| Nicolcea_Tiberiu_2001 a întrebat:

Buna seara tuturor, eu nu îmi pot decalota penisul când nu este în erecție complet. Când este în mod normal îl pot decalota complet. Ps am 18 ani și sunt virgin și îmi e rușine să le spun pârintilor mei de probleme mea. Intrebarea mea e dacă pot face sex fara să pațesc ceva mai rău daca o fac nedecalotat. Ps rog seriozitate maxima

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tiberiu, ceea ce ai tu se cheama FIMOZA si se poate rezolvala orice cabinet chirurgical sau urologic.
Trebuia sa mergi la medic cand erai micut, macar eliberai penisul si ii dadeai voie sa mai creasca. Din pacate, cresterea lui a incetat la 16 ani.
Oricum este cazul sa-l eliberezi ca sa poti face sex, ca altfel va fi imposibil.
Problema se poate rezolva sub anestezie, la spital sau la un cabinet privat de chirurgie sau urologie. Este vorba de o mica incizie pe penis, care ii permite eliberarea lui. Dupa mica interventie, mergi acasa, pe picioarele tale si in 1-2 saptamani, poti face sex, fara probleme.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau pe baza descrierii prezentate de tine : ''când este în erectie nu îl pot decalota de loc, dar când ieste în mod normal (flasc) îl pot decalota complet'', se poate aprecia ca fimoza care iti afecteaza penisul este de gradul 1 sau intre gradul 1 si 2, din cele 4 grade de clasificare a fimozei. Doar medicul urolog poate sa aprecieze gravitatea afectiunii si tot el iti va preciza care sunt posibilele moduri prin care se poate elimina afectiunea. Fiindca in cazul tau afectiunea este minora, intr-o mare masura se poata recurge la tratamentul efectuat acasa care consta in efectuarea unor exercitii specifice de a intinde inelul fibros situat in capatul extrem al preputiului in vederea largirii deschiderii preputiului pana la un diametru care sa permita decalotarea glandului aflat in erectie. La interventia chirurgicala de obicei se recurge doar in cazul fimozei grave/severe de peste gradul 3 si de gradul 4.
Se pare ca penisul iti este afectat de o fimoza slaba spre medie, fiindca penisul poate fi decalotat in starea sa normala, flasca si din acest motiv in cazul tau exista posibilitatea sa fie rezolvata si acasa insa intr-un timp mai lung, cu multa migala, posibil si cu putina durere dar mai ales cu multa munca. In concluzie totul depinde de tine, daca considera si accepta sa ramai toata viata cu un penis bolnav si impropriu de a intretine acte sexuale cand vei deveni matur, fiindca cu penisul afectat de fimoza, barbatii NU reusesc sa intretina acte sexuale normale. Cea mai indicata optiune in cazul tau este cea de a te prezenta la Urologie pentru a fi consultat de medicul UROLOG fiindca el poate stabili ceea ce este indicat de facut si urmat pentru a fi eliminata afectiunea si penisul sa devina clinic sanatos d.p.d.v. medical pentru a poate fi decalotat complet, foarte usor, lin, fin si fara durere. Pentru a intelege despre ce este vorba vizioneaza urmatoarele filme educationale :
https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg
Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ
https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s
Pielea mobila adica preputiul, care acopera glandul (capul) trebuie sa se poata misca foarte usor pentru ca decalotarea sa fie posibila atat in stare flasca cat si in stare erecta. Cat de grava este fimoza in cazul tau (din cele 4 grade de clasificare), o poate stabili ori medicul de familie, sau medicul urolog. Drept urmare ar fi indicat ca prima data sa fii examinat de medicul de familie care sa-ti dea o trimitere la medicul urolog. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea este minora sau medie probabil intre gradul 1 si 2, s-ar putea ca afectiunea sa poata fi rezolva acasa, prin metoda decalotarilor repetate a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge's, adica o manopera oarecum sinonima cu masturbarea. In vederea realizarii acestui ''tratament'' pielea preputiului trebuie cat mai bine inbibata cu unguente pentru a inmuia celulele pielii din inelul fibros si apoi largirea deschiderii preputiului cu ajutorul degetelor. Unguentul recomandat a fi folosit pentru a inmuia celulele "inelului fibros" poate fi: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%), ori NIVEA, cumparate din farmacie. Cu unul dintre cremele amintite se unge din belsug preputiului aflat in zona glandului (capului) si dupa ce unguentul/crema este absorbita in intregime de preputiu, se va masa si intinde cu 2 degete introduse prin deschidere sub preputiu si intinderea acestuia in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu poate fi aplicata in cazul tau, atunci afectiunea poate fi rezolvata doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), operatia este efectuata in cateva zeci de minute sub anesteziere generala de medicul chirurg urolog. Este recomandat ca initial sa fii consultat de medicul de familie pentru ca acesta sa-ti dea o scrisoare medicala de trimitere la sectia de urologie a unui spital de stat. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru modul de rezolvare efectuat acasa. Multa sanatate!