| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Buna! Sper sa ma ajutati si de data asta cu un sfat.

Deci eu am fost cu un tip 5zile(ma rog, el s-a tinut cam o luna dupa mine) si m-am despartit de el pentru ca imi placea un coleg de clasa si bun prieten de-al lui. M-am combinat cu respectivul, ne intelegeam bine si a intervenit fostul si ne-am certat ca a vorbit aiurea si noi fiind la inceput ne-am luat dupa vorbele lui.

Apoi m-am impacat cu prietenul meu si am decis sa nu-i mai spunem colegului sau de relatia noastra. Cand suntem prin scoala ne ferim, tocmai din cauza lui sa nu ne vada impreuna. La inceput il tot innebunea pe prietenul meu daca mai suntem impreuna etc. Ieri i-a luat prietenului meu telefonul sa se uite la mesaje, dar prietenul meu i-a laut telefonul la timp. Fostul se uita dupa mine prin scoala, mereu ma baga in seama pe mess(prietenul meu nu are net). Aseara i-am cerut ajutorul cu un referat la fizica, s-a oferit sa mi-l faca el si azi mi-a zis ca ma asteapta in fata scolii sa vorbeasca cu mine. A inceput iar sa-mi zica ca nu m-a uitat ca tine la mine, ca vrea sa-l cunoasca pe prietenul meu sa vada daca e de mine ca nu vrea sa sufar etc. I-am zis ca sunt singura, tocmai pentru ca nu vreau sa stie de relatia mea si acum se tine dupa mine. Innebunesc x(

I-am zis prietenului meu asta, a zis ca sa ma duc daca vreau ca nu se supara, ca stie ca eu nu tin la colegul lui. Dar mi-e teama ca o sa-si piarda increderea in mine tocmai pentru ca fostul ma suna, imi da mesaje si vb pe mess. Ca acum cateva seri mi-a zis ca are incredere in mine si spera sa nu-l dezamagesc, sa vb cu altii pe mess. I-am zis ca-i dau si parola daca vrea si a zis ca nu e nevoie, ca are incredere in mine.

Acum eu inteleg ca prietenul meu nu e gelos, dar stiu ca tine la mine si ma simt prost. Adica, sincer acum, daca el are face la fel, sa vorbeasca cu o colega de-a mea eu as innebuni laughing Si tin al el si nu vreau sa ne stricam relatia din cauza colegului sau.

Deci ce sa fac? Nu-i pot da ignore pe mess pentru ca oricum are nr meu si ne-am intalni la scoala. Nu vreau sa-i zic de relatia cu prietenul meu( cu care st de doua luni love struck) pentru ca iar ar interveni si mi-e teama ca o sa ne despartim din cauza lui crying. Help!puppy dog eyes. Funda + vot.

PS: eu am 16ani(cls a 9a) si ei doi sunt la seral(prietenul meu are 20 de ani, si fostul 19). Avem clasele una langa alta si oricum ne vedem, decat sa nu mai ies din clasa ca sa nu-l mai vad. Raspunsuri mai detailate va rog.

7 răspunsuri:
| FataCuOchiiCaprui explică:

Prietenul meu tine la mine, dar daca v-ar stresa cineva zi de zi ''Ba las-o in pace. NU te mai intalni cu ea '' si etc voi n-ati ceda? Mai ales ca sunt prieteni buni? El mi-a dovedit ca tine la mine(m-a prezentat lu maicasa, am fost la el acasa de mai multe ore si maicasa se comporta fff frumos cu mine, a venit la mine acasa, deja ii cunosc prietenii buni, doar ca la scoala nu vrem noi sa se stie. Adica eu zic ca e o relatie destula de serioasa, nu asa o aventura. Eu intreb ce sa fac sa scap de fraieru(scuze de limbaj dar mor de nervi x-() de coleg al lui. Ca nu-l iubesc, nu l-am iubit si a fost cea mai amre prostie sa fiu cu el.

| sofia_8041 a răspuns:

