| Kaneman a întrebat:

Buna, sunt baiat de 21 de ani sunt virgin si mi-e rusine sa mai recunosc chestia asta in lume. Am lipsa de erectie si din cate mi s-a spus poate ca mi-a murit nervu si asta de la masturbare in exces si fara limite si mi-e teama ca nu o sa mai fac sex in viata mea cu o fata sau sa mai am vreodata copii! Va rog ajutati-ma cu sfaturi in vederea rezolvarea problemei la un specialist daca ma duc voi scapa de acest necaz? Dau funda la cel mai bun raspuns!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Nu trebuie sa i ti fie rușine ca esti virgin ai doar 21 de ani nu 60, deci încă esti tânăr, iar faptul ca nu ai erectie este foarte normal datorită masturbării esti "gol" lasă i timp organismului sa se refacă, nu te mai masturba asa des, incearca sa rezisti o saptămînă fara masturbare si vezi după aia daca problema s-a rezolvat, iar in ce priveste o relatie cu o fată trebuie sa ai rabdare sa o gasesti pe aia potrivită, esti la scoală (facultate) sau la servici? Caută acolo printre colege, dar de obicei fetele vad cand un baiat este disperat sa si facă o iubită si fug de noi, tu trebuie sa fi relaxat si sa nu arăti ca esti obsedat si disperat sa ai o femeie, ea trebuie sa fie atrasa de tine de felul in care esti tu, nu de banii tăi sau de lucuri si avantaje materiale pe care le poate avea cu tine, ca daca ea te va iubii si te va accepta asa cum esti tu este o femeie deosebită, dar daca ea vrea doar sa i ti toace banii si nu o va interesa de tine te va părăsii repede caci banii se vor duce.

| doctorandus a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu exista vreo legatura intre masturbare si impotenta. Daca afli tu vreuna, vei lua premiul Nobel.

| RAY a răspuns:

Daca vezi un film porno cu una frumoasa nu ai erectie? depinde si de cat de des o faci,stresul,lipsa somnului, astenia asta de primavara, oboseala, stai o saptamana fara a te uita la nimic porno apoi vezi, a recunoaste ca esti virgin este o rusine dar pe TPU este o binecuvantare, fetele de aici vor doar virgini vezi poate te face vreuna barbat happy

| corbulalbrosu a răspuns:

Ca raspuns la intrebarea ta, trebuie sa stii/sa afli ca NU exista un astfel de studiu stiintific-medical, sau vreo statistica in aceasta privinta. Starea de asa numita""impotenta secundara"" cea la care se refera de fapt intrebarea ta, poate sa apara odata cu inaintarea in varsta si instalarea unor boli ale aparatului circulator, ale inimii dar si dependenta de alcool, fumatul excesiv, starea de depresie accentuata, precum si aparitia unor boli degenerative, etc. etc.
IMPOTENTA primara reprezinta o ''BOALA'' grava dar tratabila, fiindca este de fapt o disfunctie sexuala provocata in principal de boli ale aparatului circulator sau de anumite boli ale inimii. Trebuie specificat faptul ca NU exista absolut nicio legatura intre masturbare si/sau/ori fenomenul de ejaculare precoce cu existenta starii de impotenta. Disfunctia erectila reprezinta acea stare a barbatului in care penisul nu poate fi adus in stare de erectie/sa devina ''sculata'' si nici posibilitaea de a fi mentinuta in stare erecta incat sa fie posibila efectuarea unui act sexual chiar si foarte scurt. ''Factori de risc care provoaca impotenta :
-1.) probleme ale vaselor de sânge (probleme vasculare) care pot împiedica sângele să umple penisul său să rămână destul de mult timp pentru a menţine erecţia.
-2.) probleme ale nervilor (probleme neurologice) care împiedică semnalele de excitaţie să ajungă de la creier şi măduva spinării până la penis; tulburări nervoase cum ar fi boala Parkinson, boala Alzheimer, scleroza multiplă sau accidentul vascular cerebral pot interfera cu abilitatea bărbatului de a avea erecţie şi pot să scadă dorinţa sexuală; afecţiunile nervilor din diabet, complicaţii chirurgicale, leziuni ale măduvei spinării pot, de asemenea, să cauzeze probleme.
-3.) probleme ale structurii penisului sau ale ţesuturilor pot împiedica erecţia.
-4.) factori hormonali, cum ar fi niveluri scăzute de testosteron.
-5.) efectele secundare ale medicamentelor (spre exemplu cele care se iau pentru hipertensiune sau pentru depresie) pot cauza probleme de erecţie; în unele cazuri, pot fi posibile schimbarea dozelor de medicamente sau folosirea altui medicament.
-6.) folosirea tutunului, a alcoolului sau a drogurilor ilegale pot determina probleme de erecţie; oprirea sau reducerea folosirii acestor substanţe poate reduce severitatea problemelor de erecţie.
-7.) activităţile care restricţionează fluxul de sânge în penis pot determina probleme de erecţie. Unii medici au observat că bărbaţii care merg cu regularitate pe bicicletă pe distanţe mari au risc mai mare de a avea probleme de erecţie.
-8.) depresia (care are de asemenea şi o componentă fizică), anxietatea, stresul, probleme cu relaţiile actuale sau trecute.
IN ABSOLUT NICIUN STUDIU MEDICAL NU ESTE SPECIFICATA SAU CEL PUTIN AMINTITA MASTURBAREA PRINTRE POSIBILI FACTORI DE RISC AI IMPOTENTEI SECUNDARE. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. mergi la medic cat de repede poti. Si nu iti face chiar asa de multe griji. Pe langa asta iti e rusine sa spui asta in lume? Pai normal... adica nu zici asta oricui pe strada nu? E o chestie legata doar de tine.

| minrest a răspuns:

Tu mergi la urolog, nu poate nimeni sa iti garanteze rezultatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce esti asa panicat? Mai rau e ca iti e rusine de tine, nu de parerea alta.Mergi sa te spovedesti, sa scapi de necaz.