| DiiiAnAaaa a întrebat:

Buna seara, TPU. Incep prin a va spune ca le voi fi recunoscatoare celor care care arunca un ochi peste ce urmeaza sa povestesc si ma vor ajuta cu un sfat. happy
De aproximativ 2 luni ma simt prinsa intr-un labirint fara iesire... Am avut o relatie timp de 2 ani cu acest baiat, o relatie presarata cu toate cele, o relatie frumoasa, ca doar na, a fost prima mea iubire.happy. Ne certam din ce in ce mai des, am ajuns sa ne adresam cuvinte foarte urate, si vrand, nevrand, ne-am indepartat unul de altul, cel putin sufleteste.
Suntem incompatibili din multe puncte de vedere. Suntem ca doi poli opusi ai unor magneti care se atrag. El este de alta religie, cu 2 ani mai mic, va urma un drum in viata diferit de cel pe care aspir eu sa il urmez, in sensul ca nu o sa faca facultate,, este ungur, nu stie sa vorbeasca corect limba romana, iar parintii mei nu sunt de acord cu aceasta relatie.El este genul de om introvertit, cu care nu pot vorbi clar despre toate aceste lucruri, nu poate sa ma ajute in luarea unei decizii pentru binele amandurora.
Cu toate astea, il iubesc.sad. Nu pot sa renunt la el. Dar simt ca trebuie sa il las. Stiu asta sigur. Dar nu pot...Ne vedem in continuare, sub pretextul unei prietenii, dar ajungem sa ne sarutam si alte lucruri de genul.
Toate astea nu vor duce ceva bun, asa-i?
Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ceea ce trebuie sa faci tu nu e usor...
Va trebui sa renunti la el, sa cauti din toate puterile sa gandesti logic si realist!
Sufleteste v-ati indepartat, parintii nu sunt de acord, sunt si restul de probleme care va despart si pe alte planuri, de unde rezulta ca viitorul relatiei voastre nu are...viitor!
Stiu ca e prima ta dragoste si toate pari greutati cat muntele,te ingrozesti singura de enormitatea lor.
Dar,va trebui sa-ti faci inima piatra si sa te gandesti ca daca trecutul te doare atat de tare,poate viitorul sa te rasplateasca cu putina bucurie si pe tine.
Viata,oricat de rea si de grea,are echilibrele ei,le pastreaza,nu ia azi si uita sa-ti dea maine, viata joaca cinstit, sa stii!
Asa ca, fa ceea ce TREBUIE sa faci.
Pentru ca cu cat vei intarzia mai mult, cu atat va durea mai mult!
Curaj!
Si hotarare!

| DiiiAnAaaa explică (pentru greece12):

Multumesc mult. Am plans la acest mesaj. Este exact ceea ce simt...

| greece12 a răspuns (pentru DiiiAnAaaa):

Plangi sa te descarci,dar priveste inainte, trebuie sa ai puterea sa invingi ceea ce-i greu.
Vizualizeaza cu ochii mintii persoana ta, razand fericita intr-o zi cu soare de mana cu un baiat indragostit nebuneste de tine! Si, intr-o buna zi, lucrul asta se va intampla!
Ajunge sa ti-l doresti mult si sa faci ceea ce trebuie!
Curaj!

7 răspunsuri:
| AdyAdeluş a răspuns:

Eu una nu cred ca va duce la ceva rau pentru ca il iuvesti ai face totul pentru el ee aia ajungeti mereu sa va sarutati.Nu intelegi? Incearca sa porti o conversatie cu el cat de mult poti pentru a va rexolva problemele. Bafta multa

| neutrino a răspuns:

Asa-i! Fa un pas mare inapoi si porneste pe alt drum.

| horansgang a răspuns:

Dacă chiar îl iubeşti de ce să dai cu piciorul unei relaţii atât de puternice care a durat 2 ani? (ce frumos sună!) eu îţi sugerez să vorbiţi, să vă rezolvaţi problemele, să nu vă insultaţi şi să mergeţi mai departe dacă tot vă iubiţi. întreabă-l, cere-i părerea; dacă te iubeşte sau nu, iar dacă nu, atunci trebuie să mergi mai departe. nu e ca şi cum e sfârşitul lumi, e greu, dar trebuie.

btw, baftă în continuare!

| rabbit2014 a răspuns:

Incearca sa tii pe picioare relatia asta iar daca zici ca nu mai poti indeparteaza-te ca o sa gasesti altul care sa fii multumita de el

| casian_6565 a răspuns:

Cauta pe altcineva un baiat simplu care va stii sa te aprecieze asa cum esti tu caruia sa i placa fiinta ta felul tau, vei avea o relatie mult mai frumoasa succes