| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, vă rog să mă ajutati, sunt putin speriată si neliniștită, acum 5 zile am făcut o prima dată (neprotejat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta, precisa si exacta, afla ca sarcina NU se poate forma in urma unui sex intretinut : oricand, oricum, sau in orice conditii. Fiecare fata/femeie dar la fel si fiecare baiat/barbat indiferent de varsta avuta, in momentul in care au ajuns in situatia de a-si incepe viata sexuala, ar trebui sa stie, si sa cunoasca in mod foarte exact si précis procesul de formare a sarcinii. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretineti contacte sexuale, sa fii/fiti deja informati ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca cele 2 conditii trebuie sa se petreaca in mod obligatoriu in acelasi timp, adica sa se produca simultan si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca TU ca femeie poti sa ramai insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul a fost intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual actual, intruna dintre cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei (cand exista deja un OVUL VIABIL in uter). Doar in acest caz si numai in acest moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid, care poate sa provina NUMAI din sperma, NU si din lichidul preejaculator. 2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI/DOAR daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate). Din datele prezentate de tine NU reiese cand/in ce moment a fost intretinut sexul amintit si nici daca sperma a ajuns IN VAGIN sau a fost ejaculat in afara vaginului dupa terminarea sexului. Doar cunoscand si datele privind caracteristicile ciclul tau menstrual se va putea formula un raspuns privind posibilitatea de a se forma si/sau de a exista o sarcina chiar si pur ipotetica. Deocamdata NU ti se poate oferi un raspuns concret. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat v-ati facut amandoi analizele si nu aveti boli care sa se poata transmite sexual si sunteti amandoi 100% siguri ca va doriti un copil, nu ai nici un motiv sa fii speriata si nici nelinistita. Totul va fi bine.

| RAY a răspuns:

A ejaculat in tine?

| Rodica23Tedi a răspuns (pentru RAY):

Nu știu, era ceva ud acolo

| RAY a răspuns (pentru Rodica23Tedi):

Ai grija sa nu ramai gravida

| LoveSleep a răspuns:

Prima dată neprotejat. New meta.

| NYK4u a răspuns:

Cel mai sigur este sa astepti 14 zile de la ovulației si sa faci testul de sarcina.

| Rodica23Tedi a răspuns:

Nu a curs sânge sau ceva, dar mi-e frică să nu se fi întâmplat mai mult de atâta, ceva ud era acolo, totul a durat aproximativ 10 min, ziua urmatoare mă simțeam rau imi venea să vomit, mă durea burta, ameteala...asta s-a întâmplat acum 5 zile, noi nu ne dorim nimic dar îmi este frică să nu fie...si acum am stări de vomă, nici nu știu ce să zic, imi este foarte frică

| Jonas94 a răspuns (pentru Rodica23Tedi):

N-ai cum să ai simptome de sarcină după 5 zile. Alea apar mai târziu.
Ceva ud, foarte vag, poate fi și lichidul cu rol de lubrefiere a vaginului, nu neapărat spermă.