai ales cand se supara, si eu sunt mereu cel care trebuie sa faca primul pas dar mereu, daca nu dau nici un semn nu primesc nici un buna dimineata pe facebook macar sau nimic si ea are scuza ca asa este ea orgolioasa desi cand ii dau ceva raspunde nu evita, oricum ea este foarte geloasa si ma chinuie la orice mica neintelegere parca nu se gandeste deloc ca eu simt si doare, grija mea cea mai mare este ca: astazi mi-a spus ca are nevoie de cineva langa ea automat acum cand a stat cu ala la bere are nevoie off Doamne, stiu ca ii place dragostea pentru ca in 4 luni m-am convins zilnic si ma gandesc ca poate am invatat-o prea bine si acum dintr-o data ca lipsesc e rau, eu i-am zis clar ca am vorbit cu sefu sa vin acasa pentru o saptamana de pasti si tot nu este bine, parca simt ca nu fac bine sa renunt la locul de munca bine platit pentru 5 luni pe an si pot trai linistit in tara altele 7 fara sa am griji si mai ales ca nu am conditie materiala buna trebuie sa cumpar sa platesc totul acasa, tata e betiv mama a plecat de cand aveam 1 an sad si nu ma intelege, ea se gandeste numai la prostii din astea (sexuale) imi spune ca ma iubeste cateodata plange, seara daca ii este somn (asa spune ea) nu am cu cine vorbi e numai cu dorinta de razbunare parca si abia imi spune noapte buna, si daca ii spun pai spune si tu nb si te pup macar, inchide telefonul sad nu stiu si certurile apar tot mai dese ba chiar am fost foarte mult urmarit din cauza trecutului ca am umblat cu aia, aia, aialalta si imi reproseaza, uneori nici nu imi raspunde seara si imi spune ca s-a pus devreme la somn la ora 17? wtf stau si ma gandesc e posibil sa dormi 1/2 ori pe saptamana de la 17 la 6 dimineata cand se duce la bus sa mearga la scoala, ea cand e mereu cu colegele si o sun in pauza niciodata nu imi spune te iubesc, pup etc doar pa, si am vrut sa renunt aici si sa merg acasa pentru ea, dar prietenii imi spun ca nu e bine ce fac, neamurile de la munca la fel, dar nu vreau sa o pierd mii frica pentru ca am respectat termenii normali ai relatiei, fara sa insel si am dat la o parte toate fetele care credeam ca ma incurcau in relatie si am stat doar cu ea, nu stiu de ce mi-e frica asa tare desi is constient ca toti fostii ei doar au profitat de ea, eu am fost singurul care am scos-o la distractii orase mari, patinuare, cinema etc, m-am saturat parca sa fiu singurul stalp de sustinere al acestei relatii desi ma doare inima deja cand scriu dar sa si mai trec prin aceasta durere a despartirii din nou, si nu stiu ce sa mai inteleg pentru ca sunt o parte din relatie si datorita sentimentelor mele intense nu pot vedea clar decizia ce ar trebui sa iau, desi stiu ca ar trebui sa fac ce este mai bun pentru mine dar nu am putere pana nu sunt sigur ce sa fac, sa renunt la tot pentru ea acum ca s-a schimbat asa sau sa imi continui viata asa greu cum este cu speranta ca imi voi gasi pe cineva o data si o data care m-a va intelege, pentru ca nu sunt persoana care reproseaza, vorbeste urat, uraste, injura eu am respectat-o si iubit-o si o iubesc enorm dar imi da foarte multe motive de indoiala ca sa nu mai zic ca si numele mi-l incurca cu al unui coleg spune ea, voi ce ma sfatuiti? am sa regret daca ma duc dupa ea si renunt la tot pentru ea

Multumesc, va rog niste sfaturi sincere cu cateva cuvinte daca puteti

O seara buna!

Răspuns Câştigător
| writtennnns72 a răspuns:

