| Simona45667 a întrebat:

Situația sta în felul următor. Sunt însărcinată cu fostul, el spune ca nu vrea copilul dar pot face ce vreau. Cum as putea sa il apropi de mine și de copil? Mulțumesc.

19 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

E cea mai tâmpită gândire sa te folosești de copil ca sa păstrezi pe cineva lângă tine. Îl poți forța să te ajute financiar pentru copil, dar nu îl poți obliga sa se apropie de voi, nu poți tine pe cineva cu forța. Suna inuman și imoral, dar are obligația de a da pensie alimentara, însă nu are obligația sa îl iubească și nu ai garanția asta. Poate intre timp se va atașa și îl va iubi dar asta nu înseamnă ca îl poți face sa se întoarcă la tine și sa te iubească. Își va asuma fapta vizavi de copil, dar nu e obligat sa fie din nou împreună cu tine

| MihaelaDart a răspuns:

Foarte simplu, dupa nasterea copilului, se iau probe de sange de la copil si de la tata pentru a se dovedi ca este al lui, astfel va fi taman bun pentru pensia lui alimentara sa-i ofere copilului tau. Va fi aproape de voi.
Un copil nu inseamna intotdeauna o apropiere intr-o relatie, nu poti forta un om daca acesta nu te mai iubeste.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai vrea sa apropii de tine un barbat care nu te mai vrea?
Din cauza copilului?
Ma indoiesc ca un copil va lega un barbat si o femeie care nu se mai vor, dimpotriva, va fi marul discordiei pe viata.

| Freya1 a răspuns:

Daca nu vrei sa cresti copilul singura faci avort simplu.
Inafara de al forta prin lege sa faca un test de paternitate si sa ii plateasca o pensie alimentara nu ai ce sa faci.Nu poti sa obligi un om sa stea cu tine prin tertipuli sau prin ai face un copil.Nu il vei lega de tine ci mai de graba iti vei ingreuna tu viata

| sofisis a răspuns:

Pai nu inteleg, pe tine te intereseaza de copil sau vrei sa ai o metoda de a-l lega pe fostul de tine?
Pe bune, crede-ma, nu va iesi nimic bun daca tii acest copil strict din acest considerent. Stiu cazuri, din pacate, in care tatii au contact cu copii, in cel mai bun caz, o data la cateva luni. Altii deloc. Altii pur si simplu le trantesc niste bani lunar mamelor si atat.
De ce ai vrea sa apropii un om care ti-a spus clar ca nu vrea acest copil si deci implicit nu mai vrea sa aiba nici o legatura cu tine?
Urat. Pe bune. Tradezi un suflet nevinovat. Copilul ar trebui sa fie grija ta numarul 1, nu fostul...

| SG1995 a răspuns:

Nu poti, din pacate tipul e cretin, macar asigurate ca iti plateste pensie sa poti creste copilul, poate ca il vede pe micut ii apare un fel de instinct patern.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca a spus nu, nu ramane. de ce sa silesti omul pentru greseala amandurora? sau copilul sa-l chinui

| kandaraki a răspuns:

Avort sa nu faci, lasa fostul in pace, el singur te va cauta pe urma, la sigur, poate peste cateva luni, poate peste 1 an.
nu-i impune nimic, nu-l cauta.

Răspuns utilizator avertizat
| leapșa a răspuns:

Daca tu vrei neaparat sa pastrezi copilul afla asa:
-va mai dura pana cand el se va apropia de copil (poate chiar ani)
-tu nu-ti vei mai putea reface viata atat de repede pe cat ai putea-o face acum. Cine creste copilul altuia? Sunt, da, oameni care fac asta, dar putini.
Acum tu decizi.

| Simona45667 explică:

Observ ca exista o problema în a înțelege întrebarea. Nu am întrebat dacă sa țin copilul sau nu sau să îmi ghiciți in stele ce se va întâmpla când se va naște copilul. Am întrebat cum sa il fac pe el sa se apropie de copil. Sa fie fericit ca o sa aiba un copil. Si sa se bucure de statul de tata.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Simona45667):

Nu ai cum să îl faci să se bucure. Dacă a aflat deja că va fi tată şi totuşi e "fostul", nu îi pasă nici de tine, nico de copil. Şi probabil nu îi va păsa niciodată prea tare şi va vedea ca un chin obligaţia de a-i plăti pensie alimentară.

Răspuns utilizator avertizat