| iosif2650 a întrebat:

Buna seara TPU.
Va scriu voua pentru crezand ca macar aici ma va intelege cineva.
Este vorba despre relatia pe care o am cu iubita mea..suntem impreuna de aproape 3 ani,locuim impreuna, mentionez ca eu am 23 de ani si ea 20.
Poate o sa vi se para absurd ca scriu aici la varsta asta si o sa credeti ca nu sunt in stare sa iau o decizie.ei bine asa e,sunt confuz si nu stiu ce e cu mine,pentru mine ea e singura fata pe care am si o iubesc enorm,dar nu ii mai pot arata asta si o sa va spun si de ce.
Nu ii mai pot demonstra asta deoarece m-a facut doarte mult sa sufar si sa plang pentru ea si inca o face,poate fara sa isi dea seama.
Acum cateva saptamani se certa cu mine zicand-u-mi ca nu o mai iubesc, desi i-am spus ca o iubesc si de atunci incerc cat de mult sa ii demonstrez ca o iubesc..doar ca nu mai pot sa fiu "fraierul" din trecut..cand plangeam si sufeream cu zilele pentru ea, am ajuns la concluzia ca asa a fost sa fie si ma impac cu ideea.
Nu vreau sa ii mai arat cat sufar si sunt constient ca din cauza asta spune ca nu o mai iubesc.dar problema nu e doar asta.
Am inceput sa ne certam din orice si cand spun orice chiar nu mint..de fiecare data imi spune ca eu gresesc,ca trebuie sa ma schimb,etc.dae nu ii pot da dreptate,pentru ca eu vad ca nu gresesc cu nimic,am incercat sa o inteleg,sa zic ca poate asa e ea,dar frate, chiar nu reusesc sa o cunosc si avem 3 ani impreuna..intre noi lipsesc foarte mult comunicarile pentru ca ea nu e genul de fata care vorbeste mult,imi spune ca nu mai are incredere in mine, tot felul de vorbe de astea..de fiecaredata cand incerc sa vorbesc cu ea si sa ajungem la un numitor comnu,nu reusesc.o tine tot pe a ei ca eu gresesc ca ea nu trebuie sa se schimbe,etc si nu avem ce discuta, in final ne certam..nici eu nu reusesc sa stau calm si nu stiu de ce..nici nu stiu ce simt.m-am saturat sa tot "lupt" si sa inghit atatea certuri din nimic..de exemplu se supara pe mine daca nu fac ce zice ea, ma refer la chestii banale..cum ar fi,nu piate sa ma vada ca ma odihnesc,vorbesc serios, daca ma vede ca nu meeg o zi la lucru de ex. Ba omule se supara de zici ca cine stie ce am facut..nu vreau sa credeti ca ma plang.dar lucrez foarte mult si sunt si foarte obosit,am un program normal si mult timp sa il petrec cu ea, deci nu e chestiie de lucru..de exemplu azi..fiind la lucru mi-a cedat spatele, adica am ramas blocat si sunt la pat..si ce vezi frate..cand i-am zis,mi-a zis ca ma prefac,ca nu e adevarat. Si acum in seara asta cand a venit de la lucru,eu eram la pc stateam pur si simplu in durerile mele.a ibtrat pe usa deja suparata si incepe cu cearta.dar fara sa salute,sau sa na ibtrebe daca sunt bine, etc..niciodata cand am fost in situatii de genul nu m-a crezut..si frate,chiar nu mai pot! Lucrez in santier, asa ca mai mereu am lucrari pe cont propriu..cum si luna trecuta,lucram la servici, plecam la 5:30 de acasa si ma intorceam seara la 6-7..si dupa astea, mai mergeam si la "lucrarea mea" cate 2-3 ore ca sa ne creem un viitor frumos. Si ce crezi frate,ajungeam acasa rupt de toate oasele,in loc sa o gasesc cu un zambet sau orocum alcumva,o gaseam pe pat,pe telefon,fara nici macar o lingira de mancare si fara nici macar un "ce faci fraiere, mai poti? Esti bine?" nimic..in loc de astea, gasesc cearta mereu..nu trece o zi si ne certam iar..nu mai suport viata asta..am incercat sa o fac sa inteleaga ca nu e bine,nu doar pentru mine, pentru amandoi..tot nu ma intelege..nici nu stiu ce am scris..imi cer scuze daca nu ati inteles ce viata am..si cu banii la fel..bancomatul meu e la ea..eu am 10 euro pe zi de tigari si de o cafea ceva daca imi iau si ce crezi frate si pe aia imi scoate ochii daca ii cueltui, dar daca o intreb eu se supara mereu..nu poti sa discuti cu ea in nici un fel...m-am saturat sa fiu acuzat de greselile pe care crede ea ca eu le fac..nu stiu cum sa ma mai exprim ma jur..sunt disperat, simt ca nu am un rost in viata asta..nu o multumesc cu nimic, orice as face tot nu e bine.m-am schimbat de n ori pentru ea si tot degaba..am avut si eu greselile mele recunosc,dar greselile mele au fost chestiie cu banii, adica daca cheltuiam 50 de euro in doua zile ma certam cu ea 2 saptamani pe chestiia asta,ca ce am facut cu banii,desi nici asta nu o consider o greseala, avand in vedere ca eu muncesc pentru ei si nu ii cheltuii aiurea..va rog daca ati inteles ceva din ce am scris sa imi dati un sfat sau ceva sa ma ajute sa iau o decizie corecta! va multumesc frumos

