| alexia_5003 a întrebat:

Sunt cu un baiat de 4luni el este mai mare ca mine cu 2 ani, dar se poarta minunat cu mine, dar problema este la mine, pana sa-l cunosc pe el am avut o relatie de un an jumate care s-a incheiat urat, pur si simplu nu mai suportam, baiatul respectiv imi vorbea urat se purta urat vroia anumite lucruri de la mine poate ca ma iubea dar in felul lui si nu stia sa-mi arate asta pana cand m-am saturat pur si simplu si am zis gata! Mi-a fost teama la inceput dar usor usor am incetat sa-l mai iubesc, il iubeam ca pe ochii din cap era totul pentru mine el a mai incercat ne impacam dar nu i-am mai crezut promisiunile.Acum imi dau seama cum este sa fii iubita si respectata, cum am mai zis ca am inceput o alta relatie, sunt de 4 luni cu baiatul respectiv dar nu m-a jingnit o data, nu m-a atins ca un nesimtit nu mi-a cerut nimic doar sa-l iubesc si sa-l respect.Doar ca eu, am momente cand nu-l mai vreau, daca m-as desparti de el as face multe persoane sa sufere mai ales pe el.Ne-am certat ieri tot din cauza mea si cand am vazut ca usor usor il pierd m-a apucat plansul ma simteam oribil, dar nu inteleg de ce.Cum sa fac sa fiu altfel sa ma port mai frumos, sa fiu constanta, e un baiat care merita tot dar nu cere nimic. Vreau sa-l fac si eu fericit, sa-l uit de tot pe fostul si sa-mi vad de relatia asta, sa ajung sa-l iubesc.

4 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, inimii nu poti sa ii comanzi si poate inca nu simti asa multa iubire pentru actualul prieten, dar cu timpul ai sa vezi ca se vor schimba lucrurile...incearca sa vezi ce e in sufletul tau, fa ceea ce simti, bucura-te ca ai dat peste un astfel de baiat ca mai rar si mai bine sa stii ca esti iubita si respectata decat sa fi cu o persoana care te face sa suferi.
Eu cred ca mai bine sa incerci sa il dai uitarii pe fostul ca asa din cate relatezi parca mai simti ceva pentru fostul, dar incearca sa il scoti de tot din mintea si din inima ta, lasa timpul sa le rezolve pe toate; acum ai o relatie si bucura-te de ea, incearca sa ii arati prietenului tau respect si iubire asa cum si el iti dovedeste ca te iubestehappy.
Lasa trecutul in urma si traieste prezentul si nu cred ca iti va fi rau alaturi de o persoana care te iubeste sincer, dar mai rau de cat asta e sa fi cu o persoana pe care nu o iubesti.Totusi ceva tot simti pentru prietenul tau, iubira adevarata va veni in timp, cand ranile ti se vor astupa complet.
Pune-ti in ordine ceea ce simti si eu zic sa continui relatia cu actualul prieten ca merita din plin sa il faci fericit. O persoana care se comporta si iti vorbeste urat pur si simplu nu te merita ca respect si iubire nu vezi de la el decat cearta, reprosuri si eventual batai, asa ca bine ai facut ca ai pus punct relatiei.
Eu iti doresc numai bine si sa ai grija de tine si de prietenul tau!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Si eu am trecut printr-o perioada asemanatoare cu a ta.
Crede-ma ca vei trece peste depresia pe care o ai si vei invata sa iubesti din nou!

El e baiatul perfect, nu-l pierde asa de usor!
Mai rar gasesti unul care sa iubeasca sincer, mai ales ca se comporta frumos cu tine. Tu pur si simplu esti marcata de fosta relatie; trebuie sa mergi mai departe ca altfel nu o sa poti da nimic in nicio relatie(actuala sau viitoare).
Bafta!

| Lorelai a răspuns:

Cred ca problema ta cea mare e ca iti e frica sa nu suferi din nou! Si mai cred ca acest baiat te iubeste si ar fi pacat sa il faci tu pe el sa sufere! Trebuie sa fii sincera cu tine insati, trebuie sa intelegi ce vrei cu adevarat! Daca nu il iubesti, paraseste-l acum(pentru ca suferinta va fi mai mica decat daca o faci peste ceva timp cand se va atasa si mai mult de tine), eu asa cred, nu sta cu el din orgoliu sau doar pentru ca se poarta frumos si e diferit, daca tu nu simti mai nimic pentru el! Sunt destui baieti...

| imiplacemov a răspuns:

In primul rand ar trebui sa iti dai seama daca il iubesti. Pentru ca e posibil sa nu ti la el si sa stai cu el doar pentru ca te simti bine. pentru ca te iubeste. Da. ti seama de chestia asta si daca ti cu adevarat la el si vrei sa il faci fericit, incearca tu pur si simplu sa ai vointa sa te porti cat mai frumos cu el. Si tine minte ca trebuie sa ii fi recunoscatoare, pentru el este cel care ti. a aratat cum e sa fi iubita. Sunt putini baieti care reusesc sa faca o fata sa se simta importanta.