| Vlad_Tulei_1995 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cu o tema. Trebuie sa scriu la civica 10 argumente despre iubire. Nu stiu ce sa scriu iar pe net gasesc lucruri la care te ajuta sau chestii de genu. Va rog frumos sa ma ajutati!

1 răspuns:
| IoanaAndreeaIon a răspuns:

Cand iubesti o persoana treci cu vederea peste toate defectele ei.
În primul rând, iubirea se manifestă, se creează și se consumă diferit. De cele mai multe ori, noi oameni confundăm iubirea cu atașamentul sau atașamentul cu iubirea creându-se astfel o oarecare confuzie între sentimentele noastre. Este adevărat că există iubire la prima vedere însă ea este fulgerătoare și trebuie menținută pe când o iubire adevărată poate fi constantă.
În al doilea rând, marea iubire este ceva unic pentru noi și indiferent de timp sau loc ea va dăinui într-un mic colț adormită sau amorțită. Iubirea este un schimb în care "primești și oferi", fiind cel mai frumos lucru pentru noi, dar care în doar o clipă se poate transforma în gelozie, cel mai sumbru sentiment omenesc.
În concluzie, a iubi pe cineva este omenesc, fiind ceva pur și nu poți ține cont de judecăți. Singurul lucru care contează este sporirea sau mențirea iubirii, fiind un sentiment plăcut, puternic pentru care suntem dispuși să facem orice pentru al simți mereu.