"Curiozitatea" cum ai ajuns tu la concluzia ca prietenul ei nu tine la ea? Acuma sa fim seriosi ce ai vrea ca dupa 2 luni sa-i faca crize de gelozie? pentru ce? ca pana acum nu o facut nimic care sa-i straneasca gelozia... ar fi foarte absurd.
In ceea ce priveste situatia ta, draga mea, parerea mea ii ca cel mai bine ar fi sa te indepartezi complet de fostul.In sensul ca sa-i dai ignore pe mess, nu-i mai raspunde la mesaje nici la telefon, schimba-ti nr daca e nevoie.Eu stiu ca tu nu vrei sa vb cu el dar gandeste-te ca cei doi is buni prieteni si poate intr-o zi fostul ii spune la actualul asa fara sa vrea ca a vorbit cu tine pe mess de nu stiu cate ori, ca te-a sunat si ca tu i-ai raspuns ...in momentul acela prietenul tau va crede ca iti bati joc de el si ca te joci cu amandoi si isi va pierde definitiv increderea in tine mai ales ca voi sunteti si la inceput si ink nu se pune problema de iubire adevarata.
Faptul ca tu i-ai spus la fostul ca nu ai prieten, faptul ca ink vorbesti cu el, ii raspunzi la telefon si il rogi sa te ajute cu referate si chestii de genu reusesti doar sa-i dai sperante false care se vor intoarce impotriva ta in cele din urma.
Deci parerea mea ii sa ai o discutie serioasa cu el, intre patru ochi si sa-i spui ca ai prieten ( poti sa-i spui si cine ii nu ai de ce sa te ascunzi), ca nu mai simti nimic pentru ca el, nu mai vrei nimic de la el, si sa te lase in pace definitiv( sa nu te mai caute pe mess sau la telefon ). Spune-i ca daca o va face vei fi nevoita sa-i dai ignore si sa-ti schimbi nr de telefon.
Poate va suna foarte dur dar probabil asa va inteleg si te va lasa in pace.Crede-ma prietenul tau va aprecia ca ai facut asta si isi va da seama ca chiar ti la el.Si in plus s-ar putea ca daca o sa continui mult sa ascunzi ca ai o relatie cu iubitul tau, el sa se sature pentru ca atunci cand ti la cineva si ai o relatie cu aceea persoana iti place sa afle toate lumea ca esti cu ea, pentru ca iubirea ii cel frumos sentiment si nu trebuie ascuns.
Deci ca o concluzie nu mai sta pe ganduri si vorbeste cat mai direct cu fostul si fa-l sa inteleaga o data pentru totdeauna ca nu mai vrei nimic cu el.
Mult succes si ai grija de tine. Te pup

| curiozitatea a răspuns:

Prietenul tau nu stiu daca tine la tine. un baiat care te iubeste nu e indiferent.eu sincer votez pentru colegul lui.amicul tau... poate ca acum il refuzi dar poate peste 2, 3 luni umbli tu dupa el.chiar daca acum nu iti vine sa crezi ca ai face asa ceva in viitorbig grin... Fundahappy?

| alina_7878 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa te feresti de fostul tau iubit cred insa ca ar trebui sa incerci sa fiti buni prieteni, iar din incercarea lui de ai lua telefonul iubitului tau se intalege ca banuieste ca sunteti impreuna iar daca vrei sa mentineti prietenia ar trebui sa afle asta de la tine nu de la alt cineva pentru ca s-ar putea sa iasa urat. dar daca nu vrei sa ii spui in fata zii asta prin fapte, iasi cu iubitul tau in pauze, zambitiva si uitati-va unul la altul chiar daca fostul e prin preajma... poate va crede ca iti place de actualul iubit si daca tine la tine iti va propune el sa fii impreuna cu actualul iubit.(oricum ii prea calumea ca va iubiti in secret happy )

| ஐAdeஐ a răspuns:

Am trecut prin aceiasi situatie(asemanatoare)
relatie mea cu prietenul era ascunsa fata de cea cu fostul pana intr-o zi ce nu stiu de la cine prietenul avea id fostului si au vb si fostul tot i-a zis ca ma iubeste ca is draguta etc si prietenul a facut o criza de gelozie si i-a zis adev at au inceput certurile... dc mai vb cu fostul si chestii mai aveau putin si se luau la bataie pana ce fostul a inteles ca nu mai tin la el si is cu altul situatia ta este asemanatoare cu a mea... ce sa faci sa incerci sa ii sp adev fostului daca el zice ca mai tine la tine at nu iti va face mare SCANDAL dar ar fi bine sa-i sp in fata si sa fie si prietenul tau de fata asa vei vedea cum reactioneaza prietenul tau si fostul

sper ca te-am ajutat si eu am avut o situatie ffffff asemanatoare

funda?puppy dog eyes

| alexxv a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.Parerea mea e sa nu te mai ascunzi atata pentru ca o sa-ti fie greu. Spune-i fostului tau prieten sa te lase in pace daca tu vrei cu adevarat asta, si vorbeste si cu prietenul tau despre asta si gasiti o modalitate de a rezolva.

Sper ca te-am ajutat >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idem curiozitatea smug