| Andy323 a întrebat:

Buna seara,
Vin cu o nelamurire legata de iubita mea.
In ziua de 23.03 am avut contact sexual protejat si din nefericire prezervativul s-a rupt in nici o ora a luat pastila de a doua zi.
Ideea este ca in ziua de 23.03 era ziua in care menstruatia ei a intarziat 3 zile *(pe motivul ca ea nu a mai avut contact sexual de mult timp si din spusele ei menstruatia ei se decaleaza. Cu o saptamana inainte am mai avut un contact sexual in care totul a fost ok, iar altul in 15 martie, in care nu am fost siguri pe noi, dar in urma unui test de sarcina totul a fost in regula)*,
Acum este 30.03 si ea nu a manifestat nici un simtom al aparitiei menstruatiei. sad
Va rog ajutati-ma/ne cu niste explicatii de ce se intampla chestia asta. sad
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Se poate afirma fara teama ca s-ar gresi, ca in cea de a 3-a zi de asa numita ''intarziere'' a menstruatiei, chiar si in cazul unui ciclu menstrual foarte dereglat, ciclul menstrual actual era in perioada de infertilitate absoluta de dinaintea menstruatiei, zile in care este cu totul imposibil sa se poata forma o sarcina si din acest motiv pastila de a 2-a zi a fost folosit absolut inutil, fara niciun rost/sens adica in mod iresponsabil.
2.) Intarzierea menstruatiei se datoreaza faptului ca activitatea hormonala este dereglata si astfel caracteristica principala a ciclului menstrual este cea de a fi de tipul neregulat. NU exista nicio legatura intre faptul ca ciclul menstrual este neregulat si faptul ca femeia intretine sau nu acte sexuale in mod constant.
3.) Si actul sexual intretinut in data de 15 Martie, adica cu 5 zile inainte de data calculata a menstruatiei a avut loc in perioada de infertilitate absoluta a actualului ciclul menstrual astfel ca si in acel moment formarea sarcinii ar fi fost imposibil sa se produca daca ar fi ajuns sperma in vagin.
4.),, iar altul in 15 martie, in care nu am fost siguri pe noi, dar in urma unui test de sarcina totul a fost in regula)*,''
Pentru informarea voastra corecta si absolut necesara pentru a fi cunoscuta de amandoi, trebuie sa aflati ca testul de sarcina NU se poate face oricand/in orice moment fiindca rezultatul obtinut este 100% FALS NEGATIV daca este facut inainte sa treaca cel putin 12-13 zile de la ultimul sex neprotejat intretinut.
Fiindca a fost folosita in mod absolut INUTIL pastila de a 2-a zi, in organismul iubitei, in acest moment activitatea hormonala este cu totul data peste cap si din acest motiv este IMPOSIBIL sa se poata aprecia cand va porni sangerarea menstruala.
Menstruatia va porni negresit in zilele sau saptamanile viitoare fiindca formarea si instalarea unei sarcini a fost 100%/ABSOLUT IMPOSIBILA in conditiile precizate. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Stavri_Ana-Miruna_1994 a răspuns:

Sa repete testul de sarcina.