| anonim_4396 a întrebat:

sunt diana.asi avea si eu o intrebare si voi adc vreti sa iti dati un sfat happym-am despartit de prietenul meu acum o saptamana el e plecat din tara de 3 ani de zile.am vb cu el 3 anihee heede cand a pleact el acolo am tinut legatura prin tel. a mai venit acasa de caaciun si in august nu prea m-am vazut cu el... iar acum m-am ceratta cu el sadsadel ma mai sun vb cu mine nu stiu daca tine la mine nu stiu ce sa fac

1 răspuns:
| Zumbalaarebeca a răspuns:

Relatiile la distanta sunt mai trainice decat cele normale
Daca persoana pe care o iubiti se afla intr-un alt oras, departe de dumneavoastra, iata o veste buna: relatiile la distanta dureaza mai mult decat cele in care partenerii traiesc impreuna si se vad zilnic. Potrivit unui nou studiu, elaborat de oameni de stiinta din cadrul Universitatii Purdue din SUA, distanta mare dintre cei care se iubesc poate face minuni si ii poate apropia foarte mult pe parteneri.

Oamenii implicati in relatii apropiate din punct de vedere geografic raman impreuna cu ajutorul activitatilor comune, cum ar fi responsabilitatile casnice. In schimb, cei implicati in relatii la distanta comunica mai bine, vorbesc mai mult despre relatia lor, au mai putine certuri si petrec clipe pline si de calitate atunci cand se intalnesc. Aceste lucruri creeaza o apropiere rar observata la partenerii care se vad zilnic.

Cum faci sa mearga o relatie la distanta
Comunicarea este cheia
In ziua de azi nu ne mai putem plange ca nu avem mijloace de comunicare. Internetul ne este foarte accesibil. Un mesaj de dragoste printr-un SMS nu este nici el de ignorat. Prin intermediul Messengerului va puteti cunoaste mult mai bine si puteti comunica ore in sir. Povestiti-va ce ati mai facut, impartasiti-va gandurile pentru ca astfel ve veti simti mult mai aproape unul de celalalt, in ciuda kilometrilor ce va despart; daca nu fizic, macar sufleteste. Nu uitati ca s-a inventat si webcam-ul: daca poti sa-ti vezi persoana iubita, fie si pe un ecran, te face sa o simti mai aproape.

Trimiteti-va cadouri
Astfel persoana iubita isi va da seama ca iti pasa. Chiar daca ii trimiti o simpla felicitare, va sti ca te intereseaza indeajuns incat sa-ti faci timp sa i-o spui. Nu costa mult sa-ti arati dragostea prin intermediul unui mic cadou. Micile atentii pot ajunge cel mai usor la inima!

Mentine-te ocupat/a
Nu poti sa stai pur si simplu si sa astepti pana cand va veti revedea. Daca nu se va intoarce la tine niciodata si iti vei da seama ca ai ramas deodata fara nici o preocupare, fara nici un scop in viata, nu te vei simti ingrozitor? Pentru a evita asta, trebuie sa-ti concentrezi atentia si pe alte lucruri in timp ce astepti. Incerca sa faci lucruri care te pasioneaza.

Sinceritatea e cea mai buna strategie
Calea pentru a crea o legatura speciala si pentru a atinge adevarata intimitate intr-o legatura la distanta este sinceritatea totala fata de celalalt in adevaratul sens al cuvantului. Spunandu-i intregul adevar despre gandurile, sentimentele, nevoile, dorintele, neimplinirile, ingrijorarile tale persoanei iubite, vei construi gradual o zona de incredere si confort intre voi doi.

Rabdarea e o virtute
Pentru a face fata unei relatii la distanta trebuie sa fii stabil si perseverent. Daca nu esti acest tip de persoana si esti implicat intr-o relatie la distanta, atunci ar fi bine sa inveti sa fii rabdator. Concentreaza-ti atentia asupra aspectelor pozitive ale relatiei si nu-ti pierde niciodata speranta. Sa arati ca-ti apreciezi partenerul si relatia si ca vei face tot posibilul ca aceasta sa mearga ii va da de inteles partenerului ca il iubesti cu adevarat.

Fa din ocaziile speciale ceva de neuitat
Zilele de nastere, aniversarile de nume, Craciunul, Anul Nou, Ziua Indragostitilor sunt zile speciale si trebuiesc tratate ca atare. In aceste zile puteti avea o convorbire telefonica mai lunga decat de obicei sau puteti petrece mai mult timp impreuna pe chat. Daca nu va puteti intalni, cel putin puteti vorbi si petrece cateva momente speciale impreuna.

Bucura-te de viata!
Daca fiinta iubita este departe nu inseamna ca trebuie sa-ti lasi viata de izbeliste. Trebuie sa ti-o traiesti cu sau fara cel pe care-l iubesti. Ai langa tine familia si prietenii pe care nu trebuie sa-i neglijezi.

Relatiile la distanta sunt cele mai dificile pentru ca oricat de des comunicati, nimic nu se compara cu un sarut, cu o imbratisare, cu o atingere. Acesta este lucrul cel mai dureros care face ca multe persoane sa renunte la o astfel de relatie. Singurul lucru care sa te faca sa rezisti este sa te gandesti la clipa in care va veti intalni pentru prima data!