| D0zzz a întrebat:

Stiu ca am mai pus o intrebare asemanatoare, poate chiar identica cu asta, dar as dori, daca se poate mai multe sfaturi. Nu mai suport sa stau cu mama si cu bunica mea in casa. Parintii mei sunt divortati si nu ma inteleg aproape deloc bine cu ele. Am stabilit cu mama acum cateva zile ca imi da voie sa-mi invit cativa prieteni din tabara (mi-am facut noi prieteni acolo si ne intelegem super bine), si sa ascultam muzica, sa ne uitam la un film ceva si m-am gandit sa ii cunoasca si mama, ca asa mi se pare normal, sa stie cu cine imi petrec timpul din cand in cand. Pana alaltaieri, nu imi mai da voie deoarece nu vreau sa merg cu bunica mea la tara o saptamana. Abia m-am intors din vacanta si 1. chiar nu vreau sa mai plec de acasa si 2. e plictiseala maxima acolo, nu am cu cine sta, pe nimeni de varsta mea, internetul. merge f. prost sau chiar deloc, la tv nimic interesant, si multe multe muste si tantari. I-am explicat frumos treaba asta si ca, chiar mi-ar placea sa imi revad prietenele cu care imi petreceam toata ziua in tabara, pentru ca dupa incepe scoala si nu o sa mai am timp aproape deloc, decat sambata, si poate nici ele nu vor putea. Nu inteleg deloc, nu are nici o logica, nu ma mai lasa sa imi revad prietenele pentru ca nu vreau sa ma duc la tara. Iar bunica mea insista cu citatul de genul: "uita-te la tv ca sunt multi copii care se duc la tara, si altii nu au asa ceva si ca este spre binele tau". Pur si simplu nu ma simt deloc bine acolo. Am mereu senzatia ca vrea sa scape mama de mine. Mereu, de cate ori greseste mama imi zice ca sunt egoista, ca nu ascult pe nimeni si ca fac mereu tot ce vreau eu, ca sunt narcisista si altii nu conteaza. Dar nu e asa, chiar deloc. De multe ori am ascultat pana si ceea ce nu imi placea, dar nu am mai zis nimic pentru ca nu am vrut sa ma cert cu ea, dar nu o inteleg, de multe ori am impresia ca gandesc mai matur decat ea. Poate gresesc, dar cateodata se comporta ca un copil mama. Partea si mai proasta e ca am si vorbit cu unele dintre prietenele mele (dupa ce am intrebat-o pe mama de 100 de ori inainte sa vorbesc cu ele), imi este rusine sa le sun si sa le zic ca in weekend nu mai e nici o intalnire deoarece mama nu ma mai lasa din nu stiu ce motiv, nu vreau sa creada ca nu am cuvant, dupa ce ca toate abia asteptam sa ne revedem si sa ne distram putin. Niciodata nu mi-a placut sa promit ceva si sa nu ma tin de cuvant, ceea ce ma face diferita de mama, chiar daca suntem aceeasi zodie. As fi vrut foarte mult in weekendul acesta pentru ca bunica mea era plecata si era doar mama acasa. Mama accepta sa imi placa de vreun baiat si sa imi invit "gasca" acasa. Pe cand bunica mea, e foarte dificila si daca aude ca stau cu vreun baiat ma cearta si incepe sa bombane toata ziua. Nu mai inteleg nimic, de ce nu ma lasa, dupa ce am si stabilit de atata timp si mi-a zis ca pot sa ii invit oricand. Dupa ce ca mama nu ma ajuta cu nimic, cu niciun ban, bine inteles, ca de obicei, cand imi invitam prietenele acasa, eu cumparam floricele, suc etc. Mama foarte rar. Si nu vad ce e gresit in a ma distra putin inainte de inceperea scolii, ca si asa nu fac asta prea des. Sunt foarte dezamagita, imi vine sa stau izolata in camera mea, fara sa fac nimic sau pur si simplu sa ma duc la tata si sa vin acasa cand se va razgandi si isi va da seama ca e foarte egoista. (partea rea e ca nu am unde sa stau la tata pentru ca sta intr-o garsoniera). In momentul asta nu mai am chef de absolut nimic, decat sa zac si sa ma gandesc la toate. Nu este deloc drept. sad Voi ce sfaturi imi dati? Imi cer scuze daca v-am plictisit cu "romanul meu" si ca am scris prea mult, dar nu stiu ce pot sa fac ca sa se razgandeasca. Eu nici nu mai vorbesc cu mama acum pentru ca e neserioasa. Dau funda. sadsad

9 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Mm,pe mine nu ma lasa sa ma duc.

