| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 12-a și iubitul meu mi-a spus că el nu e de acord ca eu să merg la banchet atunci când voi termina. E foarte strict și posesiv, nu am voie să vorbesc nici cu colegele, nu mai zic de colegi și trebuie să îi spun mereu totul. Azi a fost ziua dirigintelui și am sărbătorit-o la școală și am făcut toți o poză de grup, iar în spatele meu stătea un coleg și a început să mă acuze că am relație cu colegul ăla și că sunt foarte multe coincidențe cu el, deoarece pentru ședința foto pentru album suntem grupați câte 10, iar grupa mea e doar cu fete și ăla singurul băiat. Și el a dedus din poza de grup și din cauză că așa s-au nimerit grupele că aș avea o relație pe ascuns cu colegul ăla de clasă. Credeți că ar avea vreun rost să vorbesc cu mama lui despre problema asta cu posesivitatea? Relația lui anterioară tot din cauza asta s-a încheiat. De când sunt cu el, primesc zilnic acuzații și plâng în fiecare zi, ceea ce mă doare e că lucrurile de care sunt acuzată sunt doar scenarii pe care și le face el singur în cap. De data asta nu m-am mai obosit să îi explic și l-am lăsat să creadă ce îl duce mintea. Dar simt că ar trebui să-i zic mamei lui, mi se pare că e bolnav mintal. Ce să fac?

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu are nici un rost sa discuti cu nimeni aceasta problema. Asa este el, nu respecta femeile, le considera pe toate usuratice. Tu trebuie doar sa te gandesti daca vrei sa traiesti asa, ingenuncheata, umilita, tratata ca ultima tarfa, sau vrei o viata demna, alaturi de un barbat care te iubeste, te respecta si are incredere deplina in tine. Lucrurile nu au cum sa se imbunatateasca intre voi, cel mult poti tu sa accepti tot mai mult, la un moment dat chiar batai si violente. Daca asta vrei, atunci ramai cu el. Daca nu, lasa-l in plata Domnului.

13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Stop si next, pana nu te loveste! Sau mai rau, Doamne fereste!
Nu e de gluma cu astia de gen.
Daca nu vrei sa renunti la el, cauta si invata niste figuri elementare de autoaparare si neutralizare a atacatorului!
Iti mai poti cumpara, cu 14 lei, legal, spray cu piper pentru autoaparare - e bun si contra cainilor vagabonzi! - de la magazinul cu articole de pescuit si vanatoare! Doar sa ii rupi chestia aia mica de plastic, de la butonul de actionare!
Uite ce poate face un gelos!
https://www.gsp.ro/......50155.html

| Adry05 a răspuns:

De ce naiba mai stai cu ciudatu asta, o viata ai si o traiesti fiind controlata de un debil, super.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa-ti tragi un sut in dos acestui iubit, care se comporta cu tine ca si cum ai fii sluga lui.
Asa ceva nu-i posibil in zilele noastre!
Nu are voie sa-ti interzica asa ceva si nici sa-ti impuna!
Trezeste-te fetita, ca iti vei rupe parul din cap daca stai langa asta. fericirea langa un asemenea om nu exista!
Sa vezi cum este mai tarziu, cand iti va rupe oasele, cand va incepe cu palme peste gura samd.
Fugi mancand pamantul de asa specimen!
Nu trebuie sa spui nimanui ca pare ori nu bolnav mental, ca nu-i treaba ta sa-l judeci sau sa-ti creezi probleme, dar te sfatuiesc sa-i profiti de orice motiv sis a rupi relatia, daca vrei sa nu tarietsi in frica, teroare si batai, pentru ca asta te astepata de la un asemenea barbat.
Nu accepta nimic din ce-ti impune si rupe relatia, cat poti de repede!

| corbulalbrosu a răspuns:

Esti demna de TOATA MILA posibila. Acel dobitoc oligofren reprezita o persoana care este afectat de o bolnava psihica extrem de grava de natura degenerativa si anume de gelozie imaginativa. Te compatimesc sincer. Incearca sa scapi cat mai ai timp de sub influenta malefica prin care te agreseaza in mod permanent. Sanatate!

| alina2k18 a răspuns:

Mmmm, versiunea mea masculina laughing
Ce sa zic, da si cu cu sexu in el mai tare si mai uita de geloziiwinking nebunuwinking

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

O sa se ajunga sa te abuzeze fizic.
Lasa-l acum, pana nu e prea tarziu.

| Necunoscut112 a răspuns:

Cu un astfel de om nu poţi fi fericită. O să te distrugă atât de tare încât nu o să te mai recunosti in câţiva ani. Nu trebuie să discuţi cu mă-sa şi nu ştiu de ce ati luat relaţia la modul ala serios de cunoscut si discutat fiecare cu părinţii celuilalt. Sunteţi la vârsta in care trebuie să experimentaţi, nu să vă legaţi de copii la cap cu o relaţie toxică, oricât de mare ar părea iubirea. Ai timp destul de relaţii din alea super serioase.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu ar trebui să aibă acces la conturile tale, nici tu la Lae lui. Asta e violare de intimitate. Eu nu vad soluţie de îmbunătăţire a relaţiei voastre.

| Alexuţ02 a răspuns:

Doar după ce te pierde o să vadă cât e de greu. mi se pare că deja ai îndurat cam mult şi trebuia să-i aplici o corecţie calumea să înveţe minte că nu l-ai înşela, e aiurea să creadă asta. măcar de avea motive. e o gelozie foarte foarte avansată ce are el aici.

Încearcă să porţi o discuţie cu el calmă, iei totul de la 0, arată-i mesajele din telefon, arată-i ce vrea, zi să vină la şcoală după tine şi să aibă mai multă încredere în tine, fiindcă tu nu l-ai da la schimb pentru altul.

| bbnnmm a răspuns (pentru Alexuţ02):

Are deja toate conturile mele, are și prieteni la mine în liceu, are prieteni în vecini la mine, ăia îi spun absolut tot, oriunde mă văd, orice fac, cu cine sunt. Tot. Plus că nu am niciun băiat, nici rude la prieteni pe rețelele de socializare și tot nu are încredere.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru bbnnmm):

rolling on the floor)) frate asta e o problemă gravă. dacă era ceva minor mai ziceam

Nu mai zic nimic doar, săraca de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi de ce mai stai cu el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa nu-i spui soacrei tale despre asta pentru ca el se poate razbuna apoi ca l-ai dat pe taragot la maica-sa.Si oricum nu rezolvi nimic.Mai bine te desparti sa te poti duce si tu la banchet ca tot omu, cu o fust scurta sau cu o bluza mai decoltata, altfel o sa fii singura acolo cu batic in cap...

| Subsemnatul123 a răspuns:

Sa te desparti de el.

| Treaem24 a răspuns:

Simplu incerca sai explici daca nu intelege termini cu el pana nu devine violent