| geor9e a întrebat:

traiesc un cosmar de 3 saptamani. Am avut o relatie de 2 ani cu o fata.Eu sunt in strainatate urmeaza sa plec peste vreo 4-5 zile in tara definitiv. Relatia era ft frumoasa am fost de multe ori acasa doar pentru ea. o iubesc enorm! insa eu eram destul de posesiv si poate o presam cu asta am gresit recunosc la fel si ea greseli minore eu o,, taxam" ceva mai tare tot timpu la greseli sunt si putin gelos! insa acu 3 saptamani a iesit cu ceva prieteni. si cu un baiat nou! in fine ne-am certat pe niste chesti stupide ca sa aflu, la o saptamana de pe fb ei ca il invita in oras la intalnire pe baiatul respectiv! a fost un soc pentru mine! in fine ea spunea ca e doar un prieten si nimic ilmportant dar cand o puneam sa jure nu vroia in nici un chip! acuma ea asteapta sa merg acasa, ma tot intreaba cand merg sa vb imi scrie intro sear ea si in cealata eu ma tot intreaba cand merg acaas! nu stiu ce relatie are cu respectivu nu stiu nimic cert este ca de abia ne mai vorbim parca a uitat TOT 2 ani de zile, cand ma intorceam inapoi in strainattae plangea de numa m-a iubit enorm stiu! O inteleg poate de ce s-a dus la respectivu poate cauta putina liniste ne certam des in ultima vreme. Nu stiu ce se intampla cu ea. O vreau inapoi sincer ma gandesc mereu la ea! Mi-e foarte greu nu vreau sa trag de ea nici sa ma milogesc la ea! Oare s-a pus cu ala? oare nu? voi ce parere aveti! Cum ati proceda in acest moment? Vreau intr-un fel sa o uit dar nu pot nicicum! nu am prieteni aici cui sa ii spun ce ma doare.De asta va scriu voua. Oare ce sa se intampla ce e de facut? Ajutati-ma va rog cu cv sfaturi. Mersi mult!

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Problema ta e ca dai prea mult din gura si nu faci nimic.
Ti-ai cerut scuze...si? Ai perpetuat in greseala ta.
Normal ca s-a saturat de fazele astea. Si tie ti s-ar fi luat de asa tratament.
In cel mai bun caz, cand te va vedea o vor inunda din nou toate sentimentele vechi.
In cel mai rau, va rasufla usurata ca a scapat din jug.
Trebuie sa intelegi ca nimeni nu e proprietatea ta privata si ca intr-un cuplu fiecare partener se alege reciproc in fiecare zi. Si fiecare trebuie sa aiba libertatea de a-l alege pe celalalt in fiecare zi.
Daca faci prostia de a intra in intimitatea gandurilor celuilalt si daca incerci sa iei liberul arbitru...te trezesti fix in situatia in care esti acum.
Nu spun ca e ok ca ea te-a lucrat pe la spate. Pentru ca nu e. Ea trebuia sa aiba coloana vertebrala sa iti spuna "baietas te intreci cu gluma si ma plictisesti". Nu ti-a zis-o, asta e.A considerat ca e mai ok sa joace cumva la dublu.
Sa fii sigur ca si ei ii e greu.In situatii de genul asta, in genul de relatii abuzive, cel abuzat creeaza o dependenta de abuzator si ii e foarte greu sa se rupa. Nu tipa, abuzul nu e numai abuz fizic si verbal. Exista si abuz emotional...si aici intra comportamentele dominante, abuzive si pline de gelozie si de "pedepse/taxari etc".
Parerea mea e asta : TU nu te simti suficient de complet ca sa faci o femeie sa stea langa tine fara sa o constrangi.Lucreaza cu tine. Si preferabil fa-o singur, neimplicat intr-o relatie.
Ei ii doresc sa poata sa fie sincera cu tine si cu ea si sa aleaga ce drum vrea ea in viata.
Si sa mai stii ceva : sa multumesti mereu vietii si celui de sus ca nu te lasa sa pierzi timpul cu cineva cu care nu are rost.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In locul tau eu as da-o uitarii pentru ca bine nu o sa-ti fie cu ea, poate s-a culcat cu el si nu va recunoaste din cauza geloziei tale

| neutrino a răspuns:

Ea este o fata libera si si-o pune cu cine doreste si este capabil se asa ceva. Nu trebuie sa dea nimanui socoteala pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce poti face, din punctul meu de vedere, este sa mai astepti putin pana ajungi in tara. Pe urma, intalneste-te cu ea intr-un loc linistit si spune-i tot ce te macina, tot ce iti doresti sa stii.
Fii foarte atent la modul in care-ti vorbeste, la mimica, la gesturi, pentru a-ti da seama daca-ti spune adevarul; o cunosti si presupun ca stii cum reactioneaza si cum se comporta cand ascunde ceva.

Intreab-o calm daca are sentimente pentru tipul respectiv si de ce ti-a ascuns toate acele lucruri.
Si eu am o relatie de 4 ani si trebuie sa recunosc faptul ca de-a lungul timpului au aparut foarte multe tentatii...si in loc sa le resping, sa le ignor, le-am acceptat. Si stii de ce? Pentru ca iubitul meu era ca tine. Prea posesiv, prea gelos, nu-mi ''permitea'' foarte multe lucruri si imi doream intr-un fel sa fiu libera, sa incerc ceva nou, cu toate ca il iubeam.
Intr-un final a realizat ca nu e bine ce face si cum se comporta si slava Domnului n-a fost prea tarziu.
Fa si tu ceva pana nu e prea tarziu. Nu e bine sa fii posesiv si gelos. Gandeste-te ca te iubeste, ca ti-a dovedit asta si ca nu are nevoie de altcineva. Trebuie sa comunicati foarte mult, sa fiti deschisi unul fata de celalalt si, bineinteles, sinceri!
Mult noroc si sa auzim vesti bune!