10 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu te acuza, sunt altii si la 30 mai rau ca tine.
Acum faci si tu diferenta intre o relatie clasica si una toxica.
Faza e ca te cam ia de fraier si are si pe cine.
Tu i-ai permis toate astea de la inceput,acum iti meriti toate suferintele.
Fi barbat daca esti,nu papa lapte!
Induri totul de dragul unei relati care iti aduce numai suferinte? Afla ca va veni ziua cand te va parasi pentru altul, pentru unul care e barbat si stie ce atitudine sa aiba fata sa de ea si cum sa o domine.
Nici o femeie nu sta langa un fatalau, doar cand e vorba de anumite interese.
Dar si atunci il insala cu altii, are si ea nevoile ei.
Acum na, e esti major, decizia o iei singur.
Dar gandeste-te bine!

| sofisis a răspuns:

Wow, te domina in ultimul hal. Stii si tu ce ai de facut dar ti-e frica. Nu stiu exact de ce anume ti-e frica si sper sa treci peste frica asta inainte sa iti distrugi toata personalitatea si toata tineretea.

| alina2k18 a răspuns:

Hmm, pari sincer din ce zici tu aici, femeia isi bate joc de tine deja, e urat ce face, deja se intrece cu nesimtirea, te ia de ultimu fraier coclit.
Rupe-te de ea, sfatu meu, cu cat anii trec cu atat devine mai rau si o sa fie si mai greu sa iti gasesti pe altcineva ca intervine obisnuinta cu ea[ indiferent ca e cum e ea ], teama de nou... si altele.
Nu stiu cum suporti atatea, oricum bafta!

| iosif2650 explică (pentru alina2k18):

Multumesc de ajutor, la despartire ma gandesc si eu de ceva vreme, dar nu stiu cum sa fac asta, ma gandesc ca o fac sa sufere si etc..nu stiu, parca nu pot sa fiu barbat..am anuns in ultimul hal..parintii ei nu ma suporta, simt ca deranjez pe toata lumea, simt ca atunci cand e cu mine e mai tot timpku nervoasa..nici nu stiu ce sa mai zic.

| HazelEyes77 a răspuns:

Dragul meu imi pare rau ca ti o zic asa direct dar fata asta nu te merita si parerea mea ca nici nu tine la tine de vreme iti face mereu zile fripte. Nu apreciaza deloc eforturile pe care le faci ca ei sa i fie bine si sa aveti un viitor decent. Si nu te minti singur ca o sa se schimbe stii bine ca cele ca ea sunt incorigibile si egoiste. Tu decizii ce o sa faci mai departe doar e viata ta pana la urma dar sfatul meu e sa cantaresti bine daca merita sa mai continui relatia cu ea sau daca mai gasesti in tine resursele necesare sa treci cu vederea totul in continuare sau sa pui punct. E o relatie care te a facut mult sa suferi pana la urma. Si tu pari un baiat bun, sufletist, serios si muncitor si meriti pe cineva care sa te aprecieze la adevarata ta valoare si sa te iubeasca sincer. Ai grija de tine numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare rau. Tu ai încercat să vorbești serios cu ea? Ai întrebat-o ce părere are ea de stadiul în care a ajuns relația voastră? Ea cu ce se ocupă?

Răspuns utilizator avertizat
| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Complicata treaba. Tot ce pot sa ti spun in mod clar din toata povestea ta, si imi pare rau ca trebuie sa iti spun, este faptul ca ea nu te apreciaza absolut, dar absolut deloc din pacate. Faptul ca ea nu e dispusa niciodata sa discute cu tine, ba mai mult, arunca tot timpul vina pe tine fara sa incerce sa lamureasca nimic denota IMATURITATE! Daca are nemultumiri trebuie sa ti le zica si nu trebuie sa dea vina constant pe tine chiar daca sa zicem ca ai gresit. Ideea e cum ai zis si tu, ca nu mai esti "fraier" si ii spui toate problemele in fata, dar ea sincer nu da doi bani pe probleme dintre voi. Nu vreau sa te demoralizez, dar ma cam indoiesc ca fata asta tine la tine si iti zic si de ce: 1. Nu te apreciaza absolut deloc ca muncesti ca un sclav tocmai pentru binele vostru, cum ai zis si tu. 2. Nu o intereseaza cum te face sa te simti. 3. Da constant vina pe tine. 4. Poate gresesc si pentru asta imi cer scuze, dar o vad o fire foarte rece. Prin urmare, decizia iti apartine. Poti sa ramai in continuare in relatie cu ea desi esti constient ca lucrurile nu se vor schimba SAU pui punct. Eu nu cunosc amanuntele relatiei voastre si nu am cum sa ti spun ce sa faci exact. Dar daca tu simti ca ea totusi te iubeste (desi dupa mine atunci cand iubesti pe cineva, nu il tratezi astfel) poti continua relatia, dar repet, nu te astepta sa se schimbe peste noapte. Asta in cazul in care va realiza ca este necesara relatia. Gandeste te bine. Poate ea nici nu isi mai doreste relatia. Lucrurile astea se rezolva prin comunicare directa. Sper ca te am ajutat. Mult noroc! happy