| anonim_4396 a întrebat:

Bună...
Spune-ți mi va rog, ca nu sunt singura persoana in cauza. Spuneți-mi ca nu doar eu iubesc o persoana de 3 ani de zile, pe care n-am mai văzut o de aproape 2 anișori jumatate, o persoana cu care nici n-am fost împreuna. Spuneți-mi va rog ca mai am un pic și o iau razna. Azi, întâmplator i-am văzut in trafic la 10 metri in fata mea mașina (după atâta timp) și m-am înmuiat total, m-au trecut toți fiorii.
Pur și simplu nu trece, e acolo undeva adânc in mintea mea și nu știu ce sa fac. Scriu aici pentru ca nu am mai vorbit cu nimeni despre asta de acum 3 ani, nu știe nimeni ca tânjesc după aceasta persoana.
In momentul actual am o relație(1 an și 8 luni), ne-am cunoscut in pragul depresiei mele și m-am atașat, nu pot spune ca nu iubesc, ba da (cine e in situație, poate înțelege), dar persoana aceea e mereu in mintea mea... nu ma criticati...

18 răspunsuri:
| AndreeaWTS a răspuns:

Nu știu dacă am înțeles bine.
Adică iubești o persoană așa... random. Nu ați fost împreună, dar tu o iubești că așa te-ai îndrăgostit tu de ea. Dar n-ai nici o treabă cu ea. Și te "înmoi" doar dacă îi vezi mașina.
Și toate astea se întâmplă în timp ce tu ești deja într-o relație de aproape 2 ani cu o altă persoană pe care, spui că o iubești.
Nu te supăra pe mine că n-o spun cu răutate.
Dar nu știu dacă să te sfătuiesc să te duci la un psiholog sau la un preot exorcist.
Cel puțin spune-mi că n-ai mai mult de 15-16 ani. Ar mai avea o logică.
Am mai auzit de situații d-astea, indrăgostite de actori celebrii, cântăreți, sportivi, etc. Dar mai rar în viața de zi cu zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce ai început o relație înainte să-ți rezolvi această problemă, adică să fi discutat cu respectivul și să te lămurești dacă merită sau nu această dragoste necontenită a ta. Poate e un om de nimic și tânjești degeaba. Sau poate dacă aveai curaj puteai avea o relație chiar cu dumnealui. Era nevoie de dialog in aceasta situație limită.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am ajuns la o asemenea performanta, de obicei îmi trece după 1-2 ani. La ultima mea dragoste nici nu ii știu numelehappy deci, nu cred că e ceva anormal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AndreeaWTS):

E cam penibil sa te îndrăgostești de vedete.
Nu e rar, fiecare iubit de cineva in secret, de obicei sunt tipii/tipele aia care îi consideri ciudați, sau ciudate. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu iubesti persoana aceea, ci doar ai dezvoltat o mica obsesie fata de ea. Nu esti singura, am mai intalnit cazuri. De exemplu, doua fete care erau colege cu mine in clasa a8-a erau "indragostite" de o trupa de baieti din nu stiu de serial de pe Nickelodeon. Da, de toata trupa. laughing

Desi nu e sanatos, ca sa zic asa, e destul de des intalnit.
Intr-un moment al vietii tale, te simteai singura, ai descoperit intamplator acel baiat, usor usor a inceput sa iti placa de el din ce in ce mai mult, pana cand ai ajuns sa iti placa pana si defectele lui, ai inceput sa ai fantezii cu el, sa te gandesti mereu la el, sa fii geloasa cand il vezi cu alte fete... am dreptate?

Bun. Ideea a ca trebuie sa retii niste lucruri:

E foarte usor sa te indragostesti, asa ca ai grija ca pe viitor sa nu mai devii indragostita de un baiat random/faimos/la care nu poti ajunge.
Nu urmari baieti faimosi, nu iti face fantezii cu colegi de la scoala/job, nu te indragosti de baieti luati.

Cat despre baiatul de care esti indragostita, tot ce pot sa iti spun e ca pana la urma vei uita de el. Cu timpul, iti vei pierde interesul si intr-o zi vei realiza ca te doare undeva de existenta lui.

Oricum, pe viitor ai grija de cine te indragostesti, daca e cineva cu care stii ca nu ai cum sa fii impreuna, te vei alege doar cu o obsesie nesanatoasa. Si e chiar aiurea sa te indragostesti de cineva care nici nu stie ca existi.

| Amali23a a răspuns:

Bun deci, interesant subiect pentru ca sunt intr-o situatie asemanatoare doar ca eu il plac pe acest baiat de 4 ani, efectiv cand l-am intalnit eram mai mica si nu eram de relatii, dar de atunci nu l-am mai intalnit de prea multe ori. El a avut doua relatii din cate stiu eu iar eu tot cam asa dar mereu o sa ma gandesc la el pentru ca fiecare om are asa o persoana la care se va gandi, nu pentru ca nu isi iubeste partenerul ci pentru ca acea persoana a insemnat o parte din viata ta.