| geor9e explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru raspuns! da chiar am avut partea mea de vina si stiu asta dar i-am cerut o gramada de scuze sincere dar fara rezultat! apoi in alte zile am continuat si insa ea mereu vroia sa imi arate nemultumumirea ei sau supararea ei, cred ca si daca,, as fi sarit de pe bloc "ea tot asa sec imi raspundea si asta imi da dovada ca ea s-a saturat am inteles. Dar ce nu inteleg este faptul ca ea,, asteapta" sa merg acasa si intreaba mereu cand vorbim cand merg! ca si cum i-ar fi dor de mine dar din orgoliu nu va spune ce simte... stiu ca ma iubeste oriunde mergeam tinea de mine ca de aur, dar nu stiu ce s-a intamplat, parca s-a intors 360° as lasa eu orgoliu la o parte... si i-as scrie si as mai incerca sa rezolv situatia dar cand ma gandesc ca poate s-a combinat cu tipu respectiv nu pot sa ii spun nimic astept parca ceva din partea ei, macar sa spuna,, is cu ala frate '' sau eu stiu nu de alta dar ma macina intruna ca nu stiu exact care e treaba.Ea asteapta sa merg acasa! Sunt 2 ani clipe ft frumoase oare le-a uitat asa repede?

| anonim_4396 a răspuns (pentru geor9e):

Nu le-a uitat.
Trebuie sa iei in considerare faptul ca, e posibil sa te intrebe ''cand vii?'', pentru a stii cat timp mai poate iesi cu tipul respectiv.
Sunt multe lucruri de luat in considerare. Cel mai bine e sa astepti si vei primi raspunsuri la toate intrebarile puse.
happy
Cat despre orgoliu, din proprie experienta iti spun ca nu ajuta la nimic! E o irosire de timp sa fii orgolios. Daca simti ca vrei sa ii spui ceva ACUM, nu ezita sa o faci!
In fond, e vorba de voi, de fericirea ei si a ta!

| geor9e explică (pentru anonim_4396):

Ce as putea sa fac? sincer, parca ne facusem un obicei o seara ii scriu eu intruna ea,,, ea" ar urma sa scrie dar nu a zis nimic 3 zile acuma. daca o fi cu ala si ii scriu eu, o sa ii treaca prin cap : Uite, tot imi scrie desi sunt cu asta! Deci oarecum m-ar avea la picior! Astept un semn din partea ei! Repet am insistat ft mult si de aia nu mai vreau sa insist dar simt ca ea mai vrea ceva in relatia noastra! Nu stiu ce sa ii spun parca nu mai are sentmente deloc pentru mine jur! Am impresia ca orice i-as spune nu mai simte nimic, parca a uitat tot! eram ft apropiati si acum,, ruptura asta" ma afecteaza enorm! Sigur ii este greu si ei, dar ea avand prieteni poate si baiatu respectiv o fac sa uite de mine happy si nu stiu cum sa o aduc inapoi simt ca mi-o ia din brate si nu pot face nimic. Eu stau si sufar incontinu! Macar daca as putea sa o uit! Desi am incercat mult chiar nu pot! orice fac e in gandul meu. Si doare!

| sofisis a răspuns (pentru geor9e):

Problema ta e ca dai prea mult din gura si nu faci nimic.
Ti-ai cerut scuze...si? Ai perpetuat in greseala ta.
Normal ca s-a saturat de fazele astea. Si tie ti s-ar fi luat de asa tratament.
In cel mai bun caz, cand te va vedea o vor inunda din nou toate sentimentele vechi.
In cel mai rau, va rasufla usurata ca a scapat din jug.
Trebuie sa intelegi ca nimeni nu e proprietatea ta privata si ca intr-un cuplu fiecare partener se alege reciproc in fiecare zi. Si fiecare trebuie sa aiba libertatea de a-l alege pe celalalt in fiecare zi.
Daca faci prostia de a intra in intimitatea gandurilor celuilalt si daca incerci sa iei liberul arbitru...te trezesti fix in situatia in care esti acum.
Nu spun ca e ok ca ea te-a lucrat pe la spate. Pentru ca nu e. Ea trebuia sa aiba coloana vertebrala sa iti spuna "baietas te intreci cu gluma si ma plictisesti". Nu ti-a zis-o, asta e.A considerat ca e mai ok sa joace cumva la dublu.
Sa fii sigur ca si ei ii e greu.In situatii de genul asta, in genul de relatii abuzive, cel abuzat creeaza o dependenta de abuzator si ii e foarte greu sa se rupa. Nu tipa, abuzul nu e numai abuz fizic si verbal. Exista si abuz emotional...si aici intra comportamentele dominante, abuzive si pline de gelozie si de "pedepse/taxari etc".
Parerea mea e asta : TU nu te simti suficient de complet ca sa faci o femeie sa stea langa tine fara sa o constrangi.Lucreaza cu tine. Si preferabil fa-o singur, neimplicat intr-o relatie.
Ei ii doresc sa poata sa fie sincera cu tine si cu ea si sa aleaga ce drum vrea ea in viata.
Si sa mai stii ceva : sa multumesti mereu vietii si celui de sus ca nu te lasa sa pierzi timpul cu cineva cu care nu are rost.

| StefanChriss a răspuns:

Cred ca s-a plictisit de relatia voastra si vrea ceva nou, mai ales daca ai fost genul de iubit agasant si gelos care nu i-a lasat loc sa faca nimic. Invata din chestia asta, si pe viitor, modifica-ti comportamentul, sau modul de a gandi, in legatura cu partenerul tau.