| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara TPU! Eu de aproape 1 an iau prenatal. Azi când am fost la posta sa iau banii, am luat cu 600 de lei mai mult decat luam de obicei, pentru ca pe cupon scria "Restanțe 600 lei". M-am întrebat dacă nu cumva aceste restanțe inseamna ca ar trebui să iau cu 600 mai puțin, nu mai mult iar poștașul a dat mai mult... oare ce inseamna aceste restanțe? De ce am luat luna aceasta cu 600 de lei in plus? Pana acum nu mi s-a întâmplat asta. Stie cineva ce inseamna asta? Oare trebuia sa iau cu 600 mai puțin iar poștașul nu si-a dat seama de asta?

5 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

In primul rand trebuie sa lamurim niste lucruri. Nu ai cum sa iei prenatal 1 an de zile. Prenatal inseamna inainte de a naste.
Probabil ai luat indemnizatia de creste sau ingrijire copil, dar asta nu e 600 de lei. In mod normal 600 de lei este stimulentul de insertie dupa ce te intorci la munca.

Asadar, ca sa iti raspund exact...tu unde te incadrezi mai exact?

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil in urma cu cateva luni (1-3) s-a marit cuantumul valorii primite pana in acel moment si tie NU ti s-a dat acea marime in lunilea trecute din cine stie ce motiv. Si ti s-a dat acum toata suma acumulata (au adunat diferentele restante) De acum incolo vei primi o suma mai mare cu cateva sute de lei fata de valoare pe care ai primit-o pana ultima data. SanatatE!

| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru ca m-ai facut sa inteleg. credeam ca a fost o confuzie și eram apoi nevoită să îi inapoiez. Seara buna!

| Denisa0954 a răspuns:

Restanțele sunt niste bani in cazul tau, care trebuiau luati mai de mult. Si tu i ai luat acum. Care ar fi motivul, nu stiu. In orice caz nu trebuia sa iei mai putin cu 600

| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru Denisa0954):

Am înțeles acum. Multumesc tare mult pentru raspuns. O seara buna!