Eşti un băiat de nota 10! Meriţi tot respectul, ţi-o spun foarte sincer. Aşa de profund tot ce ai spus, ba chiar mă gândeam dacă tu, chiar băiat, ai scris asta. Eşti un băiat foarte sensibil, romantic văd, amabil şi super drăguţ! Uite, şi eu aveam un iubit şi mai aveam momentele mele când eram supărată şi aşteptam să mă împace pentru că na, aşa suntem noi fetele, mai vrem să fim alintate şi să vedem că iubitul ţine la noi dar ea daca chiar ţi-a spus că a ieşit cu un băiat la o bere chiar mi se pare ciudat. Este foarte drăguţ că tu te dedici mai mult relaţiei, n-am mai auzit de băiat care să facă aşa ceva şi ai scris un roman foarte drăguţ aici. Îmi pare nespus de rău că eşti nefericit şi că ai un trecut nu tocmai plăcut dar gândeşte-te că Dumnezeu mai pune obstacole oamenilor care ştie că le pot trece! Totul o să fie bine, ok? Sfat sincer. tot ce ai spus aici să îi spui ei, spune-i absolut tot ce simţi iar reacţia ei va spune totul, dacă relaţia mai merge sau nu. Eşti un băiat serios, nu poţi continua la nesfârşit cu acest joc, înţelegi? Ca bărbat trebuie să fii sigur pe tine, nu să te manevreze absolut oricine. Fetele vor lângă ele bărbaţi siguri pe ei, dar încearcă să o înţelegi şi spune-i calm dacă a păţit ceva, dacă este bine pentru că prima oară trebuie să te gândeşti la problemele ei apoi să începi să o întrebi despre relaţia voastră, părerea mea. Sper să aud vorbe bune mai departe şi să emani mai multă fericire decât dezamăgire!
Baftă!

2 răspunsuri:
| claaau a răspuns:

Dupa ce am citit m-ai bulversat putin... Pff, nici nu stiu cum sa incep, tu zici ca ai 26, ea are 17, pai hai sa o luam logic: tu ai alte prioritati in viata, vrei sa lucrezi sa iti faci o casa, o familie, nunta, copil, ca un adult care vrea sa se aseze la casa lui. Pe cand ea are 17 ani, cea mai instabila si frumoasa varsta, ea vrea sa se distreze, sa cunoasca cat mai multe, nu stie care sunt greutatile vietii si ce e munca, deci de aici rezulta ca nu stie cum e sa faca un sacrificiu pentru cineva, nici nu stie cum sa defineasca si sa controleze foarte bine acest sentiment de iubire, deci sunteti diferiti. In trecut am fost pus si eu in situatia ta, dupa o relatie de 6 luni am fost nevoit sa parasesc tara, eu aveam 19, ea 22, nu pot sa zic ca o iubeam dar imi pasa de ea, ea zicea ca ma iubeste din toata inima, inainte sa plec i-am zis frumos ca vreau sa ne despartim sa nu avem de suferit niciunul si eventual in momentul in care ma intorc sa ne impacam, ea nu si nu ca ma iubeste si ma asteapta si pana la urma m-a convins. Am plecat, primele saptamani au fost bune, adica abia asteptam sa ajung la telefon sa vad sms de la ea(sa vad ca ma cauta cineva) pana intr-o zi cand mi-a zis ca ar fi mai bine sa facem o pauza ca are niste probleme de rezolvat si asa s-a despartit de mine, ca sa aflu mai tarziu ca e combinata cu un alt tip, diferenta la mine e ca eu nu o iubeam pe tipa deci am trecut relativ usor peste aceasta despartire. O relatie la distanta trebuie intretinuta de doi oameni maturi si stabili din punct de vedere emotional, dar ea e mica si are nevoie de afectiune, ceea ce nu-i poti oferii tu de la distanta. Eu te sfatuiesc sa ramai acolo unde esti pentru ca eu nu te vad sa ai un viitor cu fata asta, la primul barbat mai cu bani decat tine te va parasi(stiu ca o sa ma condamni pentru asta dar mai tarziu o sa-mi dai dreptate) Mai asteapta putin si o sa vezi ca o sa gasesti acea persoana matura si iubitoare care sa stie sa te sustina si sa fie cu tine si la bine si la greu, astfel incat sa nu stai acolo cu inima rupta in bucatele. Imi pare rau ca zic asta dar eu asa vad ca este cel mai bine pentru tine si nu trebuie sa dramatizezi pentru ca femei mai sunt si sunt sigur ca o sa-ti gasesti femeia potrivita. Multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca stiintologii au reusit, in sfarsit, sa ataseze un cap, unui corp strain. Asta-i solutia pentru tine, indeparteaza tarna aia care-ti face umbra la umerii si pune-ti un cap de babuin sau orice alt animal care se poate cauta singur de purici. Daca la varsta ta ai inteles atat de putine despre viata si isi mai bate si o copila joc de tine la modul asta, ai respirat de pomana pana acum. Nu numai ca trebuie sa o lasi p-asta mica in pace, daca nu vrei sa-si bata si mai rau joc de tine, dar nu trebuie sa te mai apropii niciodata de vreo femeie. Si asta pentru binele tau. Sincer.