| Xchk a întrebat:

Sunt cam nelinistita pentru ca mi-a intarziat menstruatia 2 saptamani si ca nici azi nu mi-a venit. Tin sa mentionez ca am avut contact sexual neprotejat, dar luna aceasta am fost stresata si am avut gripa care a recidivat. Am facut un test de sarcina, care a iesit negativ, simpotome de sarcina nu am si chiar nu stiu ce se intampla. Sa fi fie stresul si gripa de vina pentru asta?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Una din cauzele intarzierii menstruatiei este gripa si stressul de care ai avut parte.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspuns corect depinde in primul rand de tipul ciclului tau menstrual, adica daca este regulat sau neregulat. In cazul unui ciclu menstrual regulat cu lungimea medie de 27-29 de zile, perioada fertila singura in care o femeie poate ramane insarcinata este situata cam la mijlocul ciclului menstrual. Daca ai intretinut sex in acea perioada probabilitatea de sarcina este destul de insemnata in cazul unui sex neprotejat si cu un partener fara experienta indelungata. In cazul in care ciclul tau menstrual este unul neregulat cu diferente mari inte cicluri ca durata/lungime a lor, stabilirea perioadei fertile devine imposibila.Fiindca ovulatia se poate produce oricand si din acest motiv intr-un astfel de caz nu se poate da un raspuns clar sau corect. Din aceste considerente in cazul unui ciclu menstrual neregulat intotdeauna sexul trebuie sa fie protejat pentru a se evita o sarcina nedorita. Multa sanatate.