| Hiram a întrebat:

Sunt fata si am 17 ani. Primul contact sexual l am avut la sfarsitul lunii octombrie. A fost neprotejat dar mentionez ca nu a fost ejaculare interna. Pe data de 14 noiembrie mi-a venit ciclul si a tinut o saptamana (imi venise mai devreme cu aproximativ 10 zile). Pe data de 23 noiembrie am avut al 2 lea contact sexual, tot neprotejat. Dar mentionez ca de pe data de 14 noiembrie mie nu mi-a mai venit ciclul. Menstruatia mea nu a fost niciodata regulata, tin minte ca cea mai mare distanta a fost de 2 luni jumatate. Acum raman pe servetel niste firicele sau chisturi foarte mici de sange. Este posibil sa fiu insarcinata sau e altceva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fara sa prezinti date exacte si precise privind ciclurile menstruale nu te poti astepta sa primesti un raspuns catusi de cat corect si obiectiv ci doar simple pareri si presupuneri subiective care pot fi lipsite de orice valoare.
Fiindca ultima menstruatie a pornit cu 10 zile mai devreme fata de data calculata/preconizata ar putea insemna cel mai probabil ca ciclul menstrual de dinaintea menstruatiei sa fi fost mai scurt de cele minim 21 de zile ale unui ciclu normal si din acest motiv acel ciclu sa fi fost un ciclu incomplet, adica anovulatoriu in care NU s-a format, NU s-a maturizat si NU s-a eliberat un OVUL VIABIL din acest motiv NICI NU s-ar fi putut forma o sarcina, in cazul in care rationamentul in privinta lungimii mai mici de 21 de zile. a acelui ciclu este corect. De asemenea si numarul mare de zile de menstruatie (7 zile) intareste aceasta presupunere ca NU s-a format si NU a existat o sarcina si din acest motiv a fost vorba de o menstruatie normala si autentica. Fiindca a mai fost intretinut un al 2-lea act sexual neprotejat insa in cea de a 9-a zi a actualului ciclu menstrual fara sa fie precizat daca a fost sau nu ejaculata sperma in vagin, din cauza caracteristicii de ciclu foarte neregulat, ar putea exista posibilitate de a se fi format o sarcina insa probabilitatea este foarte mica. Tot la fel de mica ar fi probabilitatea de a se forma o sarcina in urma celui de al 3-lea sex neprotejat intretinut in cea de a 42-43 a zi a ciclului, adica in urma cu o saptamana, in cazul in care intr-adevar au inceput sa apara acele sangerari minore, dar care probabil prevestesc pornirea menstruatiei in zilele urmatoare. Ar fi trebuit sa cunosti chiar precis deja din moment ce ti-ai inceput viata sexuala, ca in situatia in care ciclul este neregulat, intotdeauna toate actele sexuale pot fi intretinute doar daca este folosita o metoda de protectie, pentru a nu ajunge in situatia sa constati ca s-a format o sarcina nedorita. Posibilitatea de a exista o sarcina formata si instalata NU se poate exclude in totalitate, insa si probabilitatea de a exista o sarcina este destul de mica. Testul de sarcina poate fi efectuat insa numai cu scopul de a determina daca nu s-a format o sarcina in urma sexului intretinut in 23 Noiembrie. Multa sanatate.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este foarte posibils a fii insarcinata, ai avut sex la 10 zile dupa ciclu, care, in anumite conditii, poate sa fii in perioada fertila.
Fa un testd e sarcina DUPA 21 de zile, d e la ultima partida sexuala.
Pe viitor, folositi prezervativul, mai ales cand ai ciclul neregulat si nu poti stii niciodata, cand esti in perioada fertila.

| Hiram explică (pentru Violleta2022):

Am scris eu gresit. Al 2 lea contact sexual a fost in decembrie, nu noiembrie.

| Emilian65 a răspuns:

Pentru linistea ta consulta un medic ginecolog. El este im masura sa-ti spuna daca esti sau nu gravida.

| Holiday a răspuns:

Un test de sarcina te lamureste exact in ce situatie te afli si in functie de asta decizi ce faci in continuare. Iar data viitoare foloseste un mijloc de protectie ca sa nu mai ai stresuri de genul asta.

| Hiram explică (pentru Holiday):

Dar daca contactul sexual a avut loc acum o saptamana, testul va arata corect?

| Hiram explică (pentru Holiday):

Si daca ultimul contact a avut loc acum o saptamana, testul va arata corect?

| Holiday a răspuns (pentru Hiram):

Nu, e posibil sa nu indice corect dupa doar o saptamana. Pentru un rezultat corect trebuie sa-l faci dupa 3 saptamani de la contactul sexual. Dar fa acum unul pentru celalalt contact, daca vrei sa iei masuri in cazul care esti insarcinata si nu vrei sa-l pastrezi. Sa stii ce ai de facut si sa ai timpul necesar.

| DauViata a răspuns:

In cazul in care ești însărcinată eu te sfătuiesc să păstrezi copilul.

Avortul este o capcana care te face sa crezi ca scapi de o problema, când de fapt fugi de o binecuvântare iar asta te va afecta toată viața.
Avortul a fost inventat de oameni fără scrupule, care nu au nicio remușcare daca ucid un copilaș - acesta are suflet din momentul conceperii.
V-am trimis și un mesaj in privat.

Să ne auzim cu bine!