| Jackless a întrebat:

Buna seara/ziua,

In mod evident, caut un raspuns sau o solutie la o problema.
Problema?!
Pai...asa cum se intampla de obicei, incepe prin a avea sentimente pentru cineva, in cazul meu, pentru o fata.
Aceasta fata fiind sora unui prieten foarte bun, am tinut distanta deoarece am crezut ca acesta este lucrul corect de facut fata de prietenul meu.
Astfel, timp de cativa ani nu am interactionat cu ea, dar circumstantele s-au schimbat.
Majoritatea(la modul general) facem parte dintr-un grup de persoane apropriate si cu relatii vechi de prietenie.
Din grupul de prieteni din care fac parte, un alt prieten vechi a inceput a avea o relatie pe ascuns cu fata mai sus mentionata. Acest a lucru a dus la probleme cu familia ei si fratele ei(cum spuneam anterior, toti suntem prieteni vechi).
Acum, ea este prezenta mult mai des in grupul din care fac parte si ceea simteam pentru ea in trecut a revenit in mod neasteptat in prezent.
Ma abtin din a arata orice fel inclinatie sentimentala fata ea, dar este din ce in ce mai greu.
Ironia se face ca ea s-a oferit sa ma introduca unei prietene de-ale ei si eu am acceptat gandidu-ma in mod egoist ca voi putea micsora distanta dintre mine si ea.
Nu doresc sa rup prieteniile cu ceilalti comportandu-ma egoist fata de ei(fratele ei si amicul cu care e in relatie si este plecat din tara), dar... nu stiu unde ma mai aflu si care ar fi lucrul corect sa fac.
Sincer, nu stiu de ce am scris aici deoarece cred ca locul in care ma aflu este singura pozitie posibila pentru mine in aceasta chestiune.
Care este perspectiva voastra?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles la ce te-ai gandit tu cand ai acceptat sa te intalnesti cu amica ei, dar te las sa vezi si sa simti pe propria-ti piele, ca distanta nu se micsoreaza, dimpotriva, se adanceste, fiindca tu vei iesii cu amica ei, nemaintalnindu-te cu grupul, sau cu fata care-ti place.

Nu stiu ce pact ai facut cu prietenul tau cel bun si nu vad nimic rau in a-ti declina sentimentele pentru sora lui, dimpotriva, mi se pare un lucru frumos si permis, odata ce nu-i vorba de fosta lui iubita sau fosta lui nevasta, care i-ar rascolii lui inima si relatia cu tine.
Daca doresti, poti sa-i intrebi intai pe el, spunandu-i ca ai sentimente pentru sora lui si daca accepta sa incepi o relatie cu ea. Dupa care ii poti spune fetei, desii, nu cred ca sentimentele sunt reciproce, odata ce ea prefera sa te prezinte prietenei ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns:

Inteleg ca iti place de ea de mult timp, dar ea nu a dat niciun semn ca sentimentele ar fi reciproce. Si in plus, ea are deja o relatie cu un amic comun care e plecat in strainatate. Nu am inteles ce vrei tu de fapt de la ea. Ai vrea sa ii declari sentimentele si sa vezi daca s-ar putea sa dezvoltati o relatie? Sau pur si simplu te simti inconfortabil cand te vezi cu toti acesti oameni si in acelasi timp ai si sentimente pentru ea? Daca vrei sa ii spui ce simti, poti sa ii spui. Dar de vreme ce are o relatie cu un tip pe care probabil il place, nu vad ce ai rezolva. Doar ai crea o situatie incornfortabila. Eu cred ca sunt sanse foarte mari ca tu sa fi facut o obsesie pentru ea, generata de faptul ca este o relatie imposibila. Deci nu cred ca la mijloc sunt sentimente reale oricum. Si sfatul meu ar fi sa incepi sa discuti cu alte fete si sa iti orientezi antentia inspre construirea unor eventuale relatii sanatoase. Apoi ar mai fi o chestie. Nu inteleg de ce in aceasta gasca de prieteni se ajunge la conflicte si de ce toata lumea se baga in viata tuturor. Ce treaba are fratele fetei sa aiba conflict cu partenerul fetei? Doar niste oameni imaturi relationeaza in felul asta. Si legat de fata cu care ai inceput sa iesi dupa ce ti s-a facut cunostinta cu ea: daca nu o placi las-o in pace. Nu folosi oameni cu scopul de a-ti atinge tu teluri imature si egoiste.

| Nyarlathotep a răspuns:

Perspectiva mea este ca faci obsesie din tipa asta. Deja a aratat ca nu ar fi interesata de tine. Ii pasa de tine incat sa iti faca cunostinta cu alta tipa, dar daca era ea interesata in mod special de tine, mai ales ca spui ca faceti parte din acelasi grup, s-ar fi bagat in seama, ar fi fost si ea mai activa in preajma ta. Ai 3 optiuni: 1. incepi o relatie cu a 2-a fata, aia cu care ti-a facut cunostinta, 2. nu incepi o relatie cu a 2-a fata, 3. continui sa faci obsesie aiurea pe tipa asta si rezultatul va fi ca nu va iesi nimic. Nu este interesata de tine, dar te-a simtit ca esti "nevoias" si avea ea o prietena care si aia era "nevoiasa" si v-a cuplat. Cea mai buna varianta este sa mergi pe ce este sigur.