| Andreea478 a întrebat:

Bună seara? Voi credeți ca farmecele exista? laughing Eu nu prea cred asta dar totuși mă atrage sa experimentez, îmi par interesante. Mama îmi zice sa nu cred pentru ca doar persoanele naive cred în astea. Eu pe de o parte cred ca e și adevărat pentru ca raul exista. Este o babă la mine pe strada care umbla cu blesteme, vraji am auzit-o și eu odată cum blestema în gradina și avea o lumânare întoarsă, o blestema pe fata ei și se întâmplau doar nenorociri în familia ei. Nepotului ei i-a murit copilul de câteva luni, nepoata ei a murit și fata ei a întrat într-o depresie de atunci și cumnata ei e paralizata de câțiva ani. Nu știu dar mi se pare ciudat toți vecinii stiau ca se ocupa cu de astea și vad ca s-a și întâmplat multe oare sa fie unele farmece adevărate? Din bătrâni asa am auzit dar nu știu dacă e drept, cine a încercat?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Orice patesti in viata se intampla pentru ca ai atras prin mentalitatea care o ai. Gandurile devin realitate. Babele proaste se ocupa de vraji au mintea data peste cap si nu au ocupatie de cred in blesteme

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Farmec, nu ți se pare ciudat cuvântul?
Când se spune că o fată e fermecătoare? Când te uiți la ea și e irezistibilă. Cu ce te farmecă? Cu frumusețea. Te determină să o dorești, să te apropii de ea, să faceți sex, cu care se fac copii.
Deci în spatele acelui farmec al ei se află chemarea puternică a vieții, care are nevoie să continue prin urmași, să se perpetueze.
Ce mai are farmec pe lumea aceasta? Țările exotice, de exemplu Asia pentru noi, Maramureșul pentru ei. Muntele Everest pentru alpiniști care își riscă viața ca să ajungă în vârf. Descoperirea unei formule matematice noi pentru un savant.
Toate acestea sunt farmece naturale. Dacă cauți ce au toate în comun, servesc viața.
Așa zisele farmece la care te referi dta, ce fac? Distrug viața.
Cum crezi că sunt ele posibile?
Baba boscorodește cu lumânarea întoarsă și gata, se produc morți, paralizii, depresii! Și cum, formula, incantația reușește de la distanță să le provoace pe toate! Nu mai degrabă este o interpretare întunecată de ev mediu? Coincidența nu înseamnă cauzalitate, asta spune rațiunea, unui om rațional. Strămoșii noștri asta aveau ca instrument de cunoaștere, gândirea magică, credința că dacă ei spun formule și comit ritualuri ( lumânarea pe dos) ei pot influența evenimentele. Așa gândeau bătrânii, așa cred și preoții acum. Ei spun formule, și apoi apa, vinul, pâinea se sfințește și apoi are puteri magice. Așa se întâmplă dacă crezi fără să cercetezi. E comod și nu trebuie să faci efortul să înțelegi ce se întâmplă cu adevărat. Ce faci dacă arde casa? Te rogi la Dumnezeu sau chemi pompierii? Ce faci când ți-e bolnav copilul? Te rogi sau îl duci la medic?
Ce faci când vrei să rezolvi o problemă de conflict grav? Te lupți omenește sau te duci la Mama Omida și la fiica ei Portocala, să îți facă farmece pe 500 de lei?
Așa că, decide-te în cine crezi? În Dumnezeu, viață, sau Satana, moarte și credințe false din bătrâni.
Așa că încearcă, să vezi ce iese.
Poți ajunge și la casa de nebuni, relaxa, și nici medicii cu magia lor modernă să nu te ma poată salva. să rămăi acolo pe vecie.
Dar fantasticul poate fi relaxant. Așa că citește nuvela Calul dracului de Caragiale.

| alina2k18 a răspuns:

Superstitii de care unii isteti profitawinking si scot bani grei de pe urma flausatilor care pun botu si scot banuwinking mai nou s-au mutat si pe online respectiv FB si merge westernu ca uns laughing pentru spor&dragoste&sanatate&intoarcerea persoanei iubite laughing

| Una222 a răspuns (pentru alina2k18):

Alina 2k18 hai ca iti arat EU cine e aceasta mica vrajitoare din mesaje de pe WhatsApp si tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte interesant să faci rău altora daca ai putea doar zicând "hocus pocus"

Nu cred in farmece, cred in metafizica Și in energie pozitivă/negativă, unii oameni pot manipula intr-un fel starea altora prin diferite metode dar sunt puțini care pot face asta și necesită multe generații sa se ajungă acolo. Adică sunt mai multe nivele pe care trebuie sa le parcurgi pentru a avea un asemenea skill, bineînțeles că nu îți ajunge doar o viață pentru asta.

Eu cred in Dumnezeu și după ce zici tu că s-a întâmplat.în familia aia, probabil au avut niste păcate și a fost menit sa se întâmple chestiile astea pentru a scăpa generațiile viitoare de blestem. Și a le permite sa evolueze spre bine.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Sunt doar coincidente, nu este demonstrat stiintific ca ar exista farmece si vrajitorii. Probabil a observat ca in familia aia se intampla numai rele, iar ea incearca sa profite de pe uram asta si sa faca bani

| Una222 a răspuns:

Alo alo vrajitoarea din Oz. Gata cu banii si magiile. Rusine