De exemplu acea persoana rendom de care tu presupui ca iti place si te imoi toata daca il vezi ii o fantezie. Iar persoana de langa tine care te iubeste e adevarul si o iubesti la randul tau in ciuda acelui baiat

Nu-mi ziceti voi perfectelor ca daca ai iubit si il vezi pe nu stiu, Leonardo DiCaprio nu va imuiati. E in firea omeneasca

| Violleta2022 a răspuns:

Asta pare OBSESIE nu iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Heei

Din ce ai descris tu pare un fel de crush ca sa folosesc o eticheta uzuala si subiectiva

Fara sa te judec ci doar exprimandu-mi punctul de vedere, pare ca descrii totul ca o fata indragostita

I-ati inima in dinti si cunoaste acel baiat, vezi daca iese ceva, pentru ca asta te tine in loc, eu pana nu am trecut la actiune nu am reusit sa depasesc ceva similar

Cat despre actualul clar ar trebui sa fii sicnera cu el si sa vedeti daca mai puteti continua sau nu realtia

Mult succes!

| Freya1 a răspuns:

Am patit o data (de fapt a doua oara doar ca prima am reusit sa fiu cu acea persoana deci nu se pune) sa ma îndrăgostesc asa ciudat.Dar iti spun ca e doar atracție fizică puternică. Probabil după ce ai interactiona cu acea persoana ti-ar trece toata chestia asta.Asa ca Asta ar fi fost soluția acum 3 ani, azi nu prea ai ce sa faci decat sa ignori orce are legatura cu acel cineva, sa încerci sa nu il mai vezi nicăieri si aia e, cu timpul vei depăși situația.
Nu stiu ce varsta ai dar probabil până în 20 Si atunci e cumva normal.

| Dishka a răspuns (pentru Freya1):

Oarecum începuse sa fie ceva între noi, dar s-a rupt brusc și fără un motiv clar pentru mine... de atunci, nu am mai interacționat. Am 22.

| Freya1 a răspuns (pentru Dishka):

Eu am pățit doar prin Faptul că il vedeam zilnic prin cercurile lui de prieteni sa il indragesc, cu unul.Cu celălalt am avut o relație dar total a napoda si cu toata asta ma tinu "boala" timp foarte îndelungat până sa realizez ca nu merita sa imi ocup mintea cu asa ceva.
Probabil oricare poate păți in viata macar o data o chestie de genul.Sa aiba o atracție fizică fata de cineva foarte puternică sau etc dar probabil ca o data ce realizezi ca e o pierdere de timp scapi.

| Dishka a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Poate nu m-am exprimat destul de bine, însă nu e o persoana random, ne-am cunoscut, vorbit, ieșit ( cu prietenii), apoi după o perioada de 4 luni aproximativ, mi-a spus ca vrea sa ne intalnim, mi-a mărturisit ca are sentimente pentru mine și totodata și eu am făcut același lucru... cam asta este tot, de atunci nu m-a mai căutat. Am 22 de ani, iar băiatul cu care sunt acum e cel care mi-a fost mereu alături și care mi-a dăruit o iubire frumoasa de care sincer aveam nevoie, dar crede-ma, pe celălalt nu mi-l pot scoate de acolo de unde este băgat...

| Dishka a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar el a făcut primul pas și mi-a spus ca este îndrăgostit de mine, după totul s-a rupt brusc... n-am înțeles ce s-a întâmplat, am încercat sa aflu motivul, m-a evitat total.
Am început o relație pentru ca ma aflam in depresie, simteam neaparat nevoia sa dau acele sentimente cuiva, am greșit aici, știu...

| Dishka a răspuns (pentru anonim_4396):

Am pomenit undeva ceva de vreo vedeta? Nu iubesc neaparat in secret, între mine și acea persoana a fost pot spune ceva și s-a terminat inexplicabil... atâta tot, dar e mai ok sa critici lumea

| Dishka a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nici random și nici faimos, este un băiat cu care am avut de a face. Nu e ușor sa te îndrăgostești cum spui tu, m-am îndrăgostit doar de 2 ori pana acum, restul au fost doar atracții simple și de scurta durata... Poate este o obsesie cum spui tu, dar simt ca îmi crapă inima, la propriu.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru Dishka):

E clar că n-a fost o chestie serioasă din partea lui.
Ți-a spus că are sentimente pentru tine și a dispărut? Unde?
În trupele din Afganistan? A făcut închisoare? Cum adică să dispară?
Te-a evitat pur și simplu. Pentru că n-avea nici o intenție cu tine și i-a părut rău că a scăpat într-o discuție de genul ăsta cu tine.
Nu trebuie acum să faci un blocaj pe chestia asta.
Crezi că o să apară acum pe un cal alb (sau într-o mașină indiferent de culoare) și să strige "iubito, m-am întors din războiul de 100 de ani, pentru tine".
Revino-ți la realitate și nu-ți bate joc de băiatul ăla cu care ești și care poate chiar te iubește. Doar pentru că ai tu cai verzi pe pereți în cap.
Nu uita că greșelile astea se plătesc întotdeauna.

| Dishka a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Nici nu am de gând sa ma întorc in vreun fel la el. Problema mea este strict doar ca nu îl pot uita.

| Lusiaa a răspuns:

O chestie pe care multi oameni nu o stiu(din cauza lipsei de inteligenta emotionala/fara experienta personala) e ca, iubirea nu dispare niciodata.Ca ai fost sau nu impreuna cu el nu conteaza. Daca ai ajuns in stadiul sa iubesti, dintr un motiv sau altul nu exista cale de intoarcere. Poti sa vina toti de pe TPU si sa mi zica ca ei au putut sa uite de fostii lor..nu uiti de ei, daca ii iubesti.De mama ta poti sa uiti, sa ajungi sa nu o mai iubesti? Nu, iubirea e vesinca.Trebuie doar sa te impaci cu gandul ca, asta este.