Nu stiu cum iti merge tie cu ea,cum o iei cand vrei sa discutati ceva dar eu in general prefer sa nu fac sacrificii pentru ceva decat daca nu are maxima importanta pentru mine, in rest ma mai supun si fac cum zice ea.
hai ca nu mori si tu acum cateva zile la tara, nu e chiar atat de rau.Macar nu mai e ea...si poti sa ai parte de putina liniste.
Na...nu se face totul usor,daca chiar vrei sa ai parte de distractia aia cu fetele sau ce vrei tu,du-te, cu toata neplacerea du-te.
In rest, e doar o perioada.si parintii gresesc, si noi lor, doar nu suntem perfecti si trebuie sa ne intelegem.Nici eu nu's mereu in toane bune cu mama, cateodata nu ne suportam, ne facem ambitii si iese urat.

| Ramonaaaa a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama ta(din nou!)si sa ii spui ca vei face un mic compromis si te vei duce la tara. Spune-le ei si bunicii ca,dupa ce te intorci de la tara,ai vrea sa iti inviti prietenele la tine acasa ca sa le cunoasca si ele,sa vada ca nu te invarti intr-u anturaj dubios ci ca umbli cu fete normale,de varsta ta. Explica-i ca vorbiti de filme,muzica,beauty,barfe de la scoala si intreab-o daca si ea,cand era de varsta ta, a avut prietene si despre ce vorbea cu ele, cum se distra in timpul liber.Roago sa iti recomande niste carti sau filme care au impresionato in adolescenta si spune-i ca ai fi bucuroasa sa le citesti/vizionezi.
Adu-i in vedere faptul ca din moment ce tu esti gazda,prietenele tale vor aduce si ele ceva de mancat si de baut astfel incat sa fie pe placul tuturor si nici tu sa nu dai toti banii pe asta.
Din "romanul" tau, denota faptul ca esti o fata foarte matura care stie sa comunice, sa-si exprime punctele de vedere si te admir pentru asta.
Bafta!big grin

| whatevernvm a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Inca nu ai dreptul sa decizi.

| geologul a răspuns:

Deocamdata esti minora si mama ta ea decizile nu prea ai in cotro trebuie sa acepti, toti am trecut prin asa ceva numai tu, iar bunica ta este batrana nu vrea sa te vada cu baieti fiindca e de moda veche cum sa ti explic crede ca profita de tine si nu vrea sa patesti ceva nu stiu daca ma intelegi sunt multe de spus

| CGAlexandra a răspuns:

Tu zici ca ai vorbit cu mama ta despre asta,si i`ai spus toate motivele pentru care nu vrei sa mergi la tarahappyAi intrebat`o insa de ce s`a razgandit asa peste noapte sa nu te mai lase sa-ti aduci prietenele acasa? Daca nu iti va da un raspuns care sa fie bine intemeiat,ai putea sa incerci mai mult s`o convingi sa iti permita sa vii cu gasca acasa.Iar daca nici asa nu vrea,te poti incapatana sa ramai acasa, fara sa vina prietenele tale, dar nici la tara sa nu te duci.Asa poate isi va da seama mama ta ca greseste. Poate ca mama ta i`a spus bunicii tale ce vrei sa faci in wekend, si bunica ta a influentat`o pe mama ta, spunandu`i sa nu te lase.Te`ai gandit si la varianta asta? Fundabatting eyelashes?

| lipici a răspuns:

La mine in familie.si eu si mama si tata suntem aceeasi zodie rolling on the floor deci iti dai seama ce iasa la mine cand e vreo cearta.nu stiu ce sa zic.si eu mai patesc chestii de genu.incearca sa-i spui ca si ea a fost copil, daca ea a avut un program strict in copilarie pe tine de ce nu te lasa sa fi fericita?

| Jeryko a răspuns:

Nici pe mine nu ma lasa parinti sa invit vreun prieten ceva pe la mine decat tata dar tata nu prea e acasa si stau mult cu mamasad care creck e sora cu mama ta dar m-am adaptat si daca ma cearta cuc eva nu o bag in seama iar daca ma incearca sa ma pedepseasca tata nu o lasahappy incearca sa faci si tu acelasi lucru nu le baga in seamawinking succes

| hitman_5613 a răspuns:

Ii zici ca fugi deacasa, eu asa am facut rost de multe lucruri...dar inainte de asta ii zici sa te lase si dupa mergi in sat cateva zile, dar nu o saptamana...ar trebui sa mearga una din astea.

| EverWoW a răspuns:

Uite D0zzz nu mai plictisit dar mi-e mila de tine pentru inceput daca tu si mama ta sunteti aceeasi zodie normal ca nu va intelegeti, in al doilea spune-i in fata ce simti nu e bine sa ti totul in tine daca nu o sa te inteleaga, profita de unele lucruri care iti ies in cale si fa cum face ea si pana la urma o sa fie mai buna.