| Darkangelzn a întrebat:

Buna seara TPU.
Eu am 18 ani si prietena mea are 17 ani împliniți avem.o relatie frumoasa dar părinți ei nu prea ma accepta si noi am vrea sa ne mutam impreuna dar mie frică ca ma. poate acuza de corupere de minori(am întreținut relații sexuale cu acordul ei) deci se poate sa ma bage la corupere de minori?

Răspuns Câştigător
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pana nu face 18 ani sa nu va mutati impreuna! Dar nici dupa nu cred ca-i o idee buna...
In legatura cu sexul nu are ce sa-ti faca numai daca nu o convinge pe ea sa se intoarca impotriva ta, e legal de la 15 ani cu acordul ei... http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legal fata este minora pana la 18 ani si nu poate pleca de acasa fara acordul parintilor.
Parintii pot depune plangere la Politie pentru corupere de minore si intretinerea de relatii sexuale cu o minora, mai ales daca cer test ginecologic si se constata deflorarea.
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

| Emilian65 a răspuns:

Daca ea nu recunoaste in fata lor ca a facut sex de bunavoie cu tine, atunci te poate baga la corupere de minori si viol.

| MiruD a răspuns:

De ce nu vrei tu sa va terminati scoala si dupa aia le faceti si pe astea? crezi ca nu ai sa ai timp sa te muti cu ea?
De ce atata graba? Si asa timpul fuge, il mai grabim si noi, nu o sa mai apucam sa ne bucuram de viata.
Daca te iubeste, te asteapa. Si in felul asta, nici nu intri in conflict cu parintii ei.
Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar incearca sa reflectezi la ce ti-am zis.